Oproti jiným obdobím konjunktury navíc zůstávají rozvahy centrálních bank kvůli tisku peněz na výjimečně vysokých úrovních, což dále vytváří tlak na vyšší ceny a nižší výnosy. Stačí se podívat na ceny nemovitostí, které raketově rostou nejenom v Praze, ale v poslední době především v regionech. Předpokládejme výnos z nájemného u menších bytů v Praze okolo 4 %. Přitom stačí, když v důsledku růstu úrokových sazeb se požadovaný výnos zvýší na 5 % a cena nemovitosti utrpí 20 % pokles ceny.
Při plné zaměstnanosti také bývalo zvykem, že výnosy dluhopisů ležely na atraktivních úrovních a jejich nákupem si investor zajistil slušný zisk i diverzifikaci portfolia. V roce 2007 se americké 10leté výnosy držely v blízkosti 5 % p.a., dnes jsou jen lehce nad 2 % p.a. O investici do evropských nebo japonských dluhopisů raději ani nemluvím.
Vývoj výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů (p.a.):
Akcie už zdaleka nejsou výhodnou koupí. Americký akciový index S&P 500 od března 2009 svou hodnotu už téměř zečtyřnásobil. Nedá se proto čekat, že v následujících 5 letech budou americké akcie něco vynášet. Dlouhodobým trendem, ke kterému se index S&P 500 vrací, je americký HDP v miliardách vydělený 11. Pokud bychom brali toto měřítko jako střední hodnotu, tak je akciový index nadhodnocený o 35 %.
Pravdou je, že některé evropské akciové trhy se ještě dostatečně nezotavily z recese let 2012-13, jako např. italský či francouzský akciový index. Ani o nich se ale již nedá mluvit jako o levných, když se navíc jejich rizikovost v porovnání s rokem 2007 výrazně zvýšila.
Porovnání vývoje akciového indexu S&P 500 (červeně) a jeho aproximace vývojem amerického HDP (modře):
Pokud se investor obává krize, tak by měl držet hotovost nebo zlato. Hotovost vynáší nulové úroky a zlato zůstává na dvojnásobných úrovních ve srovnání s rokem 2007. Byť se cena zlata nachází výrazně níže než před 5-6 lety, stále je z historického pohledu celkem vysoko. Jako pojistka pro diverzifikaci portfolia se tedy hodí, ale za levné bych ho také neoznačil.
Vývoj ceny zlata za posledních 10 let:
Pokud nebereme v potaz měny, kterým se věnuji v ostatních analýzách, tak zbývá poslední velká skupina aktiv, a to jsou komodity. Jak zemědělské, tak průmyslové komodity zažily v posledních 3 letech pořádný propad, který živil také silný americký dolar. Mezi nimi se proto dnes dají najít investiční příležitosti s dlouhodobým potenciálem.
Zemědělské komodity jako pšenice, kukuřice, cukr vypadají dnes z pohledu kupujícího atraktivně. Je třeba si ale dát pozor na rolování kontraktů. Nakoupit pšenici v dubnu znamená něco jiného než ji nakoupit v září po sklizni.
Z průmyslových komodit by měla být v hledáčku investorů ropa, a to i pro krátkodobé nákupy. Signály z trhu totiž napovídají, že pod 40 USD za barel by se neměly ceny udržet, a to kvůli vysychajícím pokladnám členů kartelu OPEC i těžařům ropy v USA, pro které nižší ceny přestanou být rentabilní a přestanou svou produkci zajišťovat krátkými pozicemi. Ropa za 40-45 USD za barel mi proto přijde levná, což se o spoustě jiných investičních aktiv dnes říci nedá.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, czso.cz