Struktura dluhu
New Yorská Federální rezervní banka provedla zajímavou studii o zadlužení amerických domácností. Začneme možná pozitivní zprávou. Dluh domácností se mírně zvýšil. Celkový dluh domácností ve druhém čtvrtletí roku 2023 vzrostl o 16 miliard USD, což představuje nárůst o 0,1 % ve srovnání s prvním čtvrtletím téhož roku. Celkový dluh nyní dosahuje astronomických 17,06 bilionů dolarů.
Vývoj a struktura amerického zadlužení:
Zajímavá je struktura tohoto dluhu: 70 % tvoří hypotéky, 2 % jsou revolvingové úvěry na bydlení, 9 % úvěry na automobily, 6 % kreditní karty, 9 % studentské půjčky a 3 % jiné dluhy. Pro českého investora může být možná překvapivé zjištění, že studentské půjčky představují velký problém v USA. Největší část dluhu tvoří hypotéky, což samo o sobě není překvapivé. Nicméně tato situace naznačuje, že realitní trh v USA je na tenkém ledě. S rostoucími úrokovými sazbami se totiž zvyšují i náklady na hypotéky. Vzhledem k tomu, že pevná úroková sazba není v USA běžná, má zvýšení sazeb okamžitý dopad. Je otázkou času, kdy se realitní trh v USA dostane do potíží, zvlášť když Federální rezervní systém zůstává přísný a snižování sazeb není na pořadu dne.
1000 miliard dluhu na kreditních kartách
Zpráva o stavu zadlužení amerických domácností však přináší ještě jedno číslo, které si zasluhuje pozornost. Zadlužení na kreditních kartách nejrychleji roste a za poslední čtvrtletí se zvýšilo o 46 miliard dolarů, čímž byla překonána psychologická hranice 1000 miliard dolarů. Samotné číslo samo o sobě může být relativní, ale poukazuje na problém, neboť průměrná úroková sazba na amerických kreditních kartách se pohybuje mezi 22–24 %. To je značně vysoké. Kvůli využívání kreditních karet na běžné náklady bude pravděpodobně nutné, aby Američané omezili své výdaje. Omezování spotřeby zase povede k zpomalení ekonomické aktivity. Současný růst amerického HDP tak zůstává záhadou.
Matěj Široký