Stejnou měrou zvýšila svou repo sazbu i Evropská centrální banka, která nyní nabízí bankám za úložky 3,75 %. ECB signalizovala, že ještě neřekla poslední slovo a bude chtít dále snižovat úrokový diferenciál s Fedem. Z pohledu relativně nudného měnového páru EUR/USD, kterým poslední dobou žádný šok nezamával, by tedy mohl pokračovat mírně rostoucí trend – euro by díky levnějším energiím, menším bankovním problémům a vyhnutí se recesi mělo mít nad americkým dolarem navrch.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
A do třetice naše ČNB nechala hlavní úrok na „holubičích“ 7,00 %. V rámci své nově zveřejněné jarní prognózy pak odhaduje v základním scénáři pokles úroků (3M PRIBOR) o 50 bps už ve třetím čtvrtletí tohoto roku. To je překvapivé, protože jestřábí rétorika se v bankovní radě na Příkopech spíše stupňuje – 3 radní hlasovali pro zvýšení sazeb o 0,25 %. Nedává příliš smysl, aby po případném zvýšení sazeb v červnu už během léta zase o 75 bps sazby snižovali.
V prognóze ČNB je obecně více nekonzistencí. Růst mezd státních zaměstnanců odhaduje naše centrální banka v Q2 na pouhá 4 %, zatímco za první 4 měsíce dal stát dle pokladního plnění rozpočtu na platy o 11,4 % meziročně více. Pokles mezd i rychlý návrat inflace na cílovaná 2 % za pomoci silné koruny je tak spíše zbožným přání v rámci optimistického vývoje než reálným očekáváním. Můžeme porovnat prognózovaný vývoj úrokových sazeb samotnou ČNB před rokem, kdy také chtěla snižovat sazby příliš brzo, ale nedošlo k tomu.
Porovnání prognózovaného vývoje 3M PRIBOR v květnu 2023 a v květnu 2022:
ČNB začíná být nervózní, že svou pasivitou nechala roztáčet mzdově-inflační spirálu a návrat na cíl růstu cenové hladiny, za který je za zákona zodpovědná, nebude jednoduchý bez razantních kroků. V případě neukotvenosti inflačních očekávání by totiž o svou atraktivitu přišla i česká koruna, protože kdo ze zahraničních investorů by chtěl držet drahou inflačně znehodnocující měnu bez náležité úrokové kompenzace?
Realističtější je proto spíše alternativní scénář se zvýšenými inflačními očekáváními, který ČNB také publikuje. V tomto scénáři musí držet sazby na 7,00 % alespoň do konce roku, protože mzdy i spotřebitelské ceny rostou rychleji a koruna je pod prodejním tlakem. Z nedávné historie za úřadování guvernéra Michla pak víme, že právě alternativní scénáře mají vyšší pravděpodobnost na realizaci, ať už šlo o nezvyšování úrokových sazeb nebo prodloužení horizontu měnové politiky.
Porovnání základního (modře) a alternativního (červeně) scénáře v jarní prognóze ČNB:
Česká koruna tak bude pod prodejním tlakem kvůli zhoršující se konkurenceschopnosti průmyslu a turismu i snižujícím se úrokovém diferenciálu s eurozónou. V případě zvýšení globálního finančního či politického rizika by také tradeři v Londýně korunu spíše prodávali, než nakupovali. Do konce roku by sice mohla koruně pomoci silnější ekonomika, rychleji klesající inflace a rozhodná jestřábí ČNB, ale tato kombinace je spíše růžově optimistická než aby se na ni mohli držitelé korun spoléhat.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, ECB