Čtvrtek 21. listopadu 2024 09:59
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader

Čínský Evergrande – drama pokračuje

Napsal:   Sekce: Investiční blog

V jenom z minulých blogů jsem se zabývala situací ohledně čínské developerské společnosti Evergrande a jejími dluhovými problémy. Od 27. září 2021, kdy byl blog publikován, se událo hodně nového. Ráda bych řekla, že drama vrcholí, ale mám obavu, že jsme teprve v zahřívacím kole.



Čínská vláda zasahuje

Naštěstí se poměrně brzy ukázalo, že čínská vláda nechce jen tak nechat Evergrande padnout, je tak jasné, že rizika spojená s jeho případným pádem jsou tak velká, že se jich zcela evidentně obávají i v samotné Číně.

Bohužel se ale také brzy ukázalo to, čeho se zahraniční média a investoři obávali, totiž že snahou čínské vlády bude primárně ochránit zaměstnance a čínské dodavatele Evergrandu, čínské retailové vlastníky nemovitostí a obecně čínský realitní trh, na úkor zahraničních věřitelů, kteří vlastní dluhopisy a jiné investice.

Čína se všemi silami snaží stabilizovat a podporovat realitní trh, za poslední týden dostaly velké čínské banky jasné instrukce od lokálních finančních regulátorů, že mají pokračovat v poskytování úvěrů developerům a hypoték na pořizování bytů. Během uplynulých dvou týdnů také PBOC (Čínská centrální banka) napumpovala do finančního systému přes 123 miliard dolarů, aby podpořila likviditu. Hlavně ať se kolečka nezastaví.

Další nezaplacený dluh

V neděli 3. října 2021 nastala splatnost jistiny z dluhopisů vydaných Evergrande ve výši 260 milionů dolarů. Dle informací k dnešnímu dni (tj. 7. říjnu 2021) většina věřitelů dlužnou částku nedostala, ačkoli částka měla být vyplacena hned následující pracovní den, tj. v pondělí 4. října 2021.

Věřitelé se spojili a vytvořili věřitelský výbor, který společně zastupuje věhlasná právní kancelář White & Case. Dá se tedy očekávat, že pokud Evergrande nezaplatí, podniknou věřitelé právní kroky. Na rozdíl od úroků z dluhopisů, u kterých v případě nezaplacení běží dodatečná 30denní lhůta k úhradě, při nezaplacení jistiny z dluhopisů je situace jiná. Bylo by akceptováno prodlení trvající nejdéle 5 dní, pokud by toto zpoždění s platbou bylo způsobeno v důsledku administrativní nebo technické záležitosti. Tato 5denní lhůta by měla končit v pátek 8. října.

V uplynulých dnech Evergrande začal prodávat některá svá aktiva, například svůj podíl v čínské bance Shengjing Bank Co., který prodal za cca 1,55 miliardy dolarů. Dle informací však mají být bankovní účty Evergrande pod přísným dohledem a platí se primárně lokálním věřitelům s hlavním cílem - pokračovat ve výstavbě bytů a stabilizaci lokální situace. Je tedy otázka, zda na vyplacení zahraničních věřitelů bude mít Evergrande dostatek peněz. Respektive zda zahraničním věřitelům bude chtít zaplatit.

Kromě nově dlužných 260 milionů dolarů za jistinu už Evergrande dluží 83,5 milionu dolarů za úroky z dluhopisů, které byly splatné 23. září a 45 milionů dolarů za úroky z dluhopisů, které byly splatné 29. září.

11. října nastane splatnost dalších úroků z dluhopisů ve výši lehce přes 146 milionů dolarů. Celkově tedy dluh směřuje k závratným 534 milionům dolarů.

Začíná být jasné, že pokud Evergrande nezačne plnit své finanční závazky, zahraniční věřitelé jsou připraveni se bránit, takže ještě bude zajímavé, jak se k tomu Evergrande a čínská vláda postaví.


Zmizí akcie Evergrande z burzy v Hong Kongu?

Začátkem tohoto týdne proběhla médii zpráva, že realitní společnost Chinese Estates Holdings Ltd. z Hong Kongu odkoupí od minoritních akcionářů akcie Evergrande a vezme společnost tzv. „private“, tj. stáhne její akcie z veřejného obchodování na burze. Hodnota tohoto odkupu se odhaduje na 245 milionů dolarů a Chinese Estates Holdings Ltd. by získala 25% podíl v Evergrande, dle informací již aktuálně drží v Evergrande rozhodující 75% podíl.

Odkup akcií a stáhnutí Evergrande z burzy představuje sice šanci pro minoritní akcionáře získat za své akcie alespoň nějaké peníze, zároveň však rozhodně nesnižuje riziko pro stávající zahraniční věřitele Evergrande, spíše naopak.

Obchodování s akcemi Evergrande je na burze v Hong Kongu aktuálně pozastaveno. Jak je vidět z grafu níže, akcie Evergrande Group obchodované pod tickerem 3333.HK zažily za poslední měsíce pořádný sešup.



Do dramatu vstupuje další postava - Fantasia Holdings Group Co.

Aby toho nebylo málo, do dramatu vstupuje další čínský developer, společnost Fantasia Holdings Group Co., která nezaplatila jistinu ve výši 205 milionů dolarů z jí vydaných dluhopisů, splatnou v pondělí 4. října 2021.

Ačkoli Fantasia Holdings Group Co. je ve srovnání s Evergrande o hodně menší developer a má celkový dluh „pouhých“ 12,9 miliard dolarů, oproti více než 300 miliardám dolarů dluhu Evergrandu, přesto nezaplacení jistiny z dluhopisů šokovalo trh. Proč? Za prvé nezaplatit jistinu je už vážný problém. Za druhé Fantasia Holdings Group Co. dluh teoreticky uhradit mohla, protože na rozdíl od Evergrande likvidní hotovost měla, ale rozhodla se, že dluh neuhradí a ve středu 6. října vzkázala investorům, že se radí s finančními poradci o tom, jaké budou další kroky.

Spekuluje se o tom, že Fantasia Holdings Group Co. chce donutit investory a věřitele ostatních čínských developerů, aby prodali své investice, samozřejmě aktuálně hodně pod cenou. Nebo jsou ve hře ještě jiné cíle, řízené čínskou vládou, o čemž se zahraniční média a investoři sotva dozví.

Závěr

Jak vtipně poznamenal jeden z komentátorů Bloombergu - drama se rozjíždí, ujistěte se, že máte po ruce dost popcornu. 🙂 Já bych tedy místo popcornu doporučila spíš něco silnějšího, protože mám obavu, že pro zahraniční investory tohle drama zřejmě neskončí happy-endem.

Uvidíme, jaká další překvapení nám v příštích dnech a týdnech čínský realitní trh ještě nadělí.

