To byl tedy den – myslíme tím pondělí, kdy akciové indexy prudce oslabovaly napříč celým světem v návaznosti na makro data z minulého týdne. Co se vlastně stalo? Která úroveň je aktuálně na indexu S&P 500 klíčová pro další vývoj? A která komodita má zaděláno na další pokles? Informace přinášíme v našem článku.
V závěru pak najdete odkaz na registraci na webinář Purple Trading. Na něm budou dnes od 17:30 shrnovat veškeré dění kolem propadu na globálních akciových trzích a dávat jej do tradingového kontextu, Jarda Tupý a Petr Lajsek.
Fundamentální analýza
Minulý týden se ukázal jak velice zásadní. Nejprve ve čtvrtek data o sentimentu ISM z výroby v USA ukázala, že ekonomické prostředí se zhoršuje, což potvrzuje hodnota tohoto indikátoru, který za měsíc červenec dosáhl 46.8 (očekávání bylo 48,8). Hodnota nižší než 50 značí kontrakci.
Data z trhu práce v pátek pak na horší data navázala. Americká ekonomika vytvořila v červenci jen 114 tisíc pracovních míst (očekávání bylo 176 tisíc). Růst hodinové mzdy se zpomalil a meziměsíčně mzdy rostly jen o 0,2 %, což bylo pod očekáváním 0,3 %. Nezaměstnanost stoupla na 4,3 %, zatímco se očekávalo 4,1 %.
Tato data sice naznačují, že Fed by mohl začít se snižováním sazeb v září, což by normálně bylo pro akcie pozitivní. Zároveň ale jejich poměrně výrazně nižší hodnoty vyvolávají obavy, zda Fed nepromeškal ideální okamžik a není již příliš pozdě a zda tedy proto nehrozí tzv. hard landing, což je jinými slovy vyjádření pro situaci, kdy se největší ekonomika na světě recesi nevyhne. Aktuální výprodeje akcií a všech rizikových aktiv, kam patří také bitcoin, tento scénář odráží.
Technická analýza
Na indexu S&P 500 akcelerovala korekce rostoucího trendu a máme zde další nové low. Takže dočasně se jedná o jasný klesající trend, kde je vhodnější spekulovat short u nějakých hodnot rezistencí.
Graf č.1: S&P 500 na H4 časovém rámci
Touto linií může být retest linie, kterou jsme v H4 grafu označili modře. O jakou linii jde, to můžeme vidět na dalším obrázku, kde máme týdenní graf.
Graf č.2: S&P 500 na týdenním grafu
Jasně vidíme, že index je dlouhodobě stále v rostoucím trendu a aktuální klesající pohyb je pouhou korekcí. Cena se přitom dostala k retestu úrovně, která vznikla průrazem předchozího vrcholu na hodnotě 5 275. Toto mělo fungovat jako support, ten byl ovšem v pondělí proražen. Aktuální retest u této hodnoty se tak zdá být zajímavou možností pro vstup ve směru short. Naopak pohyb nad touto hodnotou by naznačoval, že korekce je u konce.
Hodnota 5 275 je proto klíčová pro další vývoj.
Na dalším obrázku máme pár EUR/USD. Ten retestoval rezistenci, která je na hodnotě 1.0978. Průraz a následný návrat pod tuto hladinu naznačuje, že likvidita zde byla vybrána. Tento falešný break by tak mohl být dobrým signálem pro obchodníky, kteří zde budou spekulovat short.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Nejbližší support je na hodnotě 1.0779.
Podívejme se ještě na stříbro. Zde se vytvořila formace Head and Shoulders. Tato formace se vyznačuje tím, že prostřední vrchol (hlava, anglicky head) je vyšší než dva sousední vrcholy (ramena, anglicky shoulders). Formace je potvrzena, když dojde k proražení tzv. neckline, což je linie, která spojuje low této formace.
Z pohledu fundamentů stříbro klesá z toho důvodu, že stříbro je vzácný kov, který se hojně používá v průmyslu. Obavy z recese a zpomalení ekonomiky proto vedou k očekávání nižší poptávky po tomto kovu.
Graf č.4: Stříbro na denním grafu
Máme zde tedy potvrzen klesající trend a bude proto výhodnější hledat příležitosti ke vstupu short. Ty vznikají při retestech rezistencí, které v klesajícím trendu vzniknou.
Obrázek č.5: Stříbro na H1 grafu
Příklad takového rychlého obchodu máme na obrázku č.5. Zde je hodinový graf a vstup short byl možný při retestu rezistence, která vznikla proražením supportu. Obchod by v tomto případě nabídl zisk 2R během 2 hodin. To se zdá být dobré. Museli byste ovšem být ranní ptáčata a vstup zadat v 07:00, takže to by nebylo ideální. Obchod je zde uveden pouze z ilustrativních důvodů pro vysvětlení vstupu při retestu.
V praxi bude lepší počkat na vhodnější příležitost v normální pracovní době. Trading nesmí být důvodem pro to, abyste si odepřeli odpočinek, a kvalitní spánek a ranní rutina je pro úspěch v tradingu klíčová.
Co očekávat od akciových trhů, zlata, ropy či bitcoinu?
Sledujte speciální webinář Purple Trading již dnes od 17:30 h.
Aktuální dění na globálních trzích může být z hlediska obchodování velice zajímavé. Je však potřeba mít ty správné informace. Proto se dnes Jarda Tupý s Petrem Lajskem pustí do hloubkové analýzy trhů a své poznatky zanesou do tradingového i investičního kontextu. A vy u toho nesmíte chybět!
REGISTRACE ZDARMA
(po registraci vám pošleme e-mailem odkaz ke sledování)
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 64.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.