Buffettovi už je 93 let. Slova mnohých lidí v jeho věku už se neberou vůbec vážně, jenže Buffetta nadále poslouchají miliony investorů, kteří na základě úvah věštce z Omahy upravují vlastní investiční chování.
Portfolio investičního giganta Berkshire Hathaway, za kterým Buffett stojí, je v podstatě index, kterým se mnozí investoři řídí. Buffett do fondů v minulosti nakoupil například akcie Coca-Coly, kterou sám neustále pije, podíly Bank of America, Chevronu nebo Mitsubishi Motors.
A také Applu. Jablíčková společnost v Buffettově portfoliu nadále zastává největší místo. Slavný investor ale začal akcie letos odprodávat a trhy teď polilo horko, když zjistily, že se Buffett zbavil už více než poloviny akcií.
Co to znamená? Ví Buffett o Applu něco, co my ne? Věští obrovský kolaps na akciovém trhu? Možná ano. Internetem už kolují desítky úvah, které se snaží rozluštit, co má Buffett za lubem.
Vysvětlení odprodeje je ale možná prosté. Buffett už prostě na Applu vydělal dost. Do technologických akcií se ostatně nikdy příliš nehrnul – vždy chtěl investovat do toho, čemu sám rozumí. Apple vzal na milost až v roce 2016. I tak stihl na akciích firmy vydělat přes 800 procent.
A to opravdu je dost. Možná chce Buffett vyčkávat s hotovostí, možná chce přeskupit portfolio. Haló, které se kolem toho spustilo, spíše odkrývá lehké stigma nad prodejem aktiv, které u části investorské komunity nadále přetrvává.
Ze všech stran slyšíme o postupném nakupování, akumulaci a výdrži. Už méně se ale řeší kvalitní exit strategie. I tu nejlepší investici je totiž moudré nakonec prodat nebo předat.
Změňte investici v cash a ten pak v další investici. Ať už onou další investicí bude akcie nebo dům na pahorku. Teprve pak možná budete jako Buffett.
Filip Kalčák