Levicové vlády v západních státech čím dál častěji přistupují k vyššímu a vyššímu zdaňování bohatých. Danění se týká nemovitostí a dalších hmotných statků, zákonodárci ale mohutně pokukují i po investicích.
Zvyšování daně z kapitálových výnosů je na stole hned v několika zemích. Ve Spojených státech se otevřeně mluví o danění nerealizovaných zisků. A trend zátahu na bohaté teď ve velkém přišel do Velké Británie.
Nová labouristická vláda Keira Starmera plánuje zavést vyšší daně z kapitálových zisků a uvažuje i o dalších kontroverzních opatřeních včetně daně z dědictví. Některé daně pak bude stát vymáhat i v případě, že investor opustí Británii.
Návrhy z Downing Street tak začínají vyhánět ze země milionáře ještě před tím, než kontroverzní balíček začne platit.
Už čtyři tisíce bohatých lidí Albion v poslední době opustily. Podle CNBC se očekává, že jich letos odejde až deset tisíc. Milionáři prchají do zemí s příznivějšími finančními zákony – Švýcarska, Monaka, Itálie. Nebo do větší exotiky, do Dubaje nebo na Bahamy.
Vládám samozřejmě nevysvětlíte, že nerovnoměrné danění bohatých je v dlouhodobém horizontu cesta do pekel. Milionáři ostatně disponují jen omezeným počtem volebních hlasů. Z transferu bohatých tak ve finále budou profitovat země, které je prozíravě přijmou.
Ne každý má samozřejmě žaludek na opuštění domoviny ve prospěch větších zisků. Do investování se totiž chtě nechtě promítá národnostní otázka. Někdo třeba investuje do českých akcií, protože chce podpořit tuzemský byznys. Někdo investuje do amerických firem, protože má slabost pro Spojené státy.
V jednu chvíli se ale člověk musí rozhodnout, jestli chce být chladnokrevným investorem, nebo finančním patriotem. Ani jedna cesta nebude jednoduchá.
Filip Kalčák