Finančními trhy prozatím toto téma pod stínem koronaviru rezonuje minimálně. Přitom historické záplavy v Číně zničily téměř veškerou úrodu podél Žluté řeky a nejlidnatější země světa se tak musí ve zvýšené míře spolehnout na dovozy, aby nasytila svou populaci. Navíc informovanost o této tragédii od čínské propagandy je sporadická a oficiálně prezentovaný dopad je dle nezávislých expertů silně podhodnocený.
Síla čínského konzumenta potravin v celosvětovém obchodě je obrovská. Stačí vzpomenout na nedávný prasečí mor, který v Číně zvýšil ceny vepřového o více než 100 % a následně i o desítky procent globálně s tím, jak Čína nedostatkovou komoditu nasávala z celého světa.
Dopad povodní nebude tak zaměřený na jednu danou komoditu, měl by ale významně zvýšit čínské importy potravin obecně s tím, jak domácí produkce bude nízká a úroda se nejspíš nevrátí na normál ani v následujících letech. Čína už uvolnila ze strategických rezerv 62,5 milionu tun rýže, 50 milionů tun kukuřice a 0,76 milionu tun sojových bobů.
Z pohledu tradera jsou zajímavé právě kukuřice a sojové boby, které tvoří velkou část amerického agrárního vývozu do Číny. Obě tyto komodity jsou z dlouhodobého pohledu na zajímavých úrovních pro nákup, zvlášť když vezmeme v úvahu slábnoucí americký dolar.
Vývoj ceny kukuřice (týdenní graf – W1):
Kukuřice má menší nevýhodu, protože nejde jen o standardní potravinářskou komoditu, ale používá se ve velké míře pro výrobu ethanolu, který se přimíchává do benzínu. Propad v cestování tak zasáhl negativně i poptávku po ethanolu a kukuřici, jejíž zásoby jsou ve Spojených státech na vysokých úrovních. Nedá se tedy očekávat tak prudký růst ceny kukuřice, protože zásoby jsou vysoko a nízké ceny ropy také znevýhodňují výrobu ethanolu.
Naopak sojové boby mají potenciál pro růst v desítkách procent. Stačí se podívat na počátek 10. let (první roky z periody 2010-2019), kdy kombinace prudkého růstu spotřeby v Číně, celosvětově špatné úrody potravin a slabého dolaru poslala ceny této komodity na dvojnásobek těch dnešních.
Svou roli bude hrát i slib Číny navýšit dovozy potravin z USA v rámci prvního kola obchodní dohody. Pokud Čína nebude plnit své závazky v této oblasti, bude pro budoucího amerického prezidenta velice jednoduché od dohody odejít a uvalit vyšší cla na čínské vývozy do USA, čehož se chce čínská komunistická strana vyvarovat.
Vývoj ceny sojových bobů (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Reuters, MT4, Voice of America, Digital Journal