Ticker Tape by TradingView
Agentura Fitch zhoršuje ratingový výhled Číně, poprvé v historii. Má Západ sázet na pád Číny?
Agentura Fitch dnes přelomově zhoršuje ratingový výhled Číně. Děje se tak vůbec poprvé od 90. let, kdy ji začala ratingově hodnotit. Dosud se rating Číny v očích Fitche vždy jen zlepšoval.
Snaha Pekingu opřít ekonomický růst Číny o něco jiného, než jsou pod tíhou dluhu kolabující reality v zemi, vytváří nové nároky na tamní veřejnou kasu. A to zhoršuje stav veřejných financí této druhé největší ekonomiky světa.
Může být hůř, varuje přitom Fitch. Pekingský režim zřejmě bude zhoršení ratingového výhledu ze „stabilního“ na „negativní“ záhy rozporovat, nicméně je zjevné, že Číňanům více než kdy jindy hrozí dluh přerůst přes hlavu.
Ratingová stupnice agentury Fitch hodnotí úvěruschopnost – bonitu – dané země primárně jejím zařazením do investičního pásma – pásma vyšší kvality – nebo naopak pásma spekulativního (nižší kvality). Čínským dluhopisům nyní agentura přisuzuje hodnocení „A+“. Takové hodnocení odpovídá pátému stupni z deseti v rámci investičního pásma. Pro srovnání, Česko je na tom o stupínek lépe. Jeho hodnocení odpovídá čtvrtému stupni. Čínský rating je nyní na úrovni toho estonského, izraelského či saúdskoarabského.
Problémy čínského nemovitostního sektoru, jež jsou klíčovou příčinou zhoršení ratingového výhledu Fitche, se přitom prohlubují. Koncem letošního ledna poslal soud v Hong Kongu do likvidace čínského realitního obra, společnost Evergrande. Pád Evergrande je dosud nejprůkaznějším dokladem neudržitelného ekonomického růstu živeného dluhem. Investoři po celém světě dnes už jistojistě ví – mají na to štempl hongkongského soudu a nyní tedy i agentury Fitch –, že vzestup čínské ekonomiky byl zejména v posledních letech v nemalé míře nezdravý a ve své podstatě iluzorní. Vyhnaný dluhem.
Evergrande představuje nejzadluženějšího developera světa. Jeho pád do likvidace není rozhodně úplným překvapením. Přesto jde o historický milník, zejména v rámci čínských hospodářských dějin. Tak jako západní ekonomika po pádu Lehman Brothers a související finanční krizi, jež nastala v jeho důsledku, se už nikdy nevrátila do starých kolejí, totéž může nyní potkat Čínu. Mezinárodní investoři budou mnohem bedlivěji zvažovat své investice do čínských podniků. Protože nyní se budou mnohem úzkostněji než dříve obávat toho, že růst té či oné čínské firmy může být opět jen iluzí, jako v případě Evergrande.
Likvidace Evergrande se dosud nejzávažnějším a nejviditelnějším příznakem vážných problémů celého čínského realitního trhu. Jeho předlužení a související bublina – projevující se astronomickými cenami realit, ale také výstavbou „měst duchů“ – mohou nyní v rámci svého kolapsu otřást celou čínskou ekonomikou a jejími veřejnými financemi. Tento otřes by ale měl své ozvěny všude po světě, převážně neblahé.
Potíže čínského realitního sektoru už loni představovaly klíčový důvod, proč se druhá největší světová ekonomika nedokázala po covidu zotavit, jak se předpokládalo. Čínské akciové trhy patřily loni k málu akciových trhů ve světě, které se propadly. Zatímco burzy v Americe, Evropě či podstatné části Asie rostly, ty čínské nikoli. Přitom experti začátkem roku 2023 čekali pravý opak. Předpokládali, že čínské akcie po otevření tamní ekonomiky po takřka třech letech boje s covidem „porostou jako z vody“, zatímco burzy zbytku světa bude drtit inflace a s ní související vysoké úrokové sazby.
Nečekaný loňský útlum čínské ekonomiky, jejž problémy čínského realitního sektory, zdaleka nejen Evergrande, mohou ještě prohloubit a prodloužit, má ovšem i své světlejší stránky. Přestože problémy čínského finančního trhu jsou varovné pro celý svět, útlum čínské ekonomiky například způsobuje nižší světové ceny ropy (Čína je globálně jejím největším dovozcem), a tedy i pohonných hmot, čímž tlumí inflaci také třeba i v Česku.
Zároveň ovšem otřesy čínského nemovitostního trhu neznamenají kolaps celé tamní ekonomiky. Takže rating Číny v očích agentury Fitch zůstává i přes zhoršení výhledu stále na solidní úrovni odpovídající hodnocení Estonska nebo Izraele. Čínská ekonomika přece jenom stojí na mnohem více nohou, jakkoli realitní segment je nohou vskutku zásadní.
To, že čínská ekonomika nekolabuje a že je nedále lákavá dokonce i pro četné západní firmy, naznačují děje, jež se odehrály už v době vážných potíží tamních nemovitostí. Například největší americká banka, JPMorgan, ale také největší evropský správce majetku, francouzská Amundi, chystají v Číně další velkou expanzi v Číně. Prý totiž jde o „nenahraditelný“ trh. Němci zase loni v Číně historicky rekordně investovali.
Tento vývoj tak kontrastuje s často povrchními a zkratkovitými zprávami z médií, z nichž by mohl nejeden soudit, že Západ Čínu ekonomicky opouští. Neopouští ji ani z důvodu geopolitických, ani ekonomických, třeba právě kvůli problémům tamního nemovitostního sektoru, avšak nepochybně bude nyní – a bude muset – ohledně investic v Číně obezřetnější a asi i selektivnější.
Divize správy aktiv zmíněné americké banky JPMorgan v Číně pokračuje v náboru nových zaměstnanců. Druhá největší světová ekonomiku pro ni totiž vskutku představuje „nenahraditelný“ trh, jak se letos začátkem března nechala slyšet Desiree Wangová, výkonná ředitelka JPMorgan Asset Management China.
JPMorgan v Číně masivně investuje a expanduje. Loni americká banka získala plnou kontrolu nad tamními fondy, které do té doby vlastnila společně s místními partnerskými společnostmi. Loni také pořídila podíl v divizi správy aktiv čínské banky China Merchants Bank. Číňané mohou s JPMorgan investovat do více než devadesáti jejích podílových fondů, zaměřených jak na akcie, tak dluhopisy, tak další možné investice. Aktuálně má JPMorgan Asset Management China v Číně 64 milionů klientů.
Čínský trh stále skýtá – a samozřejmě nejen pro americkou banku – značný potenciál, jelikož pouze desetina majetku domácností tam má podobu investic v akciích nebo podílových fondech, zatímco v USA je to hned celá třetina, jak vypočítává Wangová.
Průkopníkem zásadního pronikání západních finančních domů na čínský trh je však francouzská společnost Amundi, největší správce majetku v EU a potažmo v Evropě. Amundi vznikla roku 2010 sloučením divizí správy aktiv francouzských bank Crédit Agricole, jež je nyní jejím většinovým vlastníkem, a Société Générale, tedy matky tuzemské Komerční banky.
V roce 2019 se Amundi stala vůbec první zahraniční firmou, jež získala většinový podíl v některé z čínských společností zaměřených na správu majetku. Většinu získala ve společném podniku s divizí správy majetku velké státní čínské banky Bank of China. Do roku 2025 chce Amundi, která patří k největším poskytovatelům služeb kolektivního investování také v Česku, v Číně navýšit objem tamních spravovaných investic na 250 miliard dolarů, tedy více než 5800 miliard korun dle aktuálního kursu.
Neutuchajícího potenciálu Číny si všímá také Německo, resp. německé firmy a podniky. Německé přímé zahraniční investice v Číně loni dosáhly historicky rekordní úrovně – v přepočtu více než 300 miliard korun. Loni se přitom také zvýšil podíl Číny na celkových zahraničních investicích Německa.
Západ se tak k Číně staví nejednoznačně, což budí rozpaky, ba posměšky. Začátkem března dopustil čínský ministr zahraničí Wang I. Nejprve ocenil úzkou spolupráci s Ruskem a pak si na adresu EU postěžoval, že je jako semafor, kde naráz svítí zelená, oranžová i červená. EU totiž Čínu současně nazývá „partnerem“, „ekonomickým konkurentem“ i „systémovým rivalem“.
Tato rozpolcenost je ostatně patrná i v Česku. Z médií či od řady politiků se tu dozvídáme, že Čína představuje Západu úhlavní hrozbu, leč pak zjišťujeme tvrdá fakta, jež tomu příliš neodpovídají: třeba právě to, že největší finanční domy z USA a EU, včetně firem aktivních i v Česku, v Číně mohutně expandují, přičemž tam současně své investice rekordně uskutečňují například i německé firmy a podniky.
Máloco přitom demonstruje vzestup Číny na úkor Západu – spíše však Evropy než Spojených států – jako dění v odvětví elektromobility. Čína „převezla“ Západ, co se dobývání niklu týče, klíčové složky elektrobaterií.
Ještě před půldruhým rokem australský těžař BHP, největší na světě, věřil, že produkce niklu bude klíčovým prostředkem v jeho dekarbonizačním úsilí. A že si díky němu zlepší své ESG skóre. Nikl je totiž stěžejní složkou baterií elektrovozů. BHP navíc sázel i na takzvaný zelený nikl, environmentálně šetrnější, ale také dražší. Jenže se přepočítal.
Čína v uplynulých letech masivně investovala do dolů v Indonésii. Tam prostřednictvím špinavé elektřiny z uhlí těží a zpracovává málo kvalitní nikl, ovšem v obrovském objemu. Plundruje přírodu, řeklo by se na Západě. Jenže Číňané, jemně řečeno, neberou ESG tak vážně jako Západ.
Inovace ve zpracování Číňanům umožňují kvanta niklu nízké jakosti přeměňovat v mnohem kvalitnější materii. Zaplavují jí svět, čímž činí nikl z jiných částí světa nekonkurenceschopný.
Pláčou nejen v BHP, ale třeba i ve Francii. Francouzi plánovali z Nové Kaledonie, své odříznuté tichomořské državy, učinit jedno ze světových center produkce niklu. Teď ale tamní doly musí Paříž za peníze daňových poplatníků sanovat. Neobstojí tváří v tvář právě čínské produkci v Indonésii.
Navíc ani nevychází sázka Západu na nikl v environmentálně šetrnější variantě. Výrobci elektrobaterií a elektroaut všude po světě nejsou ochotní platit za ni více; jsou spokojení s indonéským niklem, zpracovaným prostřednictvím špinavého uhlí.
Západní vlády, včetně nyní i té české, pak elektrovozy štědře zadotují, jakož tedy i baterie v nich, takže západní řidič elektrovozu často jezdí vlastně na špinavé čínské, přesněji indonéské uhlí, zatímco západní daňový poplatník mu na to nechtěně a z donucení přispívá. Tyto peníze končí v Indonésii a pak v Číně, která i díky tomu geopoliticky dále expanduje. Pozitivní dopad na globální životní prostředí samozřejmě žádný.
Západní firmy si možná zlepší ESG skóre, ale jen proto, že přitom odevzdají trh třeba právě čínské konkurenci nebo že je musí sanovat často již tak předlužené vlády západních zemí typu Francie.
Sečteno, podtrženo, čínské problémy, a nejen v oblasti nemovitostí, tamní ekonomiku nepoloží. Naopak, Západ ji stále potřebuje k další expanzi, i když geopoliticky jde o rizikovější podnikání než ještě před pár lety.
Západ z velké části Čínu potřebuje – a nahrává tak svému geopolitickému rivalovi, jak Čínu často častuje –, protože si svoji ekonomiku svazuje přísnými regulacemi a kritérii typu ESG, které však z globálního hlediska nic moc neřeší a naopak z nich těží ponejvíce právě Čína a potažmo celá Asie.
