Podobné negativní překvapení přišlo i z maloobchodu, který vzrostl pouze o 8,5 % meziročně. Po odečtení inflace a v porovnání s předpandemickým rokem 2019 jde pouze o růst o 2 % p.a. To značí na prudké zpomalení růstu spotřebitelských výdajů v druhé největší světové ekonomice. Za tímto vývojem mohou být jak lokální lockdowny, kterými se komunistická strana do médií nechlubí, tak i nižší vládní stimul nebo spotřebitelská důvěra.
Vývoj meziročního růstu maloobchodních tržeb v Číně (nominálně):
Měnový pár USD/CNH zřejmě zůstane v blízkosti 6,5000, jak tomu je od začátku roku. Čínská centrální banka nemá potřebu nechávat svou měnu posílit, protože spotřebitelská inflace se v Číně drží až překvapivě nízko na meziročních 1,0 %. Tento měnový pár tak není pro tradery příliš atraktivní, jeho kurz se příliš nehýbe, je stanovován víceméně administrativně pro účely čínské politiky. Regulatorní restrikce na pohyb kapitálu, které se nyní ukazují být problémem pro investice do akcií v Číně, mohou navíc zasáhnout i forexový retailový trh a rozšířit spready.
Vývoj měnového páru USD/CNH (denní graf – D1):
Ceny průmyslových komodit jsou dnes pod tlakem, což nepotěší komoditní měny jako je australský nebo kanadský dolar. Ropa WTI zůstává pod 70 USD za barel, protože mírný útlum poptávky se doplňuje s rostoucí těžbou ve Spojených státech i v kartelu OPEC+. Když k tomu připočteme velmi silný impuls elektromobilty, která na všech třech hlavních automobilových trzích (USA, Evropa, Čína) již omezuje hlad po benzínu a naftě, nejsou vyhlídky pro cenu ropy a jejich hlavní producenty příliš příznivé.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Naopak centrální banky si mohou oddychnout. Pokud čínská produkční mašinérie má nyní více volných kapacit pro export, mohl by být dostatek hraček, nábytku a oblečení pro vánoční sezónu. Ceny spotřebního zboží by tak byly pod menším tlakem.
Výnos amerických 10letých dluhopisů reaguje poklesem pod 1,30 % p.a., protože potřeba utažení měnové politiky ve Spojených státech se při zpomalující čínské ekonomice měla snížit. To je dobrá zpráva i pro rizikové ne-komoditní měny jako je mexické peso (MXN) nebo turecká lira (TRY). Obě tyto měny navíc těží z oživení cestovního ruchu, který v letošní letní sezóně skutečně nabírá na obrátkách ve srovnání s loňským nervózním rozvolněním.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, forefactory.com