Index S&P 500 přidal v tomto čtvrtletí 10 % a drží násobky PE amerických blue chips na stále vysokých úrovních. Akcie se vyloženě radují z poklesu výnosů vládních dluhopisů. Pokud je však důvodem přicházející recese, není moc z čeho se radovat, protože zisky v takovém případě půjdou dolů. A na udržení současných cen akcií bude potřeba růst již tak vyšponovaných valuací. Něco v této rovnici nehraje.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Když se podíváme na makro situaci v americké ekonomice, tak kromě zmíněného zpomalení inflace v říjnu přišla velmi silná tvrdá data za listopad. Index ISM ve službách se zvýšil z 54,4 na 56,5 bodu, ochlazení ekonomiky tedy není úplně za dveřmi. Průmysl, energetika, obrana, investice zůstávají v USA tahouny růstu, prozatím je slabým článkem pouze stavebnictví.
Vývoj indexu ISM ve službách:
Trh práce zůstává také stabilní a především růst mezd pak zrychlil. Právě meziroční růst hodinové mzdy o 5,8 % zůstává výrazně nad předchozími vrcholy konjunkturních cyklů (cca 4 %) a rýmuje se spíše s inflačními 70. léty. Z grafu je vidět, jakou tvrdou očistnou kůrou si mzdy musely projít na začátku 80. let za Volckerovy éry, aby se tehdejší inflace dostala pod kontrolu. A tehdy šlo právě o důsledné zvýšení úrokových sazeb.
Vývoj meziročního růstu mezd v USA mimo management:
Z toho důvodu se zdá být nadšení finančních trhů předčasné. Podobně jako v červenci, kdy se předpokládalo, že sazby svůj růst zakončí na 3,75 % a již v Q1/23 začnou klesat. Inflace je však zakořeněná, což dokazuje právě vývoj mezd.
Pro americké akcie přicházejí v úvahu 2 scénáře a oba jsou špatné. Buď největší světová ekonomika bude nadále růst a s ní se budou zvyšovat i úrokové sazby, nebo přijde recese a zisky společností se propadnou.
A podobný výhled mají i rizikové měny. V případě dalšího utahování měnové politiky v USA budou tyto měny velice zranitelné. Na druhou stranu v případě celosvětového ochlazení ekonomiky by kapitál proudil směrem do bezpečných přístavů a ani vyšší úrokový diferenciál by nepřesvědčil investory, aby drželi českou korunu, mexické peso, tureckou liru nebo jihoafrický rand.
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Bloomberg