Lukáš Kovanda
Trinity Bank
Klíčová slova: Trhy | JPMorgan | Historický milník | Jak na akcie | ESG | Evergrande | China Merchants Bank | ROCE | Mezinárodní investoři | Uhlí | Ekonomiky | Rating Číny | Ekonomický růst | Největší americká banka | Amundi | Akcie | Baterie | Čínské firmy | Daňový poplatník | Společnost | Ekonomika | Société Générale | Vlády | Největší světová ekonomika | Čínská ekonomika | Západní firmy | Inovace | EU | Ředitelka | Americká banka | Úsilí | Čína | Společnosti | Divize | Banka | Trinity | Nikl | Finanční domy | Ropy | USA | Podniky | Celý svět | Burzy | Dluhopisy | Investování | ONE | Úrokové sazby | Fondy | Crédit Agricole | Objem | Ekonomický růst Číny | Podnikání | Investice | Investice v Číně | Lehman Brothers | Semafor | Společnost Evergrande | Ceny ropy | Experti | Potenciál | Rating | Sazby | Problémy | Reality | Těžař | Čínské akcie | Francouzská společnost | Investoři | Vysoké úrokové sazby | Akciové trhy | Vice | Americké banky | Štempl | JPMorgan Asset Management | Životní prostředí | Výhled | Sázet | Bank of China | Ministr zahraničí | Elektrovozy | Firmy | Peníze | Růst | Odvětví | Čínský trh | Čínské banky | Čínské akciové trhy | Vývoj | JDE | Investovat | Daně | Ceny | Světové ceny ropy | Komerční banky | Zhoršení výhledu | Druhá největší světová ekonomika | Asie | Zahraniční investice v Číně | Agentura Fitch | Management | Domácnosti | Francie | Asset management | Inflace | Podíl Číny | Lukáš Kovanda | Výkonná ředitelka | Správy majetku | BHP | Soud | Zahraniční investice | Německé firmy | Nemovitosti | Německo | Sázka | Většinový podíl | Ratingový výhled | Světová ekonomika | Paříž | Milník | Trinity Bank | Trh | Největší ekonomiky | Přímé zahraniční investice | Banky | Prime | Kolaps | Fitch |
Čtěte více
-
Agentura Fitch dnes potvrdí vysoký rating České republiky
Agentura Fitch dnes zveřejní svou revizi ratingu pro Českou republiku. V současnosti všechny tři hlavní ratingové agentury drží pro tuzemskou ekonomiku čtvrtý nejvyšší rating. Dnešní rozhodnutí bude první v letošním roce a zároveň první po zveřejnění prosincových čísel státního rozpočtu. -
Agentura Fitch ponechává rating Česka beze změny. Fialově vládě totiž pomůže dluh udržet poměrně nízko inflace a s ní související inflační zdanění lidí
Agentura Fitch Česku včera pozdě večer potvrdila svůj dosavadní rating AA-. Výhled ale ponechává negativní. Negativní výhled uplatňuje už od svého posledního, květnového posudku. Vývoj zadlužení vidí Fitch pesimističtěji (cca 45 procent HDP už v roce 2023) než jiná vlivná agentura, Standard & Poor's (poblíž 40procent HDP až do roku 2025), která své ratingové hodnocení ČR zveřejnila minulý týden. I podle Fitche ale zadlužení ČR zůstane nižší, než je průměr srovnatelně hodnocených zemí. -
Agentura Fitch poprvé v historii snižuje rating Spojeným státům. Světovými trhy to může pořádně otřást; může oslabit koruna a stoupnout úroky na dluhu české vlády
Ratingová agentura Fitch včera, 1. srpna, přistoupila k mimořádnému kroku – ke snížení ratingu Spojených států. Jedna ze tří světově nejvýznamnějších ratingových agentur tak učinila večer středoevropského čas, po zavření amerických burz. Rating dlouhodobých závazků vůči cizoměnovým věřitelům snižuje z nejlepší „známky“ AAA o stupeň níže, na úroveň AA+. Dosavadní „negativní“ ratingový výhled mění na „stabilní“, ovšem už pochopitelně při zhoršeném vlastním ratingu. Došlo tedy ke zhmotnění dosavadního negativního výhledu. -
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit. -
Agentura Fitch potvrzuje Česku rating, máme jej stejný jako Británie či Belgie. Rizikem je déletrvající nestřídmá rozpočtová politika vlády a nezvládnuté výzvy plynoucí ze stárnutí obyvatelstva a z transformace autoprůmyslu
Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, Spojené království nebo jako Estonsko, což je nejméně zadlužená země EU. -
Agentura Fitch předpovídá, že USA se v roce 2024 nedostanou do recese 🔎
Agentura Fitch Ratings předpovídá, že zvýšené úrokové náklady budou i nadále představovat problém pro společnosti s vysoce zadluženým spekulativním ratingem v USA a Evropě, což povede ke zvýšení míry selhání u dluhopisů s vysokým výnosem a úvěrů s pákovým efektem v roce 2024. -
Agentura Fitch snížila rating USA