Marika Čupa

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína roste a jüan by to měl reflektovat
    Byť celá pandemie začala ve Wuhanu, dokázala Čína ze současné globální recese oživit nejrychleji. Seběhlo se totiž několik příznivých faktorů, díky kterým mohla Čína ve čtvrtém čtvrtletí vykázat meziroční růst HDP 6,5 %, zatímco ostatní velké světové ekonomiky ztrácely na poslední předcovidové čtvrtletí mezi 2 a 7 %.
  • Čína se otevírá
    Uvolnění protipandemických opatření v Číně znamená pro globální ekonomiku pozitivní poptávkový šok.
  • Čína si vybírá mezi inflací a zombie
    Čína svůj ekonomický model v prvních dvou desetiletích tohoto století stavěla na investicích na dluh. Dokud generovaly investice dostatečný výnos, raketově rostoucí HDP dluh opticky snižoval, protože míra zadlužení k výkonu ekonomiky výrazně nerostla.
  • Čína si znovu hraje s čísly
    Nové statistiky z Číny nepřinesly nikterak optimistický obrázek. Nadměrné kapacity i obchodní válka se Spojenými státy si stále více vybírají svou daň na druhé největší světové ekonomice. Dopad na komoditní trhy a australský dolar je proto negativní, protože Čína je největším světovým konzumentem většiny průmyslových surovin, jako je uhlí, železná ruda nebo měď.
  • Čína ve velkém prodává dolary
    Zpomalení čínské ekonomiky a s tím související nedůvěra zahraničních investorů prudce zvyšuje odliv spekulativního kapitálu z Číny. Ten musí čínská centrální banka (PBoC) kompenzovat prodejem svých devizových rezerv, aby zabránila oslabení čínského jüanu (CNY). Za poslední rok tak čínské rezervy, které jsou zdaleka největší na světě, klesly o 440 mld. USD a tempo poklesu se v poslední době zvyšuje.
  • Čínská tragédie zvýší ceny komodit
    Čína se s rozsáhlými záplavami potýká již několik týdnů. Voda v gigantické přehradě Tři soutěsky na Modré řece dosahuje za 15 let existence díla rekordního množství. Přináší také nejistotu čínské ekonomice, která se stále vzpamatovává z koronavirové krize. Škody napáchané živlem se odhadují na 26 miliard dolarů a částka stále roste.
  • Čínské akcie: přichází obrat po letech strádání?
    Poslední desetiletí bylo pro akciové trhy obecně velmi příznivé. Neplatilo to však pro celý svět. Jednou z velmi významných výjimek byly čínské akcie. Ty si ještě do roku 2019 vedly zhruba podobně jako ty americké, ale pak přišlo několik faktorů, které výkonnost čínského trhu srazily směrem dolů a klesající trend od té doby de facto pokračuje dodnes. S nedávným oznámením čínského hospodářského stimulu však přišla pro čínský trh nová naděje. Budou ji čínské akciové firmy schopny využít? I na tuto otázku se v nedávném živém vysílání podívali Jiří Tyleček z XTB a Dan Vořechovský.
  • Čínské oživení se nekoná? | Investiční Memento #35
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 35. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Čínský drak hrozí trhům
    Zdá se, že Čína je v problémech a obchodníci, kteří aktuálnímu vývoji nebudou věnovat pozornost, na to hořce doplatí. Jenže na co přesně se zaměřit?
  • Čínský Evergrande a co může způsobit jeho pád
    V posledních dnech se zejména v zahraničních finančních médiích hodně skloňuje kauza čínské společnosti Evergrande, která je rekordně zadlužená a hrozí její bankrot. Situace s Evergrande v minulých dnech hodně ovlivňovala vývoj světových akciových trhů. Co však o Evergrande víme a jaké následky může mít její případný pád? A nechá vůbec čínská vláda padnout tak velkou společnost?
  • Čínský Evergrande - krize prozatím zažehnána
    Každý, kdo sleduje příběh čínského Evergrandu, si jistě pokládá otázku – zaplatil Evergrande ve středu 10. listopadu splatných 148 milionů dolarů nebo ne?
  • Čínský Evergrande – Krůček od krachu
    Čínské drama s hlavní postavou Evergrande má další dynamické pokračování. Poté, co v listopadu Evergrande stihl splatit své splatné pohledávky a finanční svět si oddychl, tento týden nastal dramatický zvrat. Evergrande nezaplatil dlužné úroky z dluhopisů a americká ratingová agentura Fitch Ratings mu snížila rating na hodnotu RD - Restricted default. Co tomu přecházelo?
  • Čínský Evergrande & spol. - a je tu domino efekt
    Když jsem psala první blog na téma čínský Evergrande a jeho dluhové problémy, nenapadlo mě, jak bohatý materiál na další blogy to bude. Od posledního blogu na toto téma ze 7. října 2021 se opět semlelo hned několik zajímavých věcí a vše nasvědčuje tomu, že celý problém nabírá na dynamice a obávaný domino efekt přichází, protože problém nemá jenom Evergrande, ale už i další čínští developeři.
  • Čínský Evergrande & spol. - blížíme se vrcholu dramatu?
    Od posledního blogu na téma Evergrande uběhl skoro měsíc, během kterého kauza čínského Evergrandu a čínského developerského segmentu nabrala další dynamiku. Dnes čeká Evergrande zátěžový test – další velká splátka. Pojďme se podívat, co se v této kauze odehrálo nového.
  • Čínský jüan nabírá na důležitosti
    V návaznosti na silná ekonomická i inflační data z americké ekonomiky i eskalaci rizika na Blízkém východě si USD připisuje zisky. Dolarový index se pohybuje na nejsilnějších hodnotách za posledních 18 měsíců, kdy vrcholila evropská energetická krize. Proti dolaru aktuálně oslabuje japonský jen, euro, ostatní evropské měny, prodejní tlaky jako poslední v tomto týdnu neustálo mexické peso.
  • Čínský jüan novou rezervní měnou?
    Letošní rok by mohlo dojít k oficiálnímu vyhlášení čínského jüanu (CNY) novou rezervní měnou. O udělení statutu do konce roku rozhodne Mezinárodní měnový fond (MMF) a tento krok může potenciálně otevřít dveře k mnohem volnějšímu obchodování CNY než doposud.
  • Čínský jüan pod palbou USA
    Čínský jüan si celé jaro držel až překvapivě silnou pozici vůči americkému dolaru. V dubnu a květnu, během kterých USD začal prudce posilovat vůči euru, japonskému jenu a ostatním vyspělým zemím se měnový pár USD/CNY zvýšil o pouhé jedno procento. Trh totiž nevěřil ostrému rozpoutání obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Nyní je ale vše jinak.
  • Čínský jüan řízeně posiluje
    Na konci května se finanční trhy již oklepaly z drtivého nástupu pandemie a Čína jako její rozbuška už začala reportovat návrat výkonu ekonomiky nad předcovidovou úroveň. Není proto divu, že zájem o čínskou měnu, která je stále částečně chápána jako riziková, se zvýšil. Od té doby musejí soudruzi v Pekingu korigovat kurz měnového páru USD/CNY, aby nedošlo k žádné velké volatilitě a aby jüan příliš neposílil.
  • Čínský jüan vystrkuje růžky
    Čínská centrální banka v posledních měsících uzavřela swapové kontrakty s Evropskou centrální bankou i Bank of England. To proto, aby se čínská měna dostala k evropským bankám a místní podniky si mohly vést účty v jüanech (CNY) a také si v této měně půjčovat a obchodovat. Eurozóna a Británie se tak připojila do skupiny „vyvolených zemí“ k Japonsku a Austrálii, kterým se právo obchodovat v omezené míře v CNY dostalo již dříve.
  • Čísla, která vyvolávají obavy
    Ti, kdo pravidelně sledují burzovní trhy, jsou zvyklí každý měsíc zkoumat údaje o růstu HDP, inflaci a výrobního indexu. Tato čísla mají zásadní význam pro tvorbu obchodní strategie. Nicméně existuje mnoho článků, které poukazují na omezení těchto čísel, jako je například koš spotřebního zboží při měření inflace. Je pravda, že průměrný spotřební koš neexistuje, a tak má inflace různý dopad na každého jednotlivce. Získání informací o skutečné ekonomické situaci je velice náročné. Pro odhalení reálné situace může sloužit analýza údajů o zadlužení amerických občanů.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje