Dlouhodobější investoři do akcií už nějaký ten pátek hromadí signály, které naznačují, že Spojené státy už možná nebudou tím jediným trhem, na kterém půjde solidně vydělat. Evropské indexy jsou v očích lokálních investorů často otloukánkem a pozornost se soustředí spíše na asijské ukazatele a asijské firmy.
Hodně se čekalo od Číny. Jenže Peking si prochází ekonomickou krizí a na grafech investorů nepředvedl to, co od něj lidé čekali. Za posledních pět let je hlavní šanghajský index v zisku jen několik jednotek procent a hongkongský Hang Seng pak stále dohání významnou ztrátu z minulých let.
Nečekaným osvěžením byla pro investory výkonnost japonského indexu Nikkei 225. I když Tokio mnozí pohřbívali – a měli proč, Japonsko je nadále nejzadluženější zemí světa – trhy se letos sympaticky nadechly. Růst sice v posledních týdnech pokulhává, japonský index je ale stále v pětiletém zisku skoro 80 procent.
Ústřední americký index S&P 500 je mnohem více na očích a přitom eviduje srovnatelnou pětiletou výkonnost. Podstatně hůře je na tom evropský Euro Stoxx 50, který za pět let poskočil jen o něco málo přes 40 procent.
Trhům se teď ale odkrývá nečekaný vítěz – Indie. Od indické ekonomiky se v příštích letech hodně čeká a asijský gigant už začíná vystrkovat růžky. V našem pětiletém srovnání je indický index NIFTY 50, který sdružuje padesát největších společností na indickém trhu, nejlepší.
Za pět let index posílil o sto procent a během letoška zaznamenává stabilní růst. Skladba nejhodnotnějších indických firem se oproti těm americkým ale prozatím dost liší. Zatímco v USA bodují primárně technologické tituly v čele s Microsoftem, Applem nebo Metou, v Indii se daří nejvíce firmám v oblasti energetiky, bankovnictví nebo informačních služeb.
Nejhodnotnější indickou společností je Reliance Industries – konglomerát, který podniká v telekomunikacích nebo energetice. Indové jako takoví už ale na technologický trh pronikli ve velkém stylu, řada lidí indického původu totiž hájí klíčové pozice v amerických společnostech.
Filip Kalčák