Ani série slabších dat z americké ekonomiky, ani fakt, že agentura Fitch snížila včera rating USA z nejvyšší možné úrovně AAA na AA+ nepuhnuly nijak zásadně kurzem eurodolaru. Dodejme, že Fitch odůvodnila snížení ratingu zhoršeným fiskálním výhledem pro následující tři roky a komplikovaným procesem při navyšování dluhového stropu v USA. Vcelku logicky tak americké vládní dluhopisy nezažily dobrý den - zajímavé přitom bylo, že výnosy směřovaly prudce vzhůru již před rozhodnutím agentury Fitch (a navzdory špatným makročíslům). Dnes budou ve další důležitá americká data - konkrétně pak předskokan payrolls - ADP report. Uvidíme, zdali dolar eventuálně ustojí další makroekonomické zklamání. -
Agentura Fitch snížila úvěrový rating USA❗
Včera po skončení seance na Wall Street se na trzích objevily důležité zprávy. Agentura Fitch Ratings oznámila snížení úvěrového ratingu USA z AAA na AA+. Nepřišlo to zcela nečekaně, protože agentura Fitch zařadila americkou ekonomiku do negativního režimu již v květnu a jako důvod uvedla neshody ohledně dluhového stropu a celkově se zhoršující fiskální situaci. Přesto je tento krok poněkud záhadný, protože dohody o dluhovém stropu bylo nakonec dosaženo a platební neschopnost USA byla odvrácena. -
Agentura Fitch varuje před možným snížením ratingu amerických bank❗
Jak uvedla CNBC, ratingová agentura Fitch zvažuje snížení ratingu desítek amerických bank, včetně JP Morgan (JPM.US). Připomeňme, že agentura Fitch Ratings v červnu snížila hodnocení zdraví bankovního sektoru, což však zůstalo v podstatě nepovšimnuto, protože to nevedlo ke skutečnému snížení ratingu bank. Na druhou stranu však v případě, že se agentura rozhodne snížit rating bankovního sektoru na A+ ze současného AA-, bude nucena přehodnotit téměř 70 bank, pro které má agentura Fitch analytické pokrytí. -
Agentura Fitch zhoršuje ratingový výhled České republiky. Česku tak poprvé od roku 1998 vážně hrozí zhoršení ratingu
České republice poprvé od listopadu roku 1998 vážně hrozí zhoršení ratingu od jedné ze tří světově významných agentur. Agentura Fitch v pátek pozdě večer středoevropského času vydala své nejnovější hodnocení dlouhodobého cizoměnového dluhu ČR. Potvrdila sice dosavadní rating, na stupni AA-, zároveň ale zdvihla varovný prst, když výhled zhoršila ze stabilního na negativní. To znamená citelné zvýšení rizika zhoršení ratingu. -
AGENTURA MOODY?S SNÍŽILA RATING VB Z AAA NA AA1
Páteční obchodování na burzách USA a v Evropě, proběhlo více pozitivně v porovnání s předchozími dny. Investoři se vrá... -
Agentura Moody's snížila řecký rating dluhů
Co se děje?? Agentura Moody's snížila řecký rating dluhů, když deficit/HDP byl revid... -
Agentura Moody's snížila výhled úvěrového ratingu USA na negativní
Ratingová agentura Moody's Investor Service minulý pátek snížila rating Spojených států. Výhled ratingu byl změněn ze stabilního na negativní při zachování nejvyššího investičního ratingu země na úrovni AAA.Tato změna odráží obavy z rostoucího rozpočtového deficitu Spojených států a rostoucí politické polarizace. Ratingová agentura zdůraznila, že bez účinných opatření fiskální politiky zaměřených na snížení vládních výdajů nebo zvýšení příjmů budou Spojené státy pravděpodobně čelit velmi velkým fiskálním deficitům, což výrazně oslabí schopnost splácet dluh. Fitch na začátku tohoto roku také snížila rating USA z podobných důvodů. -
Agentura Moody’s tleská Fialově vládě, a to jak za stabilizaci veřejných financí, tak za nastartování důchodové reformy. Ratingový výhled Česka zlepšuje
Ratingová agentura Moody's včera večer, po zavření burz, zlepšila ratingový výhled zadlužení České republiky. Ponechala hodnocení na stupni Aa3, ale související výhled zlepšila z „negativního“ na „stabilní“. Jedná se o dosud nejprůkaznější doklad toho, že mezinárodní investorská obec považuje tuzemské veřejné finance za stabilizované, resp. za takové, jimž ani ve výhledu do nejbližších let nehrozí závažnější otřes či neudržitelné spění k rozvratu. -
Agentura Moody’s zhoršuje výhled ratingu Česka, zdvihá „varovný prst“ Fialově vládě. Česku dle ní hrozí fatální energetická krize, jež by dále prohloubila zadlužení země
Agentura Moody’s, jedna z tří světově významných ratingových agentur, dnes zhoršila ratingový výhled dluhu České republiky, ze „stabilního“ na „negativní“. Samotný rating však nadále ponechává na stávající úrovni, „Aa3“. -
Agentura S&P potvrdila rating Erste na A+ a zvýšila výhled na pozitivní
Americká ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila dlouhodobý rating Erste Group Bank na stupni A+ a zvýšila výhled ze stabilní na pozitivní. -
Agentura S&P snížila rating Japonska, Abenomics očividně nefunguje
Na podzim roku 2012 přišla japonská centrální banka BoJ s programem masivního uvolňování měnové politiky. Společně se ... -
Agentura Standard & Poor’s Česku potvrzuje rating, jde o dobrou zprávu pro Fialovu vládu. ČR podle agentury energetickou krizi zvládne, i díky svému nízkému dluhu
Ratingová agentura Standard & Poor’s, jedna z tří světově významných ratingových agentur, dnes potvrdila ratingové hodnocení i ratingový výhled dluhu České republiky. Rating agentury tak zůstává na stupni „AA-“, přičemž výhled je nadále „stabilní“. -
Agentura Standard & Poor’s potvrdila České republice rating úvěruschopnosti i příslušný výhled. Jde o potvrzení, že Česko dosavadní koronavirovou krizi zvládá z ekonomického hlediska dobře
Ratingová agentura Standard & Poor’s Global Ratings České republice potvrdila stávající hodnocení její úvěruschopnosti. Česko tak nadále zůstává v rámci zemí bývalého sovětského bloku zemí s celkově nejlepším ratingem, vezmeme-li v potaz hodnocení nejen Standard & Poor’s Global Ratings, ala také zbývajících dvou světově významných ratingových agentur, a sice Moody’s a Fitch. -
Agentúra Standard/Poors sa obáva o stav španielskych bánk
A očakáva, že ešte mnohé tzv. cajas teda sporiteľne s veľkou exspozíciou voči realitnému trh...
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
🔴 Investice 2025 💥 | Trumpův rok 😱 | Svět se bude otřásat 💣 | Největší příležitosti 🚀 | Varování ❗️
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Rok 2024 na finančních trzích
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2024
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
🔴 Investice 2025 💥 | Trumpův rok 😱 | Svět se bude otřásat 💣 | Největší příležitosti 🚀 | Varování ❗️
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Rok 2024 na finančních trzích
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2024
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
Denní kalendář událostí
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V USA zásoby zemního plynu
V eurozóně maloobchodní tržby
V Německu průmyslová produkce
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V USA zásoby zemního plynu
V eurozóně maloobchodní tržby
V Německu průmyslová produkce
V Číně indexy CPI a PPI
Tradingové analýzy a zprávy
Analytici: Koruna by v tomto roce neměla posílit výrazněji pod 25 korun za euro
Americké akcie posílily, k růstu velkou měrou přispěly technologické firmy
Inflace v Polsku v prosinci stoupla na 4,8 procenta, čekal se větší růst
Forex sentiment 3.1.2025
Italské firmy se obávají rekonstrukce Brennerského průsmyku
Z komodit na světových trzích loni výrazně zdražilo kakao i káva
Pražská burza pátý týden v řadě rostla, index PX si připsal jedno procento
Pražská burza znovu překonala 17leté maximum
Komodity: Ropa je na cestě vykázat týdenní zisk, pomáhá jí chladné počasí a čínské stimuly
Forex: Dolar dnes mírně oslabuje, za celý týden však roste
Analytici: Koruna by v tomto roce neměla posílit výrazněji pod 25 korun za euro
Americké akcie posílily, k růstu velkou měrou přispěly technologické firmy
Inflace v Polsku v prosinci stoupla na 4,8 procenta, čekal se větší růst
Forex sentiment 3.1.2025
Italské firmy se obávají rekonstrukce Brennerského průsmyku
Z komodit na světových trzích loni výrazně zdražilo kakao i káva
Pražská burza pátý týden v řadě rostla, index PX si připsal jedno procento
Pražská burza znovu překonala 17leté maximum
Komodity: Ropa je na cestě vykázat týdenní zisk, pomáhá jí chladné počasí a čínské stimuly
Forex: Dolar dnes mírně oslabuje, za celý týden však roste
Blogy uživatelů
Novoroční technická analýza hlavních měnových párů
Páteční růst Santa Claus rally nezachránil, index S&P 500 odepsal půl procenta
Největší riziko pro trhy v roce 2025
Proč trhy čeká náročný rok?! | Investiční Memento
Energetická krize č. 2
Víkendový válečník: Co může trader dělat přes víkend
Jak začít investovat: 7 tipů pro začátečníky
Klíčové trendy a strategie pro úspěšné obchodování v roce 2025
Kolik peněz je potřeba na FOREX?
