Prominentní společnost, která snoubí funkčnost, kvalitu a esenci prestiže a nedostupnosti. To vždy byla a nadále i je hlavní charakteristika Applu, coby předního výrobce elektroniky na světě. Jenže dvě dekády trvající mánie kolem produktů s nakousnutým jablkem začíná chladnout.
Zatím nejde ani tak o prodej zboží. Každý rok nepatrně vylepšené telefony se stále prodávají a firmu nakoplo i představení brýlí pro rozšířenou realitou. Objevují se spíše pukliny v plánu dlouhodobého růstu firmy.
Prvním problémem jsou regulátoři, se kterými Apple válčí hned v několika státech světa. Zvláště významná je žaloba „domácích“ Spojených států. Ministerstvo spravedlnosti Washingtonu žaluje společnost pro její monopolní sklony. Applu jde po krku i Evropská komise.
Kalifornský gigant mezitím ztratil první místo v žebříčku nejhodnotnějších společností světa a na jeho místo se znovu vyšvihl Microsoft. Za rošádou stály zejména úspěchy Microsoftu na poli umělé inteligence.
A právě AI je něco, s čím si Apple paradoxně zatím netyká. I když se firma snaží virtuální asistentku Siri rozvíjet několik let, v hlubší integraci umělé inteligence Applu ujíždí vlak.
Ukazuje to i náznak možné spolupráce dvou rivalů – Applu a Googlu. Apple totiž zvažuje, že by do operačního systému implementoval neuronku Gemini právě od Googlu. Což mezi řádky naznačuje, v jak moc velké šlamastyce musí Apple být, když hledá pomoc u konkurence. I kvůli problémům ve vývoji hlavních produktových řad tak americká společnost upustila od ambiciózního plánu vyvinout vlastní elektromobil.
Poprvé za dlouhé roky je Apple v pozici, kdy musí ostatní dohánět. První Microsoft se mu v kapitálovém žebříčku vzdaluje a třetí Nvidia naopak nepříjemně dýchá na paty. A v Silicon Valley vědí, že musejí nakousnout další kyselé jablíčko.
Filip Kalčák