Nejde jen o problém nerealizovatelných ztrát amerických dluhopisů, který položil banku SVB. Značně se také prodražuje služba půjčování peněz pro spotřebitele. To přirozeně nutí spotřebitele méně utrácet, protože je složitější dostat se k půjčkám. Jen několik praktických příkladů. Šestiletá půjčka na ojeté auto stoupla z 5 – 6 % na 9 až 9,5 %. U kreditních karet jsou úroky ještě větší, z 16 % jsou nyní na 19 %. Americký uživatel kreditních karet tedy už nemá na růžích ustláno. Banky se tak musí vyrovnávat s dvojím nebezpečím: riziko nesplacených úvěrů i poklesem úvěrové aktivity. Není divu, že jsou americké regionální banky pod tlakem.
First Republic Bank
Dobrým příkladem jsou následující dvě americké regionální banky. Mohli bychom se dopustit chyby, pokud bychom automaticky považovali tyto banky za velmi malé nebo bezvýznamné. First Republic Bank před dvěma roky dosahovala slušné kapitalizace 40 miliard amerických dolarů. Tedy dvakrát více než náš ČEZ. Ale to je jen dva roky stará minulost. Dnes se tržní kapitalizace propadla a dosahuje pouhých 2,3 miliard amerických dolarů.
Pro tuto regionální banku je to dost hořký osud, protože její bankéři nenakupovali toxické produkty jako Lehnam Brothers ani neproinvestovali mnoho peněz do ztrátových investic jako Credit Suisse. First Republic Bank je „pouhou“ obětí paniky. Střadatelé si rychle vybírají své peníze. Jestli run na banku bude pokračovat i v příštích dnech a týdnech, i tato banka se dostane do insolvence.
Vývoj akcií First Republic Bank za poslední měsíc:
Kdo na tom vydělává?
Zde je důležité si položit otázku: kdo na celé situaci vydělává? Lidé si vyberou peníze z amerických regionální bank, ale kam je uloží? Přechovávat hotovost není praktické, lidé navíc potřebují dál používat bankovní účet. Jelikož s regionálními bankami mají špatné zkušenosti, budou řídit poučkou „too big to fail“. Přirozeně se tedy obrátí k velkým bankám jako JP Morgan, nebo Goldman Sachs. Druhou možností je, zvlášť pokud měli pouze peníze uložené u regionální banky, nákup amerických státních dluhopisů, protože ty jsou nyní vhodné pro drobné střadatele. Máme tedy jednoduchou odpověď na to, kdo má zájem na krachu regionálních bank: velké americké bankovní kolosy a americký stát. Je to až smutně ironické, protože budoucnost by měla patřit právě návratu k lokálnímu uvažování. Covid ukázal jak moc nebezpečná je globalizace. Poučení z Covidu tedy mělo znít „návrat k lokálnímu“. A právě regionální banky by mohly hrát důležitou roli v tomto návratu k změně uvažování. Bohužel se tak asi nestane.
Matěj Široký