Neprůhledný bankovní systém, který napůjčoval nepředstavitelné částky místním vládám i developerům na nerentabilní investice, se může každou chvíli sesypat jako domeček z karet, což by rázem snížilo poptávku v druhé největší světové ekonomice. Podle velké části odborné veřejnosti přitom otázkou není, zda k tomuto krachu dojde, ale spíše kdy se to stane. Na grafu níže si můžeme všimnout, že čínské banky za období 2009-13 více než zdvojnásobily svá aktiva (bankovní aktiva se v drtivé většině skládají z úvěrů) a nechaly tak USA daleko vzadu.
Porovnání vývoje bankovních aktiv v Číně (červeně) a USA (modře):
Zahraniční banky naštěstí nejsou kapitálově příliš propojeny s čínským systémem, propad poptávky by ale zasáhl země, které jsou na exportu do Číny závislé. Pojďme se tedy podívat na pravděpodobné vyústění této dluhové bubliny v reakce důležitých asijsko-pacifických měn:
JPY – neutrální
Japonsko je největším exportérem zboží do Číny, takže zdejší bankovní krize by japonské hospodářství stáhla dolů. Centrální banka Bank of Japan by ke stabilizaci ekonomiky nalila do systému biliony nových jenů, což by na JPY působilo negativně. Japonský jen se ale zároveň řadí mezi bezpečné přístavy, které jsou v oblibě v dobách zvýšeného rizika. Oba efekty zvýšené nabídky i poptávky by se tedy vzájemně vyrušily a za zvýšené volatility by měnový pár USD/JPY zůstal zhruba na stejné úrovni.
AUD – mírně negativní
Australský ekonomický boom byl postaven na rostoucím vývozu uhlí a železné rudy do Číny. Tento trend ale pomalu končí a australský dolar bude pro částečnou transformaci Austrálie zpět k průmyslu příliš drahý. AUD si však již svým krušným obdobím spojeným s obavami okolo Číny a klesajícími cenami komodit prošel - během loňského roku ztratil 15 %, a je tak na negativní šok z Číny relativně dobře připraven. I přesto by čínský krach měl poslat AUD/USD níže.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
NZD – negativní
Nový Zéland zásobuje čínskou populaci zemědělskými výrobky a plynou mu slušné zisky i z turismu. Chudší čínské domácnosti si ale nebudou moci dovolit nakupovat tolik zboží a služeb z Nového Zélandu a tento fakt bude na NZD působit negativně. Nový Zéland se také navíc potýká s překotným růstem zadlužení a příliš vysokými cenami nemovitostí. Je tedy v podobné situaci jako Irsko v roce 2007. Řetězová reakce přicházející z Číny by tak Nový Zéland spolu s NZD srazila na kolena. NZD si totiž na rozdíl od AUD nevytvořil žádný polštář a nadále se obchoduje v blízkosti několikaletých maxim.
Vývoj měnového páru NZD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytiký tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, zerohedge.com, Bloomberg