Když jsem psala první blog na téma čínský Evergrande a jeho dluhové problémy, nenapadlo mě, jak bohatý materiál na další blogy to bude. Od posledního blogu na toto téma ze 7. října 2021 se opět semlelo hned několik zajímavých věcí a vše nasvědčuje tomu, že celý problém nabírá na dynamice a obávaný domino efekt přichází, protože problém nemá jenom Evergrande, ale už i další čínští developeři.
Evergrande a půl miliardy dolarů po splatnosti
Začněme u Evergrandu: v pondělí 11. října Evergrande nezaplatil věřitelům další úrok z dluhopisů ve výši 146 milionů dolarů. Seznam neuhrazených závazků Evergrande začíná narůstat a je pravděpodobné, že ještě narůstat bude, takže jsem si na to založila pro lepší přehlednost tabulku. Jenom doufám, že to čínský developerský segment nerozjede moc a budou mi stačit řádky v excelu…
U dlužných úroků běží náhradní 30denní lhůta a zde asi včasnou úhradu nikdo moc nečeká. Ale tiše uplynula lhůta pro zaplacení jistiny ve výši 260 milionů dolarů, kde žádná náhradní lhůta už neběží a nijak to nevypadá, že by se Evergrande hrnul k zaplacení. Se zahraničními médii o neplacení moc nekomunikuje, což jenom zvyšuje nervozitu. Obchodování s akcemi Evergrande je na burze v Hong Kongu navíc stále pozastaveno.
Evergrande rozprodává majetek – a co z toho?
Jak se Evergrande snaží zachránit od bankrotu, snaží se rozprodávat svoje aktiva. Poté, co již prodali svůj podíl v čínské bance Shengjing Bank Co., proběhla médii zpráva, že další na řadě bude prodej 40% podílu v nábytkářské firmě Qumei Home Furnishings Group Co., transakce se odhaduje na 11 milionů dolarů.
Médii rovněž proběhla zpráva, že v průběhu října Evergrande prodá svůj 51% podíl v servisní společnosti Hopson Development Holdings Ltd. za cca 2,5 miliardy dolarů. Žádná ze zúčastněných stran se však ke zprávě oficiálně nevyjádřila, což ale v případě Evergrande není nijak neobvyklé.
Rozprodávání majetku Evergrande nicméně zvyšuje obavy zahraničních investorů, že z Evergrande zbyde pouze schránka plná dluhů a o své peníze tak definitivně přijdou.
Další čínští developeři v problémech
Že problém začíná mít obávaný domino efekt se ukázalo začátkem tohoto týdne. Další čínský developer, společnost Sinic Holdings Group Co., prohlásil, že velmi pravděpodobně neuhradí jistiny z dluhopisů ve výši 250 milionů dolarů, které budou splatné 18. října 2021.
Další čínský developer, společnost Modern Land (China) Co., která má v dluhopisových závazcích 1,35 miliard dolarů, žádá věřitele o tří měsíční odklad splatnosti dluhu splatného 25. října.
Seznam prozatím ukončuje další čínský developer, společnost Xinyuan Real Estate Co., která má 15. října uhradit jistinu z dluhopisů ve výši 229 milionů dolarů, navrhuje věřitelům, že dluhopisy jim vymění za nové, splatné v roce 2023. Médii také proběhla zpráva, že hlavní účetní opustil společnost, což také není moc dobré znamení.
Fantasia Holding - opouští krysy loď?
V minulém blogu jsem psala, že do problémů s placením se dostala i čínská developerská společnost Fantasia Holdings Group Co., která nezaplatila jistinu ve výši 205 milionů dolarů z jí vydaných dluhopisů, splatnou v pondělí 4. října 2021.
Začátkem tohoto týdne vedení společnosti opustili dva ze tří ředitelů, jeden z nich údajně prohlásil, že důvodem jeho odchodu je, že nebyl informován o klíčových záležitostech společnosti. Ve vedení tak zůstal pouze jeden ředitel, společnost ale podle místních zákonných pravidel musí mít tři ředitele, kteří navíc musí mít odbornou způsobilost a potřebné zkušenosti. Fantasia Holdings Group oznámila, že nedostatek napraví a chybějící dva ředitele dodá, jakmile to bude možné, nicméně dá se očekávat, že na uvolněná ředitelská místa se asi moc zájemců nepohrne. Vážně by mě zajímalo, jestli bude mít rezignace dvou ředitelů v této situaci nějaké následky, přeci jenom řeč je o Číně, která z hlediska lidských práv není na prvních místech světového žebříčku.
Soudruzi mají asi starosti
Není pochyb o tom, že čínští soudruzi mají důvod ke starostem. Zářijová čísla ukazují, že obrat z prodejů nemovitostí u top 100 čínských developerů byl o 36 % menší než v září 2020. To zvyšuje riziko, že se do platebních problémů mohou dostat i další předlužení čínští developeři.
Když k tomu přidáme snížené predikce růstu čínského HDP pro 4. kvartál i pro příští rok a rostoucí ceny energií, bude zajímavé dále sledovat, jak si s celou situací soudruzi poradí.
Marika Čupa
Zdroj: Bloomberg, Reuters