Výše zmíněné společnosti Caterpillar a Nvidia nejsou prvními, kdo viní Čínu z horších výsledků, ale obě společnosti jsou významné ve svém odvětví. Včera akcie společnosti Caterpillar ztratily více jak 9% poté, co společnost reportovala horší, než očekávané výsledky a zveřejnila znepokojující výhled pro růst tržeb. Společnost řekla, že její prodeje na asijském kontinentu klesly primárně kvůli klesající poptávce z Číny. Prodeje společnosti jsou z 59% realizovány mimo Spojené státy a téměř čtvrtina její tržeb přichází z asijského regionu. Společnost Nvidia mezitím ztratila téměř 14% ze své hodnoty poté, co snížila své výnosy za čtvrté čtvrtletí z 2,7 na 2,2 mld. dolarů. Výrobce počítačových čipů uvedl, že zhoršující se makroekonomické podmínky v Číně ovlivnily poptávku po grafických procesorech.
Nejedná se však o jediné společnosti, které viní Čínu z poklesu prodejů jejich produktů. Apple zhoršil svůj výhled pro tržby již minulý měsíc a to především kvůli slabšímu prodeji iPhonů v Číně. Konkrétně společnost Apple bude reportovat své výsledky dnes po zavření americké burzy. Další více jak stovka společností z akciového indexu S&P 500 bude své výsledky ještě reportovat, včetně Microsoftu, Amazonu a Facebooku. Rizikem jsou především společnosti, které realizují velkou část svých zisků v Číně. Minulý týden Čína reportovala nejpomalejší ekonomický růst za posledních 28 let.
Zpomalující ekonomický růst v Číně, který se ještě více zhoršil kvůli probíhající obchodní válce s USA, již má negativní účinky na americké společnosti. Dvě největší ekonomiky jsou úzce propojeny a mají vliv na globální ekonomickou expanzi. Ekonomické zdraví jedné ekonomiky tudíž koreluje s tou druhou, jakmile jedna způsobí bolest té druhé, obě to nakonec nevyhnutelně pocítí. V prosinci prezidenti obou zemí souhlasili na pozastavení dalších celních opatření po dobu 90 denního příměří v obchodním sporu. Obě země se zároveň aktuálně snaží dospět k dohodě, která by vyřešila jejich obchodní spor. Pochopitelně všechny takovéto události vstřebává akciový trh. Trhy jsou v permanentní nejistotě kvůli obchodní válce USA a Číny a agresivní zahraniční politice Donalda Trumpa. Jakékoliv další známky o zpomalení globálního růstu dostanou trhy znovu pod prodejní tlak. Z dlouhodobého hlediska není příliš pravděpodobné, že se podaří USA a Číně obnovit někdejší vztahy. Negativní dopad na expanzi globálního obchodu bude pouze dočasně odložen, ale pravděpodobně nezmizí.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA