Seřadit články podle
Seznam článků kategorie / Komodity
Další vývoj zlata po nejhorším měsíci za 4 roky
Cena zlata roste už třetí seanci v řadě a pokračuje tak v likvidaci mohutných ztrát, které nabralo během měsíce listopadu. Ten byl pro zlato nejhorší od listopadu roku 2016. Zlato ztratilo 5,16 %, ovšem od začátku prosince už dokázalo růst o 3.7 % a defacto se odrazilo od magické hranice 1800 dolarů. K růstu mu pomáhá slabší dolar a vyhlídky na fiskální stimul v USA. Jak dlouho může, ale růst vydržet?
Napsal Štěpán Hájek 03.12.2020 15:23 Počet zobrazení: 16455
Došel zlatu dech?
Cena zlata je aktuálně na nejnižších úrovních za poslední 4 měsíce a vzdaluje se dále od 1900 dolarové úrovně, kterou trh velmi dlouho bránil. Pokles rizik na finančních trzích a v ekonomice akceleruje propad zlata, které aktuálně nedokáže zachránit ani oslabující americký dolar. Má zlato ještě šanci vrátit se na úrovně z letošního léta?
Napsal Štěpán Hájek 24.11.2020 17:27 Počet zobrazení: 17610
Saudská Arábie a Rusko urgují producenty k dodržování těžebních limitů
Lídři dvou největších producentů ropného kartelu OPEC+ se shodli, že je zapotřebí vybalancovat trh, aby poptávka vyrovnala nabídku na trhu. Především je pozornost upřena k ostatním signatářům dohody, kteří v některých případech nedokázaly dostatečně snížit těžbu a ropa může vzhledem k rostoucím případům restrikcí zahltit zpomalující se poptávku. Klíčový pak bude začátek příštího roku, kdy OPEC plánuje produkční škrty povolit.
Napsal Štěpán Hájek 15.10.2020 18:42 Počet zobrazení: 17348
Budoucnost ropy mají ve svých rukou Spojené státy a potažmo Rusko
Několik turbulentních týdnů máme za sebou na trhu s ropou. Ropa WTI od konce dubna do včerejšího close ztratila přes 15 dolarů a opět se opakuje scénář z konce minulého roku, kdy se investoři obávali přebytku ropy a zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota kolem vývoje obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou by mohla poslat ropu až na 45 dolarů za barel. Za dva týdny proběhne ve Vídni klíčové setkání OPEC+, kde se bude jednat o produkční politice na dalších 6 měsíců.
Napsal Štěpán Hájek 13.06.2019 14:30 Počet zobrazení: 19289
Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
Napsal Štěpán Hájek 27.05.2019 15:37 Počet zobrazení: 20536
Rekordní růst palladia je u konce
Palladium včera ztrácelo již třetí den v řadě a zaznamenalo největší pokles za posledních devět let. Zahraniční média hovoří kvůli výraznému nárůstu ceny o splasknutí bubliny. Za propadem mohou být obavy ze zpomalení globálního růstu spolu s opakovaným varováním, že růst ceny kovu na rekordní maxima nedopovídá jeho hodnotě. Trh s palladiem je dlouhodobě v deficitu a poptávka výrazně převyšuje nabídku. Cena palladia za unci je i tak stále vyšší, jak cena zlata, a to za 1388 dolarů za unci.
Napsal Štěpán Hájek 29.03.2019 15:42 Počet zobrazení: 22969
Rostoucí americká produkce brzdí růst ceny ropy
Sankce, které zavedla administrativa Spojených států na dva klíčové vývozce ropy Venezuelu, a Irán způsobily v průběhu roku výkyvy na trhu s ropou, žádných výraznějších výpadků dodávek, ke kterým mohlo dojít, nicméně nedošlo. Jedním z důvodů je rostoucí americká ropná produkce, která by mohla koncem roku atakovat 13 mil. barelů za den. Začátkem nového roku přitom OPEC a jeho spojenci kvůli obavám z příliš velkého množství ropy na trhu opět utáhly kohoutky. Saudská Arábie dokonce čerpá méně ropy, než původně odsouhlasila.
Napsal Štěpán Hájek 13.03.2019 16:10 Počet zobrazení: 18341
Ropa má za sebou nejlepší leden v historii
Ropa WTI za první měsíc v roce 2019 rostla o více jak 18% a zaznamenala tak nejlepší měsíc leden v historii. Ropě se podařilo stabilizovat její cenu poté, co 3 měsíce po sobě ztrácela. Cenu ropy nyní podporuje v růstu několik fundamentů včetně produkčních škrtů ze strany OPEC+, slabého amerického dolaru a sankce na venezuelskou státní ropnou firmu. Ropě se zároveň podařilo svést se na znovuobnoveném apetitu po rizikových aktivech, kde od začátku roku rostou také akciové indexy.
Napsal Štěpán Hájek 01.02.2019 15:28 Počet zobrazení: 23223
OPECu možná klesne produkce více, než se očekávalo
Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd. Ropný kartel s jeho spojenci na prosincovém zasedání kartelu odsouhlasily od nového roku produkční škrty za účelem stabilizace ceny ropy.
Napsal Štěpán Hájek 18.01.2019 16:36 Počet zobrazení: 18280
Na summitu G20 bude jedno z témat padající cena ropy
V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.
Napsal Štěpán Hájek 29.11.2018 16:03 Počet zobrazení: 29337
Kde hledat klíč ke konci propadu ropy
Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podívá na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
Napsal Štěpán Hájek 20.11.2018 17:28 Počet zobrazení: 22792
OPEC možná znovu omezí těžbu
Ceny ropy jsou na několikaměsíčních minimech, ropa WTI se obchoduje dokonce za méně jak na začátku roku. Ropné zásoby po celém světě rostou a obavy z nedostatku ropy byly možná až trochu přehnané. Americká ropná produkce je na nových historických maximech, mezitím Spojené státy udělily několika zemím výjimku z nedávno zavedených sankcí na dovoz iránské ropy. Venezuelská produkce dále klesá, ale ani to nestačí, aby se cena ropy vzpamatovala a vrátila na vyšší úrovně. O víkendu se v Abu Dhabi setkají členové kartelu OPEC a pravděpodobně budou projednávat omezení ropné produkce.
Napsal Štěpán Hájek 08.11.2018 15:38 Počet zobrazení: 23685
Ropný trh zasáhnou od příštího týdne sankce na Irán
Předpovědi, že na trhu s ropou bude kvůli americkým sankcím na iránský obchod s ropou chybět více, jak 1 milion barelů denně se nakonec vůbec nemusí naplnit. Podle posledních dat nebude vše tak černé, protože iránské exporty jsou stále poměrně velké. Trumpovo administrativě se podařilo snížit iránské exporty ještě předtím, než vstoupí v platnost jejich sankce, výraznější pokles však nemusí ani dorazit, protože Čína a Indie hodlají v nákupech iránské ropy pokračovat.
Napsal Štěpán Hájek 01.11.2018 14:49 Počet zobrazení: 23816
Nabídka ropy je na historických maximech
Ropa se prozatím drží na zvýšených úrovních, ale má zaděláno na výraznější korekci. Lze tak usuzovat z měsíčního reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA), který poukázal na výrazný nárůst nabídky ropy na globálním trhu, která se dostala na rekordních 100 milionů barelů za den. Vyšší produkci zaznamenal především ropný kartel OPEC, kterému se podařilo více než vyrovnat sezonní propady od nečlenů kartelu. To vše uprostřed zhoršujícího se výhledu pro růst poptávky po ropě kvůli potencionálnímu zpomalení Indie a Číny.
Napsal Štěpán Hájek 13.09.2018 16:26 Počet zobrazení: 18988
Indie je příliš náchylná na vývoj cen ropy
Ropa se vrátila do růstového modu a v kombinaci s indickou měnou na historických minimech představuje hrozbu pro hospodářský růst v Indii. Ceny ropy v Indii tak letí raketově nahoru a importy ropy prohlubují deficit na běžném účtu, který měří tok zboží, služeb a investic dovnitř a ven ze země. Indie je jedním z největších importérů ropy na světě a do roku 2024 by mohla její poptávka přerůst tu čínskou. Rozšiřující se deficit bude mít za následek další oslabení měny a země se ocitne v začarovaném kruhu.
Napsal Štěpán Hájek 28.08.2018 16:13 Počet zobrazení: 20690
Je komoditní super-cyklus u konce?
Komodity se až na výjimky ocitly během prvních 6 ti měsíců pod prodejním tlakem, kterému bezesporu přispěla i rostoucí geopolitická rizika. Mezitím se však začíná mluvit o dalším fenoménu, který může způsobit další a mnohem výraznější výprodeje na komoditních trzích. Tím je konec komoditního super-cyklu, ten je úzce vzpjat s cyklem ekonomickým. Nicméně poptávka po komoditách na rozdíl od akcií prudce klesá, na čemž se podílí Čína i FED.
Napsal Štěpán Hájek 16.08.2018 16:33 Počet zobrazení: 19774
Poptávka po ropě může dále klesat
Poptávka od dvou největší asijských importéru, Číny a Indie roste výrazně pomaleji, než jaké bylo očekávání. To odhaluje slabší růst tamních ekonomik a narušuje jeden z hlavních pilířů držící ceny ropy vysoko uprostřed eskalující situace kolem obchodních válek. Obě země dohromady tvoří poptávku po 12% světové nabídky ropy a jejich růst byl motorem pro trh s ropou.
