Zvýhodnění úročení domácí měny ve srovnání s eurem tak postupně roste, ale namísto prudkého posilování koruny se nyní Česká národní banka (ČNB) bojí spíše jejího oslabení. Ze slov guvernéra ČNB Rusnoka je zřejmé, že bankovní rada vnímá neochotu investorů rozšiřovat korunové pozice především kvůli negativnímu sentimentu na globálních trzích, který žene kapitál směrem do Spojených států.
Pokud by se investoři rozhodovali na základě čísel z domácí ekonomiky, byl by o korunu zajisté vyšší zájem. Zhoršení tentokrát nepřinesla ani čerstvá data za červen, která ukazují na ustálený růst průmyslu, stavebnictví i maloobchodu a která dávají velice dobrý základ pro růst HDP za druhé čtvrtletí, které bude zveřejněné příští týden.
ČNB dala jasně najevo svůj boj proti slabé koruně i na pátečním setkání s analytiky. V případě depreciace do blízkosti 26 korun za euro se (za jinak stejných podmínek) můžeme dočkat rychlého růstu úrokových sazeb až k 2,50 % na začátku roku 2019 (viz grafy). Ve srovnání s -0,40 %, kterými chce „úročit“ depozita Evropská centrální banka po celý rok 2019 by již takto velký rozdíl měl přesvědčit korunu k ziskům.
Analýza sensitivity kurzu koruny a úrokových sazeb z dílny ČNB:
Z předchozích vyjádření ředitele měnové sekce ČNB Tomáše Holuba vychází najevo, že centrální banka vnímá oslabení domácí měny o 1 % v rámci uvolnění měnové politiky podobně jako snížení úrokových sazeb o 0,25 %. Tato matematika se jistě používá i při výhledu, který ČNB prezentovala.
Domníváme se, že obrovský objem krátkých pozic na měnovém páru EUR/CZK naakumulovaný ještě z doby intervencí, v korunách zainvestovaný zůstane. Riziko střednědobého pohybu EUR/CZK směrem vzhůru je relativně nízké a úrokové sazby již dávají investorům velice slušné kladné swapové body.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, investing.com