Rovnováha na trhu
Obchodování je především o pochopení toho, co je to rovnováha. Rovnováha je taková tržní cena, za kterou by se daná měna měla ideálně prodávat. Pokud je tržní cena pod rovnováhou, pak by obchodník měl zvažovat vstup do long pozice. Pokud je tržní cena nad rovnováhou, pak musí obchodník považovat měnový pár za předražený. Obchodníci na forexovém trhu si při definování rovnováhy obvykle pomáhají klouzavým průměrem minulých cen. Klouzavé průměry se počítají pro různé periody. Mohou být vypočítány na základě posledních 50 svíček, 200 svíček nebo jakéhokoliv dalšího počtu. V závislosti na tom, jak dlouhodobě nebo krátkodobě chce trader obchodovat, může k určení rovnovážné ceny použít daný klouzavý průměr.
Fáze 1: Pohyb v rangi
Při absenci jakéhokoli trendu na trhu mají měnové páry tendenci pohybovat se v určitém obchodním rozpětí. Ceny tak kolísají mezi předvídatelnými (denními) maximy a minimy. Nakupující se snaží cenu vytlačit výše, ale okamžitě se setkají s odporem prodávajících právě na úrovních rezistence. Pokud cena klesne výrazně dolů, najde naopak svou úroveň podpory (anglicky support) a nakupující budou cenu tlačit zpět k rovnovážné úrovni. Při těchto scénářích by obchodníci měli provádět několik krátkodobých obchodů. Měly by prodávat (nakupovat) hned po pohybu pár pipů, protože pokud tak neučiní, hrozí, že cena opět klesne (vzroste). Čím déle se cena pohybuje v obchodní rangi, tím více roste pravděpodobnost průrazu z ní.
Fáze 2: Proražení
Druhá fáze je fází tzv. breakoutu (česky fáze proražení). Toto je fáze, při které dochází k proobchodování hran obchodní range. Vzniká tak nový trend, který prorazí předchozí významné úrovně supportu či rezistence. Fáze proražení může mít několik forem v závislosti na volatilitě daného měnového páru.
Prvním případem může být prudký cenový pohyb jedním směrem. To se stává v případě, že přišla do trhu velmi významná zpráva ovlivňující fundamentální pozadí dané měny. Obchodníci v takovém by měli vstoupit do trhu okamžitě nebo by neměli vstupovat vůbec. Pozdní vstup do takovéhoto obchodu by mohl znamenat velmi rychlou ztrátu.
Vytváření vyšších high a vyšších low je druhým způsobem, jak trh může z range prorazit. Zde není cenový pohyb tak jednostranný. V tomto případě trh čelí určitému odporu, který však postupně "poráží". V takovémto případě je vhodné si vyčkat na korekce ceny a vstupovat s rozmyslem a postupně.
Fáze 3: Odmítnutí ceny
Jak název napovídá, ve 3. fázi dochází k tomu, že cena dosahuje maxim svého potenciálu a začne se pomalu vracet ke dřívějším úrovním. Tato fáze může mít také různé scénáře založené na dynamice trhů. Trh se může buďto začít navracet k dřívějším úrovním prudkým cenovým pohybem. To se stává v situaci, kdy kromě nalezení reakční strany ukončují obchodníci, kteří se s daným trendem "svezli" své obchody na takovéto úrovni v zisku. Cena u reakčních úrovní však může také reagovat postupně. To se děje v případě, že u maxim nebo minim trhu probíhá boj mezi prodejci a kupujícími.
Fáze 4: Nejistota
Po skončení boje mezi nakupujícími a prodávajícími začne čelit trh opět nejistotě. Cyklus pak začíná znovu od začátku. Jen málo lidí však dokáže správně odhadnout budoucí vývoj. Tato fáze se vyznačuje výraznou volatilitou. Jelikož jakýkoli druh predikce je tak obtížný i s pomocí technických ukazatelů, investorům se zde obecně doporučuje, aby se během této fáze drželi stranou trhu.
Shrnutí
Definování, v jaké fázi se právě nacházíme a správné využití této analýzy je právě tím, co dělí profesionální obchodníky od těch neúspěšných. Tato schopnost přichází s určitou praxí a citem pro trh.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe