Post-covidové oživení v Číně je oproti plánům slabší, což má dopad na trhy komodit, akcií i měn.
Meziroční vývoj spotřebitelské inflace v Číně:
Čína až zázračně prošla roky 2021-22 bez výrazného nárůstu spotřebitelských cen a nyní se potýká takřka s deflací (viz graf). Najdeme hned několik specifik, které za tímto vývojem stojí. Nejprve během covidu nezaplavila domácí ekonomiku podpůrnými opatřením z nově natištěných peněz. Následně musela řešit bankovně-developerskou krizi, která utlumila poptávku v celém hospodářství. S krizí v dodavatelských řetězcích se vypořádala díky obrovským výrobním kapacitám, které směřovala primárně na domácí trh. Energetickou krizí loňského roku zase proplula nákupy ropy i plynu z Ruska s výraznou slevou.
Čínská centrální banka (PBoC) si tak může dovolit držet úroky na nižší úrovni než před pandemií (viz graf) a dokonce se nemusela za posledních 9 let uchýlit k žádnému zvýšení sazeb.
Vývoj 1leté zápůjční úrokové sazby v Číně:
Tento na první pohled pozitivní vývoj však souvisí také se strukturálními problémy v čínské ekonomice. Investiční supercyklus slábne - každá další rychlodráha, mrakodrap nebo huť dává nižší ekonomický smysl a postupně vznikají v těchto oborech zombie firmy závislé na dotacích. Exporty také slábnou (v květnu o 7,5 % meziročně) s tím, jak USA i Evropa šetří a západní domácnosti realizují poptávku spíše ve službách v čele s turismem než ve zboží dováženém z Číny jako jsou hračky a elektronika.
Výsledkem na finančních trzích jsou klesající čínské (i hongkongské) akcie, jejichž nízké ceny hovoří spíše o slabosti celého asijského obra a přehodnocení růstových očekávání směrem dolů než o výrazné příležitosti k nákupu podhodnocených akcií.
Vývoj akciového indexu Hang Seng za posledních 10 let:
Podobně i čínský jüan má tendenci ke slábnutí. Aktuálně nabízí na úrocích o 1,50 % méně než americký dolar, což je z historického pohledu anomálie, která dříve na finančních trzích nebyla. Krátkodobý kapitál tak bude zřejmě nadále proudit spíše do USA než do Číny a jüan bude pod tlakem slabého zahraničního inkasa z exportu.
Měnový kurz jüanu je samozřejmě politicky citlivou záležitostí a centrální banka v Pekingu se stará o to, aby volatilita byla co nejnižší. Aktuálně se zdá, že kurz USD/CNY je udržován uměle nízko a má prostor pro růst, ať už na základě záporného úrokového diferenciálu s americkým dolarem nebo i ve srovnání s kurzem japonského jenu, který výrazně oslabil.
Vývoj měnového páru USD/CNY za posledních 6 měsíců:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: PBoC, tradingeconomics.com, Reuters