Vítám vás u dalšího výletu do lidského podvědomí. Dnes se budeme zabývat zajímavou skutečností, ve které se možná někteří z vás poznají. Obchodníci totiž velmi často nechápou, že trh potřebuje dostatek času na to, aby v něm proběhly všechny potřebné procesy cenotvorby, které jsou nutné pro následné generování zisku. Dnes se podíváme na dvě činnosti, kterými se obchodník sám okrádá o peníze. Pojďme na to.
Brzké utahování stop lossů
Asi tím nejčastějším hříchem, díky kterému se obchodníci okrádají o peníze, je brzké utahování stop lossů. Trh si totiž musí projít konsolidační fází, tedy stavem, kdy se cena stabilizuje v určitém cenovém rozpětí a obchodníci se krátkodobě shodnou na férové ceně za dané aktivum.
Trh ve fázi konsolidace vykazuje rovnovážný stav mezi nabídkou a poptávkou, a když se toto stane na supportu, anebo na rezistenci, obchodníkovi nezbývá nic jiného než počkat, až bude tento stav ukončen.
Právě kvůli brzkému utažení stop lossu pod high nebo pod low konsolidačního pásma, může velmi snadno dojít k ukončení obchodu ve ztrátě, přičemž se v žádném případě nejednalo o selhání obchodní myšlenky. Tím, že obchodníci nedají trhu možnost realizovat své vnitřní procesy a brzy utáhnout stop loss, se tak připravují o peníze.
Brzké výběry zisků
O něco pozitivnější, ale i tak negativní činností, jsou brzké výběry zisků. Stejně jako v případě konsolidace, tak i v případě trendového pohybu je potřeba dát trhu čas na to, aby našel novou oblast hodnoty, nebo novou férovou cenu. Toto hledání férové ceny může trvat delší dobu, s čímž musí obchodník při plánování obchodu počítat.
Obvykle se poměr mezi dobou strávenou v konsolidaci a dobou strávenou v trendu pohybuje v poměru 80/20. Většinu času trh tráví v postranním trendu, díky čemuž lze přibližně určit i délku swingového pohybu. Když například trh týden konsoliduje, tak následný cenový pohyb do další konsolidace může trvat 1-2 dny. Na základě tohoto jednoduchého odhadu je možné i následně obchod řídit s tím, že obchodník má daný orientační časový rámec, během kterého by měl být vybrán zisk.
Negativně ovšem působí na obchodní výkonnost nejen brzké utahování stop lossu, ale také i předržování obchodu nad rámec tržní struktury, nebo časového intervalu swingového pohybu.
Pokud obchodník bude ve svém tradingu doufat v tzv. homeruny, kdy trh uletí desítky, nebo i stovky pips a nadělí mu profit, nebude nikdy ziskový. Tyto situace se mohou stát, ale určitě by na nich neměla být postavena celá obchodní strategie. Práce se stop lossem a take profitem by tak měla reflektovat především tržní strukturu, dobu potřebnou k ukončení stavu rovnováhy a rovněž i dobu potřebnou k nacenění například nového fundamentu a vzniku swingového pohybu.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass