Začíná se vytvářet nový světový řád? Je tou nejmocnější centrální bankou na světě OPEC? Kartel sdružující země exportující ropu kontroluje přes 40 % světové produkce a přes 80 % známých rezerv. Jakékoliv omezení produkce tak výrazně ovlivňuje světovou ekonomiku a vyšší ceny ropy musí znamenat vyšší ceny pohonných hmot a také vyšší inflaci. Dobrovolné škrty OPEC tak výrazně ovliňují monetární politiku světových centrálních bank. Tento týden překvapila Saúdská Arábie a Rusko prodloužením svých škrtů až do prosince. Jak na to reagovaly trhy? A zvyšuje se pravděpodobnost recese? Co si o tom myslí americké banky?
Velkým výplachem prošly tento týden akcie společnosti Apple. Ty reagovaly na oznámení Číny, který zakázala vládním agenturám, aby jejich zaměstnanci používali telefony iPhone v rámci kyberbezpečnosti a snížení závislosti na západních technologiích. Pro Apple je Čína klíčovým trhem - nejen, že se zde vyrábí většina iPhonů, ale také asi pětina všech tržeb pochází právě z Číny. Apple navíc čeká klíčový týden, měli bychom se totiž dočkat představení nových telefonů iPhone 15. Co od nich očekáváte? A dostanou se akcie Apple na 200 dolarů nebo spíše poklesnou ke 150 dolarům?
Polsko jsme v Investičním Mementu ještě neřešili, vše je však jednou poprvé. Právě polská centrální banka může za výrazné oslabení české koruny. Že to nedává smysl? Mezi monetární politikou polské centrální banky a českého protějšku byly velké podobnosti. Obě centrální banky v rámci boje s vysokou inflací velmi rychle zvýšily úrokové sazby a ty taky držely po dlouhou dobu. Polská centrální banka se však tento týden odhodlala k významnému snížení úrokových sazeb a to i přes stále dvojcifernou inflaci. Podobný krok tak nyní trh očekává i od ČNB, která drží ještě vyšší sazby při nižší inflaci. Podlehne ČNB nátlaku trhu? A kam až může koruna oslabit? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading