Carry Trading patří v posledních letech mezi stále více populárnější obchodní strategie a to hlavně proto, že centrální banky začaly často po dlouhých letech opět zvyšovat úrokové sazby, které představují v carry tradingu jeden z hlavních faktorů vedoucích k úspěchu. V případě Carry Trade to však k potenciálnímu úspěchu nevedou jen úrokové sazby, ale také určitá cenová stabilita. Hlavní otázkou pro dnešek tak zůstává, na jaká možná rizika si dát při obchodování Carry Trade pozor?
Fungování Carry Trade
Pojďme si nedříve vysvětlit, co vlastně Carry Trade je. V jednoduchosti se jedná o způsob obchodování, kde se trader snaží profitovat nejen ze změny hodnoty instrumentu (zvýšení/snížení ceny), ale navíc se k tomu se také snaží využívat i pozitivních úrokových sazeb, které potenciální profitabilitu ještě zvyšují.
Technicky se jedná o to, že obchodník defacto nakupuje měnu s vyšším úrokem a současně prodává měnu s nižším úrokem a z rozdílu mezi nimi pak profituje. Navíc, měny s vyšším úrokem logicky přitahují obchodníky k tomu, aby do nich investovali. Tím dochází v rámci měn k tlaku na jejich posílení (posílení nemusí znamenat vždy růst měnového kurzu, v případě posílení sekundární měny kurz totiž klesá).
Ukázka Carry Trade na EURUSD
1) Obchodník nakupuje USD (zde inkasuje například 5% úrok)
2) Obchodník současně prodává EUR (zde odvádí 2% úrok)
3) V případě, kdy se kurz EURUSD nebude měnit, pak obchodník za každý rok vydělá 3 % (rozdíl: 5 % - 2 %)
Může se zdát, že zúročení p.a. ve výši 3 % není o mnoho více, než co nabízí v dnešní době (listopad 2022) běžný spořící účet u některé z bank. Proto uvádíme ještě bod č. 4.
4) V rámci obchodování lze samozřejmě využívat finanční páky, která dokáže celkovou úrokovou výnosnost značně zvýšit. Například využije-li obchodník na EURUSD finanční páku 30:1, pak za rok nezíská pouze 3% (viz bod 3), ale hnedka 30*3%, tedy 90% (procenta se vždy počítají vůči vlastnímu zadrženému kapitálu).
Takto to samozřejmě může znít jako skvělá investiční příležitost s vysokým procentuálním zhodnocením, ovšem jak to tak už bývá, vše má vždy svá pro a proti a my se teď proto společně mrkneme na rizika, která mohou obchodníky v případě Carry Trady zastihnout.
Česká národní banka (ČNB) | 7, 00 % |
Federal Reserve (FED) | 4.00% |
European Central Bank (ECB) | 2.00% |
Bank of England (BOE) | 3.00% |
Swiss National Bank (SNB) | 0.50% |
Reserve Bank of Australia (RBA) | 2.85% |
Bank of Canada (BOC) | 3.75% |
Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) | 4.25% |
Bank of Japan (BOJ) | -0.10% |
Úrokové sazby centrálních bank vybraných států k 1.12.2022
Potenciální rizika carry trade
Snížení úrokových sazeb
Stejně jako centrální banky přistupují ke zvyšování úrokových sazeb, tak je také neméně často i snižují. V případě, kdy tedy obchodník spekuluje v určitém směru (směr pozitivních úroků), může dojít k tomu, že se strana s pozitivním úročením změní v negativní a naopak. Podobně tomu pak je, když začne centrální banka zastupující měnu s nižší úrokovou sazbou zvyšovat úrok a převýší nakonec měnu s vyšším úrokem.
Zvýšená averze k riziku
Averze k rizikům motivuje obchodníky k tomu podstupovat vyšší rizika a investovat i do rizikovějších trhů s větší denní procentuální změnou (vyšší procentuální změna znamená potenciálně vyšší výnos, ale může také vést v opačném případě i k vyšším ztrátám). Pokud na trzích roste jistota, pak mají obchodníci běžně motivaci přesouvat finance z forexu, což může vyvolat změnu kurzu proti nakupované měně.
Vládní intervence
K vládním intervencím dochází zřídkakdy, ale v některých neočekávaných případech k nim může docházet. Většinou k nim státy přistupují v případě, kdy se ekonomika vyvíjí relativně špatně, a tak se snaží ji podpořit, či naopak usměrnit (v případě přehřívání) způsobem, který nemusí vždy korelovat s aktuálním nastavením obchodníkova Carry Tradingu.
Jak se vyvarovat chyb při obchodování Carry Trade?
Obchodování na základě úrokového diferenciálu se spoléhá čistě na fundamentální analýzu. Tím, že držíte dlouhodobou pozici a zajímáte se v podstatě jen o výši úrokových sazeb a veškeré makroekonomické ukazatele, které by tyto sazby mohly ovlivňovat, nemáte zapotřebí řešit techniku.
Co však musí každý Carry Trader řešit musí, je přístup k čerstvým informacím, díky kterým bude vždy připraven svou pozici co nejefektivněji řídit. Nejen úrokovým sazbám a krokům centrálních bank se věnuje každý týden Jarda Tupý a Petr Lajsek v rámci pravidelného fundamentálního webináře Purple Trading. Ten se stal stěžejním zdrojem informací pro řadu jejich klientů i pro širokou veřejnost. Webinář je totiž zcela zdarma a přihlásit se na něj můžete už teď. Stačí kliknout na odkaz níže.
Tržní fundamenty jasně, přehledně a v souvislostech - webinář vhodný pro Carry Trade
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 69,5 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.