Praktické okénko - swingový výhled na hlavní měnové páry pro začátek roku 2025
Novoroční technická analýza hlavních měnových párů
Páteční růst Santa Claus rally nezachránil, index S&P 500 odepsal půl procenta
Největší riziko pro trhy v roce 2025
Proč trhy čeká náročný rok?! | Investiční Memento
Energetická krize č. 2
Víkendový válečník: Co může trader dělat přes víkend
Jak začít investovat: 7 tipů pro začátečníky
Klíčové trendy a strategie pro úspěšné obchodování v roce 2025
Kolik peněz je potřeba na FOREX?
Praktické okénko - swingový výhled na hlavní měnové páry pro začátek roku 2025
Forexové online zpravodajství
Češi předběhli Němce a platí za elektřinu více, což je dosud nebývalá věc
Česko za tři roky vyvezlo tolik elektřiny, kolik jí za rok vyrobí dva Temelíny
Cena elektřiny pro české domácnosti dramaticky narůstá, přestože je Česko jejím velkým vývozcem. Už je na více než dvojnásobku úrovně zbylých zemí Visegrádu, přitom do roku 2021 byla s jejich cenami srovnatelná
Denní shrnutí: US100 a Bitcoin vedou zisky na začátku roku; NATGAS klesá o 8 % (03.01.2025)
Tři trhy, které stojí za sledování příští týden (03.01.2025)
Index Dow Jones se drží v zelených úrovních
Německé akcie na konci týdne oslabily
Report ISM dodal lepší data – aktivita průmyslu v zámoří se blíží stagnaci
Forex: Koruna proti euru v klidu, proti dolaru nejslabší za více než dva roky
Pražská burza v pátek rostla, ČEZ zakončil nad 1000 Kč
Češi předběhli Němce a platí za elektřinu více, což je dosud nebývalá věc
Česko za tři roky vyvezlo tolik elektřiny, kolik jí za rok vyrobí dva Temelíny
Cena elektřiny pro české domácnosti dramaticky narůstá, přestože je Česko jejím velkým vývozcem. Už je na více než dvojnásobku úrovně zbylých zemí Visegrádu, přitom do roku 2021 byla s jejich cenami srovnatelná
Denní shrnutí: US100 a Bitcoin vedou zisky na začátku roku; NATGAS klesá o 8 % (03.01.2025)
Tři trhy, které stojí za sledování příští týden (03.01.2025)
Index Dow Jones se drží v zelených úrovních
Německé akcie na konci týdne oslabily
Report ISM dodal lepší data – aktivita průmyslu v zámoří se blíží stagnaci
Forex: Koruna proti euru v klidu, proti dolaru nejslabší za více než dva roky
Pražská burza v pátek rostla, ČEZ zakončil nad 1000 Kč
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Akcie: Technická analýza Nikkei, Daily
Kellnerova smrt nemusí podle analytiků ukončit rozvoj PPF
Volatility report: Volatilita prostor ke snížení má. Potřebuje ale méně Trumpa
Likvidita dolaru hlásí mračna na obzoru
Očekávání roste: Další pohyb bitcoinu a předpovědi analytiků
USD/JPY: general review
Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce
Rychlý pohled: Nižší inflace v USA sráží americký dolar
BREAKING: BoE ke změně sazeb nepřistoupila
Ukrajinsko-ruská válka, den 14. Co se děje ve světě?
