Mýtus č. 1: Obchodování je snadné
Jedním z nejběžnějších mýtů mezi začínajícími tradery je mýtus, že obchodování na finančním trhu je snadné. Stačí se řídit svého obchodního plánu, chvilku si počkat na signál a pak už jenom vydělávat. Faktem je, že obchodování může být jednoduché, ale nikoliv snadné. Naopak, obchodování je v mnohém řemeslem jako každé jiné, nicméně se značnými nároky na psychickou odolnost ze strany tradera.
Otevření a stažení obchodního softwaru pro zahájení obchodování je poměrně jednoduché, ale konzistentní vydělávání peněz na trhu je zcela jinou záležitostí. Nejčastější chyba, kterou tradeři obvykle dělají je, že začnou obchodovat, aniž by o tradingu něco věděli, což vede ke značným ztrátám a následnému negativnímu postoji k tradingu jako takovému. Je důležité věnovat dostatečné množství času a úsilí vytváření a úpravám v obchodním plánu, který by měl být nejprve otestován na demo účtu.
Mýtus č. 2: Nalezení svatého grálu
Většina traderů vždy snila o tajných strategiích a indikátorech, díky kterým by mohli realizovat obrovské zisky na trhu. Hledání svatého grálu, ať už se jedná o systém, strategii, nastavení nebo indikátor, však může skončit pouze selháním. Především začínající obchodníci se zabývají hledáním dokonalých obchodních nastavení, kde budou ideální vstupy i výstupy z obchodů fungovat za každé situace. Mají tendenci věřit, že existuje skvělý systém, který jim přinese permanentní úspěch. Bohužel neexistuje nic takového jako obchodní systém svatého grálu.
Faktem je, že se trhy neustále mění. Žádný obchodní signál není ziskový v každém tržním prostředí, protože se zkrátka okolnosti v průběhu času mění. Většina profesionálních obchodníků je úspěšná díky řízení rizika. Udržování rizika pod určitou úrovní za všech okolností je to, co odděluje úspěšné obchodníky od ostatních.
Mýtus č. 3: Více obchodování znamená vyšší zisk
Cena každého finančního instrumentu se na trhu chová trochu jinak. I když je pravda, že byste měli diverzifikovat své obchodní portfolio a snažit se najít investice i na jiných trzích, tím, že budete mít otevřeno mnoho obchodních pozic si můžete výrazně zvýšit svá rizika. Pamatujte, že každý finanční instrument s sebou nese určitý stupeň rizika. Jednou ze zásadních výzev pro každého tradera je proto řídit rizika všech svých otevřených pozic najednou. Pokud s tradingem začínáte, zaměřte se spíše na kvalitu vaší analýzy než na počet obchodů.
Závěrem
Je naprosto zásadní, abyste jako tradeři sami pochopili, co všechno obchodování na finančních trzích obnáší. Existují v podstatě 2 hlavní složky úspěšného tradingu - ta první plyne ze zkušeností z provedených reálných obchodů a ta druhá z řízení rizika a poctivého vzdělávání. Nehledejte v tradingu zkratku a zaměřte se na tyto oblasti. Konzistentní zisk na trhu vás poté nemine.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe