Jen za květen kvůli silnější koruně zaznamenala ztrátu 83 mld. Kč. Zajímavé je, že zhruba 19 mld. Kč z této částky má na svědomí posilující euro k ostatním měnám a zbylých 64 mld. Kč pohyb měnového páru EUR/CZK. Kvůli pohybům kurzu velkých měn by tak ČNB byla v mínusu, i kdyby byla koruna k euru stabilní.
Dá se čekat, že se zvedne debata, jestli tyto ztráty stály za lepší domácí ekonomickou situaci, které slabší koruna pomohla. V dalších měsících už nečekáme tak vysoké ztráty centrální banky, protože květen byl opravdu výjimečný posílením koruny o 2,5 % ke koši měn v devizových rezervách. ČNB se navíc chystá změnit svou investiční strategii tak, aby v následujících letech výnosy z devizových rezerv postupně ukrajovaly ze ztráty z účetního přecenění, které se aktuálně kumuluje.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
I přesto je stále atraktivní držet krátké pozice na EUR/CZK. Členové Bankovní rady se vyjadřují, že k růstu úrokových sazeb by mohlo dojít ještě letos a od konsenzuálního rovnovážného kurzu mezi 24,50 – 25,00 jsme přece jen ještě dostatečně vzdáleni. Tvrdá data za duben zatím nepotěšila ani nezklamala, ale ekonomika by i nadále měla držet nadprůměrné tempo růstu. O dalším směřování koruny určitě rozhodne i zítřejší report o vývoji inflace v květnu. Vyšší růst cen by zajisté měl pomoci k dalšímu posílení koruny, protože růst sazeb by se přiblížil.
Živo dnes bude především na globálních trzích. Odpoledne nás čeká pravidelné zasedání Evropské centrální banky, která může jestřábími komentáři rozšířit zisky eura, i když moc prostoru k růstu už zřejmě měnový pár EUR/USD nemá. Dále v pozdních večerních hodinách se zřejmě dozvíme výsledky parlamentních voleb ve Velké Británii, na které může libra reagovat velmi silně. Příležitostí k zobchodování politických i ekonomických zpráv by proto díky zvýšené volatilitě mělo být více než dost.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, cnb.cz