Obrat proto přichází i na komoditní trhy. Zatímco lockdowny v Pekingu, Šanghaji a ostatních centrech znamenaly v druhém pololetí minulého roku silný medvědí faktor pro ropný trh (a vyvažovaly tak výpadky dodávek z Ruska), nyní již tlačí cenu této suroviny vzhůru.
Podobně se v posledních týdnech zvedá poptávka i cena železné rudy, oceli, mědi, hliníku nebo polyvinylu, tj. průmyslových komodit, které byly loni pod výrazným tlakem a obchodují se stále na nízké cenové hladině a mají tedy prostor pro další růst.
Zajímavostí je při dnešním energeticko-inflačně-krizovém narativu velmi nízký růst cen v Číně. Druhá největší světová ekonomika si díky umírněnému mzdovému vývoji a silné výrobní základně drží meziroční jádrovou inflaci (bez potravin a energií) na těžce uvěřitelných 0,7 %.
Vývoj meziroční jádrové inflace v Číně:
Po otevření ekonomiky můžeme čekat, že poskytovatelé služeb budou mít prostor pro zdražení a stejně jako na Západě povede roztočení lockdownových úspor ke zvýšení poptávky domácností a s ní i jádrových cen.
Kromě komoditních trhů by měl mít restart čínské ekonomiky dopad i na forexu. Čínská centrální banka (PBoC) bude mít tendenci držet měnovou politiku více utaženou. Pokud to místní chátrající realitní sektor zvládne, tak se můžeme letos dočkat i zvýšení úrokových sazeb (v roce 2022 PBoC snížila hlavní jednoletou sazbu z 3,80 % na aktuálních 3,65 %).
Vylepšená konkurenceschopnost Číny díky nízké inflaci, obrovský přebytek obchodní bilance i výhled možného zvýšení úroků bude tlačit měnový pár USD/CNY níže. Stále sice platí, že kurz čínského jüanu je pod kontrolou PBoC, ale můžeme předpokládat, že s přicházejícím růstem cen bude Čína raději bojovat pevnější měnou. Silnější jüan by totiž brzdil především rozjetý průmyslový sektor a neházel by další klacky pod nohy nemocnému stavebnictví.
Podobně optimisticky může na otevření čínské ekonomiky hledět i Austrálie, pro kterou tento krok znamená významný příliv deviz z turismu i školné za studia Číňanů v Austrálii. Spolu s růstem cen železné rudy, mědi, niklu nebo stříbra se může australský dolar svést na slušné rally a prodloužit dosavadní zisky AUD/USD až k 0,7500.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters