Ještě na přelomu roku predikovali představitelé Fedu čtyřnásobné zvýšení sazeb během roku 2016, zatímco aktuálně se mluví o 1-2 krocích směrem vzhůru, trh se swapy vidí situaci ještě hůře. Můžeme ale říci, že tato změna chování v hlavní světové centrální bance uklidnila situaci na trzích a pomohla měnám rozvíjejících se trhů ke stabilizaci. Brazilský real (BRL), jihoafrický rand (ZAR) či ruský rubl (RUB) od poloviny února posílily o desítky procent a částečně tak smazaly velmi hluboké ztráty z předchozích čtvrtletí.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (4hodinový graf – H4):
Vítězem, který těží ze zvýšeného globálního rizika i z více uvolněné měnové politiky Fedu, je zlato. Při nižším úročení amerických vládních dluhopisů se zlato jeví jako vynikající náhradní bezpečný přístav. Poptávku dále navyšuje i ruská centrální banka, která skupuje z trhu zhruba 10 % veškeré produkce tempem 250 tun ročně. Nákupem zlata totiž může Rusko domácí trh zásobovat vysoce potřebnými americkými dolary a zároveň držet úroveň devizových rezerv stabilní, jelikož zlato se mezi ně také účetně počítá. Při postupném zklidnění situace by však faktory působící ve prospěch zlata mohly vyprchat, v základním scénáři proto další svižný růst jeho ceny nečekáme.
Vývoj depozitní sazby ECB:
V eurozóně jsme byli svědky snížení úrokových sazeb dále do záporu. Trh ale cítí, že Evropská centrální banka (ECB) už nemá příliš prostoru pro uvolnění měnové politiky a docházejí jí možnosti, kterými by efektivně oslabila euro. Euro se tak navzdory snaze ECB drží proti americkému dolaru výše, o žádném trendu však na EUR/USD zatím hovořit nemůžeme – už více než rok se tento měnový pár drží v pásmu 1,05 – 1,15 a prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl tyto pozice dlouhodobě opustit.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz