A guvernérovi se není co divit. ČNB se své prognóze vychází pro třetí čtvrtletí z průměrného kurzu 25,80, který by měl v následujícím čtvrtletí posílit na 25,30. Volatilita EUR/CZK zůstává nízká, byť za poslední týden česká koruna ztratila celé jedno procento, čímž však pouze kompenzovala zisky ze začátku měsíce.
Prognóza vývoje kurzu EUR/CZK z dílny ČNB:
Centrální bance se tak povedl tzv. „dovish hike“, tj. holubičí zvýšení úrokových sazeb. Trh byl tak plný očekávání, že samotný růst úroků mu nestačil. Svůj díl na tom měl i poměr hlasování v Radě, kde jeden hlas zvedl ruku pro ponechání sazeb na současné úrovni (zřejmě holubice Oldřich Dědek).
Krátkodobé obchodování se tedy nyní na měnovém páru EUR/CZK nevyplatí. Naopak díky rychle rostoucím úrokovým sazbám (viz graf) je stále výnosnější strategie „nakup a drž“. Úrokový diferenciál mezi EUR a CZK se dostává ke dvěma procentům. Byť brokeři traderům celé dvě procenta z otevřené pozice nedají, i tak jde o slušné zisky a polštář proti případným ztrátám.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
Pozitivní rozdíl ve výši úroků je vidět i na forwardových kurzech měnového páru EUR/CZK. Na vypořádání obchodu v září 2020 se nyní dá domluvit s bankou kurz převyšující 26,40. Exportéři zajišťující se dlouho dopředu tak ukončení intervencí ani nemusejí postřehnout. Podobné forwardové kurzy totiž domlouvali i těsně před ukončením intervenčního režimu.
Stejně tak tento forwardový kurz ukazuje, že pokud trader bude držet krátkou pozici na EUR/CZK, tak během dvou let bude v zisku, i pokud koruna vůči euru ztratí 3 %. Česká národní banka ve své prognóze ale očekává opačný směr – za dva roky bychom se měli dočkat kurzu 24,20.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, ČNB, investing.com