Při navrhování a zavádění systémů, ať už finančních nebo sociálních, je běžné se domnívat, že změna parametrů systému povede k zásadním změnám v jeho chování. Ne vždy tomu tak však je. Ve skutečnosti může změna parametrů někdy vést k neočekávaným výsledkům, nebo dokonce nemusí mít na samotný systém vůbec žádný vliv. V tomto článku tento koncept rozeberu na dvou příkladech: algoritmickém obchodování a důchodovém systému.
Algoritmické obchodování a omyl při změně parametrů
Algoritmické obchodování, známé také jako algo-trading, je metoda provádění obchodů pomocí předem naprogramovaných instrukcí, které zohledňují proměnné, jako je čas, cena a objem. Tyto programové kódy jsou navrženy tak, aby prováděly obchody na základě tržních podmínek, a mohou být i velmi složité.
Jednou z nejčastějších chyb, kterých se algo-obchodníci dopouštějí, je předpoklad, že změna parametrů kódu jejich strategie vždy povede k lepším výsledkům. Algo-obchodník může například změnit délku použitého klouzavého průměru v domnění, že tím zlepší jeho přesnost. Ne vždy je to však pravda. Ve skutečnosti může změna parametrů strategie vést k neočekávaným výsledkům, například ke zvýšení volatility nebo snížení ziskovosti.
Jedním z příkladů automatizované obchodní strategie, u které by změna parametrů mohla vést k horším výsledkům, je strategie Moving Average Crossover.
Strategie Moving Average Crossover zahrnuje nákup nebo prodej cenného papíru na základě křížení dvou klouzavých průměrů. Pokud například 50denní klouzavý průměr překříží 200denní klouzavý průměr, strategie by vygenerovala nákupní signál. Naopak, pokud by 50denní klouzavý průměr překřížil 200denní klouzavý průměr pod ním, strategie by vygenerovala prodejní signál.
Změna parametrů strategie klouzavých průměrů Crossover, například délky klouzavých průměrů, by však mohla vést k horší výkonnosti. Pokud jsou například klouzavé průměry příliš krátké, může strategie generovat příliš mnoho falešných signálů, což by vedlo k nadměrným obchodním nákladům a celkově špatné výkonnosti. Na druhou stranu, pokud jsou klouzavé průměry příliš dlouhé, může strategie přehlédnout významné pohyby na trhu, což může vést k promarnění ziskových příležitostí.
To může být způsobeno řadou faktorů, například zvýšenou volatilitou nebo tržním šumem. V tomto případě změna parametrů programu nevedla ke změně samotného systému.
Důchodový systém a význam dlouhodobého myšlení
Dalším příkladem, kdy změna parametrů systému nevede k zásadním změnám, je důchodový systém. V mnoha zemích čelí důchodové systémy značným výzvám v důsledku demografických změn, jako je stárnutí populace a pokles porodnosti. V zájmu řešení těchto problémů tvůrci politik často zvažují změnu parametrů systému, například zvýšení věku odchodu do důchodu nebo zvýšení příspěvků.
Tyto změny sice mohou pomoci řešit krátkodobé problémy, ale nemusí nutně řešit dlouhodobé problémy, kterým důchodový systém čelí. Například zvýšení věku odchodu do důchodu může krátkodobě pomoci snížit náklady důchodového systému, ale neřeší základní problém stárnutí populace. Ve skutečnosti by mohlo tento problém ještě zhoršit, protože by nutilo starší pracovníky zůstat déle na trhu práce, což by mohlo vést k vyšší míře nezaměstnanosti mezi mladšími pracovníky.
Aby bylo možné skutečně řešit dlouhodobé problémy, kterým důchodový systém čelí, musí politici zaujmout komplexnější přístup. To by mohlo zahrnovat změny ve struktuře samotného důchodového systému, například zvýšení požadované výše osobních úspor nebo zavedení větší flexibility v možnostech odchodu do důchodu. Mohlo by to také zahrnovat politiky zaměřené na řešení základních demografických problémů, jako je zvýšení pobídek pro mladší pracovníky, aby měli děti, nebo podpora imigrace.
Závěr
Změna parametrů systému nemusí vždy vést ke změně systému samotného. Ve skutečnosti může někdy vést k neočekávaným výsledkům nebo nemusí mít žádný dopad. To je důležité mít na paměti při navrhování a zavádění systémů, ať už finančních, nebo sociálních.
V případě algoritmického obchodování to znamená zaujmout k optimalizaci obchodních strategií diferencovanější přístup, než předpokládat, že změna parametrů vždy povede k lepším výsledkům.
V případě důchodového systému to znamená zaujmout komplexnější přístup k řešení dlouhodobých problémů, kterým systém čelí, a nespoléhat se pouze na krátkodobá řešení. Tímto způsobem pak můžeme dosáhnout lepších výsledků v dlouhodobém horizontu.
Šťastné obchodování.
Martin Malý