Zatímco akciím i dluhopisům budou vadit rostoucí úrokové sazby, komodity na měnové politice nejsou příliš závislé. Jejich cenu určuje spíše reálná než investiční nabídka a poptávka. Poptávka je silná a nabídka neumí příliš flexibilně reagovat směrem vzhůru. Naopak v případě různých klimatických či politických šoků se nabídka může ze dne na den výrazně ztenčit.
Investicím do komodit hraje do karet i jejich relativně nízká cena ve srovnání s ostatními aktivy. Až na výjimky typu palladia nebo lithia, které jsou taženy vzhůru boomem elektroaut, zůstávají jak průmyslové, tak především pak zemědělské komodity levné.
Například cena pšenice se pohybuje v blízkosti 11letých minim. Po zohlednění inflace je pšenice nejlevnější od roku 2004. Pruské posílení v letech 2008, 2010 a 2012 (viz graf) přišlo vždy na jaře po zprávách o velice špatné očekávané úrodě. V případě podobného vývoje v příštím roce se investoři mohou dočkat velice slušných zisků. Díky cenovému dnu už však ceny pšenice nemají příliš kam klesat, protože by se dostaly pod výrobní náklady farmářů, takže rizika jsou vychýlená jednoznačně směrem vzhůru. Na podobných úrovních jako pšenice se z dlouhodobého pohledu obchoduje také kukuřice, kakao a cukr, takže je z čeho vybírat.
Dlouhodobý vývoj ceny pšenice (týdenní graf – W1):
Americký dolar sice není historicky levný, ale za posledních 12 měsíců oslabil vůči koši měn o 7 % (viz graf). Vzhledem k tomu, že takřka všechny komodity jsou primárně kótovány v dolarech, je jeho oslabení pro ceny pozitivní, protože spotřebitelé mimo dolarové zóny si mohou nakoupit více. Naopak producenti dostanou zaplaceno méně, takže se zvýšením nabídky nespěchají.
Vývoj dolarového indexu za poslední 2 roky:
Komoditám i dalším investičním příležitostem se budeme věnovat v celoročním shrnutí roku 2017, který na FXstreet.cz vyjde už toto pondělí 18.12.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg