Nicméně, ne všechny ne-Bitcoinové kryptoměny mají svůj původ v roce 2017. Například Monero (XMR), kryptoměnu, která ve skutečnosti vznikla v roce 2014 a poskytovala klíčové výhody v oblasti soukromí. V době co jsem, ho studoval, stálo Monero 23 USD a vrchol tentýž rok byl 470 USD. Tento článek vysvětluje klíčové myšlenky, vlastnosti, výhody a výzvy, kterým Monero čelilo a čelí v konkurenčním světě kryptoměn.
(https://finance.yahoo.com/chart/XMR-USD)
Pohyb ceny XMR
Monero (XMR) zaznamenal svůj spravedlivý podíl na volatilitě, stejně jako ostatní kryptoměny. Je tedy zřejmé, že jeho cena byla nízká, když začala tehdy v lednu 2015 a to zhruba čtvrtinu dolaru (0,25 dolaru). Monero se také v roce 2017 těšil obrovskému nárůstu, podobně jako Bitcoin a další kryptoměny. V květnu 2017 se cena zvýšila až na 65 dolarů před impulzivní cenovou akcí v srpnu nad hranici 150 dolarů. Jen o několik měsíců později pokračoval trend vzestupu a cena se v prosinci 2017 vyšplhala až na 475 dolarů. V současné době se jedná o historicky nejvyšší cenu. Cena byla v medvědím trendu do začátku roku 2019, cena od té doby stagnovala do konce roku 2020 kde, stejně jako bitcoin chytil býčí trend a nyní je 254 USD. Nečekejte překročení hranice 1000 USD do roku 2023, protože účelem Monera není navýšit cenu, protože je třeba omezený nebo oblíbený, ale udržet hladinu anonymity na nejvyšší úrovni.
Duševní hodnota Monera
Monero je kryptoměna, která byla spuštěna v roce 2014. Je zaměřena na ochranu soukromí a funguje jako open-source na konceptu Block-chainů. Otevřený zdroj neboli open-source znamená, že technologie a software jsou vytvářeny, testovány a zlepšovány prostřednictvím spolupráce uživatelů. Podle samotného programu Monero přispělo k projektu více než 240 vývojářů, z nichž 30 bylo označeno za "základní" skupinu. Blockchain má stejnou technologii logiky, která se používá pro většinu digitálních měn: je to základní logika kryptoměn a poskytuje tak veřejný order book pro všechny transakce v síti.
V neposlední řadě je Monero známa svým soukromím, protože byla postavena s nedostatečnou transparentností-účelově. Byla nakonfigurována tak, aby skrývala identitu odesílatelů, příjemců a výši každé transakce. Mnozí se teď možná ptají: nemá být Bitcoin anonymní? Ano, ale realita je zdánlivě odlišná, včera jsem četl zajímavý článek, který se shoduje s mým názorem, že postupem času, jak budou danné země regulovat Bitcoin a to už se děje, cena Bitcoinu se vrátí na reálné hodnoty. Argumentace je skupování Bitcoinu bankami a hedgeovými fondy. Článků a “expertů” na BTC je tady spoustu, tak tohle téma přenechám jiným.
Monero vs. Bitcoin
Bitcoin je známý svou anonymitou, ale existují limity na soukromí, které nabízí. Bitcoin zaznamenává jak obě Bitcoinové adresy, tak i transakce v block chainu, která otevírá data veřejnosti. Ano, adresy nejsou zcela soukromé, přestože Bitcoin používá falešné názvy a adresy. Adresy Bitcoinu a transakce jsou zaznamenávány v bloku, což je činí veřejně dostupnými a sledovatelnými. V realitě to činní jeden jedinný závěr, pokud nepoužíváte fyzickou peněženku, každá transakce je dohledatelná a dokáže spojit transakci s konkrétní fyzickou osobou, a to díky KYC (Know-Your-Client) systému, který se používá při každé transakci, ať už je to platba v hotovosti, v bance nebo za něco nebo nějakou službu.
Monero je dobré jak pro spekulující investory, tak i pro paranoidní schyzofreniky, co se bojí zapnout telefon,aby ho vláda neodposlouchávala. Monero nabízí více soukromí než Bitcoin, protože transakce jsou skryty za mnohem lepší kryptografií, která chrání adresy a převáděné částky. V podstatě jsou všechny Monero transakce zakryté, což zvyšuje soukromí všech svých uživatelů. Obchodníci se v budoucnu můžou vyhnout DPH.
Jak Monero ochraňuje soukromí
Zkusím to vysvětlit jako blbec blbci. Monero vychází z takzvaných, nej “digital ringing signatures” (předpokládám, že víte, ci je ring signature a jak jak funguje tento proces podpisů) a tajných adres, které pomáhají zakrýt totožnost odesílatele a příjemce. Podpisy vytvářejí směs klíčů účtu uživatele s veřejnými klíči z bloků Monera. Třetí osoby tedy nemohou určit, který klíč je od veřejnosti a který je od uživatele, čímž se odstraní možnost propojit dohromady uživatele a podpis hledané osoby. A to se vyplatí.
Monero kombinuje všechny své mince s každou transakcí, což je něco, co jiné kryptoměny např. Dash (DSH) a Zcash (ZEC), o kterých se také zmíním v příštích článcích, nemají, ale použiju je jako příklad. Dash kombinuje transakce, aby se snížila pravděpodobnost, že bude vaše transakce vystopována. Zcash také nabízí uživatelům možnost zadržet jejich totožnost a neuvádí hodnotu transakce. Hlavní rozdíl je v tom, že nastavení soukromí u Zcash je volitelné, takže pokud netušíte, nenastavíte, zatímco Monero má soukromí v základním nastavení. Jiné kryptoměny se ve výchozím nastavení nesměšují, což vyvolává podezření, když se tokeny smíchají. Monero se vyhnulo podezření, protože všechny tokeny jsou smíšeny jako DNA, prostě jako buněčná matice, která nese miliardy informací, a tak jsou informace prakticky nedohledatelné. Uživatelé, kteří chtějí zůstat anonymní, by měli používat Monero.
Vysoká úroveň soukromí u kryptoměn nabízí mnoho výhod. Každý token nebo jednotka Monero je zaměnitelná, stejně jako měna používaná ve vašem místním obchodě. Jednoduše vám je jedno, pokud obdržíte minci X nebo minci Y, protože jsou stejné. Možná vás napadá otázka: Neplatí to náhodou pro všechny kryptoměny? Možná vás překvapí, když zjistíte, že odpověď je ne. Bitcoiny jsou zaznamenány v block chainu, který zobrazuje historii transakcí. To znamená, že tokeny mohou být spojeny s určitými událostmi, a to i s negativními, jako je krádež, vydírání, nelegální nákupy, praní špinavých peněz atd. Tyto tokeny by se mohly stát méně žádoucí. Toto je místo, kde Monero dělá zásadní rozdíl v důsledku důrazu na soukromí. To znamená, že dvě mince XMR nelze vzájemně odlišit na základě historie transakcí. To je současně také výzvou pro Monero, protože její síla v oblasti ochrany soukromí ji činí oblíbenou pro pochybné trhy potenciálně spojené s drogami a hazardními hrami a dalšími trestnými činy.
Tvorba Monera
Vytvoření nových Monero mincí je dokončeno procesem, který všichni znají, "těžení", což je obvyklý způsob, jakým mohou kryptoměny odměňovat účastníky při zaznamenávání blokových transakcí. Doba, kterou potřebuje Monero k dokončení jednoho bloku, je přibližně dvě minuty.Monero nabíz příležitost těžit mince s několika klíčovými rozdíly. Těžba Monera nevyžaduje specifický hardware jako u Bitcoinu, může totiž být použita na všech předních platformách včetně systémů Windows, Android, Linux a macOS.
Používá algoritmus důkazu práce (Proof-of-Work), který byl navržen tak, aby se ujistil, že je přístupný širšímu okruhu procesorů. To znamená, že těžba je otevřena různým stranám, a to nejen velkým těžebním tahounům, které se zaměřují výhradně maximální zisk. Jedná se o jednu z hlavních výhod těžby Monera v porovnání s jinými kryptoměnami: proces může být dokončen na standardním počítači, než na jednom, který vyžaduje oslnivé rychlosti. Možná se budete divit, jaká je odměna za těžbu. Těžařům se nabízí "trvalá bloková odměna", což znamená, že vždy bude minimální odměna 0,3 XMR. Relativně řečeno, 0,3 XMR bude představovat menší část celkového XMR v oběhu, což znamená, že jde o dezinflační kryptoměnu. Do roku 2022 bude inflace přibližně 1% a od té doby se bude dále snižovat.
Závěr
Ve zkatce máme před sebou kryptoměnu, se ktereou se nikdo nikdy nedoví, co nebo za co jste zaplatili. Hlavní výhodou těžby nových mincí je jednoduchá: poskytuje těžařům nabídku, která zajišťuje, že se blokového procesu účastní dostatek účastníků. Když se podíváme na graf ceny Monera z technického a dlouhodobého hlediska, je dost pravděpodobné, že se druhý vrchol v budoucnu může objevit a hladina 450 USD bude znovu otestována. Korelace s Bitcoinem je až zarážející, takže by se mohlo zdát, že osud Monera bude záviset na budoucnosti Bitcoinu, ale já pevně věřím, že díky svým specifickým podmínkách v oblasti anonymity se Monero udrží ve svojí ne příliš volatilní stabilitě ještě hodně dlouho.
Zmíněné informace nejsou investiční doporučení.
Aleš Hála