Prvním argumentem pro je velikost čínské ekonomiky a jejího zahraničního obchodu. Zahraniční výměna Číny se v roce 2014 stala tou vůbec největší. A pokud budeme počítat s eurozónou jako jedním ekonomickým blokem, tak dosavadní rezervní měny USD, EUR, GBP a JPY opravdu reprezentují 4 největší světové ekonomiky, kromě Číny (viz tabulka). Dále se hovoří o tom, že Čína udělala velký krok kupředu, co se týče finanční transparentnosti. Příští zhodnocení MMF navíc bude až za 5 let, což je příliš mnoho času.
Srovnání zemí podle nominálního HDP za rok 2014:
Zdá se však, že Čína stále ještě dostatečně neotevřela své trhy volnému obchodování a nenavýšila likviditu svých finančních instrumentů na takovou úroveň, jaká by rezervní měně slušela, což se můžeme přesvědčit sami v dostupnosti obchodování měnového páru USD/CNY nebo EUR/CNY u forexových brokerů. Ani její kurz ještě není dostatečně plovoucí – čínská centrální banka sice stále rozšiřuje možnost obchodování jüanu od amerického dolaru na aktuální 2 % od svého referenčního kurzu, z pohledu na vývoj měnového páru USD/CNY vidíme, že za poslední dva roky je volatilita minimální. Rozdíl 3,5 % mezi high a low svědčí o tom, že čínský jüan je stále de facto zafixovaný k americkému dolaru.
Vývoj měnového páru USD/CNY za poslední dva roky:
Zařazení CNY mezi rezervní měny má tedy svá pro a proti. Nás by ale zajímalo, jaký dopad by mělo případné zařazení čínské měny mezi vyvolené na kurzy ostatních měn.
Dá se celkem střízlivě říci, že tento krok by negativně zasáhl britskou libru, která by se mimo Evropu dostala na okraj zájmu. V aktuálně platném koši rezervních měn SDR (Special Drawing Rights), který spravuje MMF, má totiž libra 11 % zastoupení (viz graf), což zdaleka neodpovídá ani velikosti ekonomiky, ani výše měnových transakcí s touto měnou nebo měnové nabídce. Při nové rekalkulaci by libra ztratila výrazně více než ostatní rezervní měny a došlo by k prodejům GBP ze strany institucionálních investorů, kteří SDR cílují. Také by šlo o vzkaz centrálním bankám po celém světě, že libra je jakýmsi pátým kolem u vozu (mimochodem ČNB již v rezervách GBP nedrží, na rozdíl od AUD či SEK).
Složení rezervního aktiva MMF:
U ostatních měn (USD, EUR, JPY) tyto tendence nenapovídají o nějaké radikální relativní změně v poměrovém zastoupení. Japonsko i Spojené státy se svým výkonem ekonomiky drží současného poměru, eurozóně k němu pomáhá pomalé rozšiřování o státy střední a východní Evropy – všechny měny by tedy zřejmě přenechaly CNY stejný kus svého koláče a změny v globálních portfoliích by tím pádem měly neutrální dopad na hlavní měnové páry EUR/USD a USD/JPY.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Marketwatch.com, Wikipedia, Yourcoin.com, Bloomberg