Milujete adrenalin nebo chcete netradičně okořenit své portfolio? V tom případě byste se mohli podívat na kryptoměny nejnovější generace. Tokeny decentralizovaných financí jako je MRK, LEND nebo YFI si ukrajují stále větší procento kryptoměnového trhu. Poslední jmenovaný před několika dny dosáhl ceny 38 000 USD a takřka zdvojnásobil rekord daný BTC v roce 2017. Většina z nich je navíc přístupná na největší burze Binance.
Co jsou decentralizované finance?
Decentralizované finance jsou aplikace na nějaké síti, které umožňují díky blockchainu a software poskytovat decentralizovaně finanční služby. Zatím hlavně půjčky a investice, brzy se přidá i pojištění.
Koncept je docela jednoduchý. Do protokolu DeFi někdo vloží své prostředky. Za odměnu si může půjčit a nebo získat podíl z celého fondu. Podobně jako to kdysi udájně dělala banka.
Vše je napsané v blockchainu, takže se nemůže stát žádná chyba v databázi, která by dohodu umožnila porušit. Tyto kontrakty pak do sebe integrují třeba burzy, které potřebují likviditu na obchod s pákou.
Každý z výše zmíněných procesů má nějaký svůj benchmark. Token. Ten zajímá nás, protože do něj můžeme investovat. Lze si ho představit jako akcii banky. Jde například o MKR, YFI, LEND, DIA a CRV.
YFI:
LEND:
Nic není dokonalé
Osobně z toho mám smíšené pocity a rozhodně si netroufnu nikomu investici doporučovat. Jde o těžký gambling, protože tyto protokoly a tokeny spravují malé společnosti a nadace. Neprošly žádným auditem, mohou mít díry nebo kompletně selhat.
Druhou věcí je to, že Ethereum má kvůli těmto aplikacím neskutečné poplatky. Celá síť pod tíhou padá a zasekává se. Je možné, že brzy bude tak pomalá, že celá bublina praskne.
Jeden kontrakt spravující „banku“ s 600 miliony USD našel před několika dny chybu, která ho mohla od základu položit. Cena jeho tokenu v šílenství roste dál. Celé to zavání bublinou. Kuriózní je, že těch 600 milionů nabral kontrakt za pouhých 24 hodin. Na odchycení problémů ani nebyl čas, investoři hází do všeho peníze ve velkém.
Co si z toho můžeme odnést my
Přístup na burzu Binance je poměrně jednoduchý a trvá pár minut. Já osobně mám v tokenech DeFi pár korun, protože je snadné je získat a důležité je sledovat. Jde o zajímavou možnost diverzifikace portfolia.
V budoucnu plánuji i sám využívat možnosti získávání tokenů díky úrokům. To je druhá, složitější cesta, kterou se lze při snaze o kapitalizaci na DeFi vydat.
Celý trh s decentralizovanými financemi je dle mého laického oka hluboko za hranicí racionálního investování. Snad vám tento text pomohl získat základní přehled o tom, co se teď ve světě kryptoměn děje a proč Bitcoin už není nejdražší kryptoměnou. Začíná čas decentralizovaných bank?
Jiří Makovský