Akcie: Technická analýza Nikkei, Daily
Kellnerova smrt nemusí podle analytiků ukončit rozvoj PPF
Volatility report: Volatilita prostor ke snížení má. Potřebuje ale méně Trumpa
Likvidita dolaru hlásí mračna na obzoru
Očekávání roste: Další pohyb bitcoinu a předpovědi analytiků
USD/JPY: general review
Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce
Rychlý pohled: Nižší inflace v USA sráží americký dolar
BREAKING: BoE ke změně sazeb nepřistoupila
Ukrajinsko-ruská válka, den 14. Co se děje ve světě?
Blogy uživatelů
Americký dolar neříká poslední slovo
Mapa 50/10
Príležitosti blockchainu a kryptomien
Novoroční technická analýza hlavních měnových párů
USD/CAD: Kombinovaná analýza denního grafu
Obchodní analýza S&P 500 a EUR/USD
Zlozvyky v tradingu a jak je „zlomit“?
Akcie Walmart: Nenápadný vítěz roku 2024
Intradenný obchodný systém (15min TF + 1H TF)
Praktické okénko - první ID a řízený swing
Americký dolar neříká poslední slovo
Mapa 50/10
Príležitosti blockchainu a kryptomien
Novoroční technická analýza hlavních měnových párů
USD/CAD: Kombinovaná analýza denního grafu
Obchodní analýza S&P 500 a EUR/USD
Zlozvyky v tradingu a jak je „zlomit“?
Akcie Walmart: Nenápadný vítěz roku 2024
Intradenný obchodný systém (15min TF + 1H TF)
Praktické okénko - první ID a řízený swing
Vzdělávací články
8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v trendu (4. díl)
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
Hodnocení členů VIP zóny - Forex Asistent
Představujeme vám Interbank VIP indikátor!
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
MetaTrader Tester - výsledky a optimalizace testování
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v trendu (4. díl)
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
Hodnocení členů VIP zóny - Forex Asistent
Představujeme vám Interbank VIP indikátor!
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
MetaTrader Tester - výsledky a optimalizace testování
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
Tradingové analýzy a zprávy
Průmyslová výroba v Německu v lednu stoupla
VIDEO: Technická analýza - Forex, komodity, indexy a kryptoměny (13.1. - 17.1.2020)
OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 11.3.2021
VIDEO: Forex trading analýza od tradera z FXstreet.cz (7.8. - 11.8.2017)
Průmyslová výroba v Německu v dubnu překvapivě klesla
Italské firmy se obávají rekonstrukce Brennerského průsmyku
Devizové rezervy ČNB v lednu klesly na 121,8 miliardy eur
GBP/USD - Intradenní výhled 5.8.2019
Analytici: Koruna by v tomto roce neměla posílit výrazněji pod 25 korun za euro
Průmyslová výroba v Německu v lednu stoupla
VIDEO: Technická analýza - Forex, komodity, indexy a kryptoměny (13.1. - 17.1.2020)
OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 11.3.2021
VIDEO: Forex trading analýza od tradera z FXstreet.cz (7.8. - 11.8.2017)
Průmyslová výroba v Německu v dubnu překvapivě klesla
Italské firmy se obávají rekonstrukce Brennerského průsmyku
Devizové rezervy ČNB v lednu klesly na 121,8 miliardy eur
GBP/USD - Intradenní výhled 5.8.2019
Analytici: Koruna by v tomto roce neměla posílit výrazněji pod 25 korun za euro
Témata v diskusním fóru
NZD/USD: Kombinovaná analýza denního grafu
Nový seminář: Jak vytvářet ziskové AOS
AUD/USD
Skript do MT4 pro trailing stop
Elliottova vlnová teorie pro měnový pár GBP/USD, kryptoměnu Ethereum a akcie Procter & Gamble
Ovlivňuje sezónnost americký akciový trh?
GBP/USD
USD/JPY
SATS DJIA Live 02/2023
EUR/USD
NZD/USD: Kombinovaná analýza denního grafu
Nový seminář: Jak vytvářet ziskové AOS
AUD/USD
Skript do MT4 pro trailing stop
Elliottova vlnová teorie pro měnový pár GBP/USD, kryptoměnu Ethereum a akcie Procter & Gamble
Ovlivňuje sezónnost americký akciový trh?
GBP/USD
USD/JPY
SATS DJIA Live 02/2023
EUR/USD
Odborná literatura
Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!
Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!
Forex brokeři