Vysoká inflace v USA začíná být problémem. Za únor byla CPI inflace 3,2 %, již od července je tak stále v pásmu 3 až 3,7 %. Progres inflace se tak trochu zasekl. Za výraznějším růstem cen stály minulý měsíc zejména náklady na bydlení a dopravu. Vyšší inflace samozřejmě ztěžuje práci americké centrální bance, která tak bude muset důkladně zvážit první snížení úrokových sazeb. Aktuálně jsou šance poměrně vyrovnané mezi červnem a červencem. Co může pozdější snížení sazeb znamenat pro dolar, zlato a akciové indexy? A jak je možné, že po nepříliš pozitivních datech k inflaci americké indexy vzrostly?
Před akciemi Tesla již varujeme posledních několik měsíců. Je třeba říci, že se naše slova vyplnila. Tesla je letos nejhorší akcií z S&P 500, když od začátku roku odepsala téměř 30 % své hodnoty. Následující kvartál by také nemusel být moc povedený. Co stojí za problémy Tesly? Ještě větší problémy bude patrně mít sociální síť TikTok. Americká sněmovna reprezentantů totiž tento týden schválila zákaz této sociální sítě v USA. Ten ještě není definitivní, zákon musí odsouhlasit senát a podepsat Joe Biden. TikTok by pak měl 6 měsíců na to, aby našel kupce pro svá americká aktiva. Kdo z této situace může vzejít jako vítěz?
Růst bitcoinu se zdá jako nezastavitelný. Největší kryptoměna opět stanovila nový rekord a její kapitalizace již dokonce překonala tu u stříbra. Kolikátý je tak bitcoin v žebříčku největších aktiv na světě? A kolik mu zbývá do překonání zlata? Jeden legendární investor představil doslova katastrofický scénář, který předpokládá růst ceny bitcoinu do astronomických výšin. Pro trh to však nemusí být pozitivní. Opět se nám také rozmáhají tzv. memecoiny, tentokrát si ukážeme jeden, který nese název nikotinových tabletek. Ano, čtete správně. O kolik tento memecoin vzrostl od svého uvedení? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading