Investoři se těšili na návrat Trumpa do Bílého domu, protože si dobře pamatují, jak se jim dařilo za republikánova prvního mandátu. Za jeho funkční období od roku 2017 do roku 2021 poskočil index S&P 500 o slušných 67 procent.
Jenže fandové Wall Street možná zapomněli, že i když Trump nakonec odměnil dlouhodobé investory slušným výnosem, rozhodně to nebylo zadarmo. Trhy byly totiž extrémně volatilní.
Hlavním spouštěčem paniky byla cla. Trump zavedl cla na Čínu, Kanadu, Mexiko i Evropskou unii. Obchodní válku ve velkém započal v lednu roku 2018.
Ve stejném čase graf S&P 500 zamířil strmě dolů. Zpátky na své se trhy vrátily v podstatě až v polovině roku 2019.
Výkon trhů za Trumpa pak zkreslila covidová pandemie. Nejprve přišla totální kataklyzma v březnu roku 2020 a pak manický růst hnaný kvantitativním uvolňováním. Až díky němu nakonec trhy za „prvního“ Trumpa slavily nadstandardní profit.
Je proto naivní si myslet, že trhy během druhého funkčního období Trumpa půjdou jen a jen vzhůru. Nájemník Oválné pracovny už před volbami avizoval řadu kontroverzních nápadů, které rozhýbou USA i celý svět a s tím i globální trhy. A hodně rychle je plní. Ať už jde o cla, řádění resortu Elona Muska nebo rekonstrukci Blízkého východu.
I druhý Trumpův mandát tak bude dost volatilní. Co to znamená pro střadatele?
Pro dlouhodobého investora nic. Krátkodobou korekci neřeší.
Pro začátečnického investora přichází krušné časy, při pohybech nahoru, dolů bude zvažovat, jestli z trhu nevycouvá.
Pro dravého investora bude volatilní prostředí vytvářet prostor pro spekulaci, short a možné extra zisky. S tím ale opatrně. Fakt.
Filip Kalčák