Napsal Štěpán Hájek 15.08.2018 17:44 Počet zobrazení: 19273
Druhá polovina roku může být pro ropu ještě zajímavější
Během posledních několika týdnů se nám vrátila na finanční trhy geopolitická rizika a nervozita u investorů opět začala růst. Tak trochu svojí vlastní píseň si hrála kapela OPEC, které občas pomohly v růstu cen právě geopolitická rizika. Rizikem číslo jedna bylo bezesporu odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To by mohlo potencionálně znamenat pokles nabídky ropy až o 1mil. barelů denně. Dlouhodobější výpadky dodávek ropy z Venezuely a Libye nakonec donutily OPEC k tomu aby na červnovém zasedání přerušil produkční škrty a zvýšil produkci o 1mil. barelů denně. Původní plán zvýšení produkce o 1,5 mil. barelů nakonec neprošel i kvůli nevoli Iránu, který nakonec přistoupil k navýšení o 1 mil. barelů, což trh vnímá pozitivně, nicméně by mělo dojít spíše k postupné stagnaci růstu, ale ropa začala místo toho další býčí etapu.
Napsal Štěpán Hájek 28.06.2018 18:04 Počet zobrazení: 21907
Uvidíme cenu ropy opět na 100 dolarech za barel?
Ropa Brent se dostala během čtvrteční seance nad 80 dolarů za barel a její růst nemusí být u konce, právě naopak. Cena ropy může ještě růst a lze očekávat zdražení benzínu až o dalších 50 haléřů, ale také jsou zde faktory hovořící pro pokles ceny ropy.
Napsal Štěpán Hájek 18.05.2018 14:16 Počet zobrazení: 26257
Ropa je nejvýše od roku 2014
Zastupitelé ropného kartelu OPEC a Ruska se mají sejít tento týden v Saudské Arábii. Zatímco ve světe rostou geopolitická rizika ohrožující dodávky ropy, které tlačí výše cenu ropu, OPEC a Rusko chtějí pokračovat v produkčních škrtech.
Napsal Štěpán Hájek 19.04.2018 16:39 Počet zobrazení: 26634
Ropa opět trochu levnější
Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně. Již se zdálo, že ropa společně se zklidňujícím se akciovým trhem naváže na předchozí zisky a začne minimálně likvidovat ztráty ze začátku února. Nakonec opět koriguje své zisky a fundamenty z USA ji brzdí v dalším růstu.
Napsal Štěpán Hájek 21.02.2018 16:49 Počet zobrazení: 23408
Ropa Brent na nejvyšších úrovních od roku 2014
Ropa Brent dnes poprvé od prosince roku 2014 pokořila hranici 71 dolarů za barel. Americká ropa WTI se již včera podívala nad 66 dolarů za barel, dnes již testovala úroveň 66,40 dolarů za barel, také zde jde o 3 letá high. Růst ropy nastartoval již v pondělí IMF, který upravil svůj výhled pro ekonomický růst na 3,9% a to jak pro rok 2018, tak 2019. Jednalo se o nárůst o 0,2%, oproti říjnovým odhadům.
Napsal Štěpán Hájek 25.01.2018 14:33 Počet zobrazení: 26580
Záznamů na stránku
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 11.5.2015
Týdenní aktualizace podle Elliottovy vlenové teorie...
Britská libra míří k evropské paritě
Před deseti lety byly karty na měnovém trhu rozdány diametrálně jinak. Deflační prostředí tlačilo americkou centrální banku (Fed) do nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (QE). Americký dolar byl nejslabší za několik desetiletí a na forexu dominovala „dolarová“ parita. Australský, kanadský i americký dolar si držely podobnou hodnotu a dotahoval se na ně i dolar novozélandský
Trading ideas: EUR/NZD, USD/CHF a USD/JPY
V dnešnom blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných pároch a ako ich plánujem zobchodovať pomocou jednoduchej price action. EUR/NZD short, USD/CHF short a do tretice USD/JPY short.
Inflace v kryptoměnách
Technologický sektor zažívá prudké výprodeje a ty s sebou táhnou dolů i svět kryptoměn, který jen za poslední týden odepsal v tržní kapitalizaci stovky miliard dolarů.
Přijde změna dlouhodobého trendu na akciích Anheuser-Busch InBev?
Jen málokterá globální firma byla v posledních letech tak tvrdě trestána investory jako tento světový producent piva. Když odmyslíme růst v posledních týdnech, pohybovala se akcie Anheuser-Busch InBev mezi 45 až 50 eury. To je vlastně stejná cena, jakou měla firma před deseti lety. Tato belgická společnost se za tu dobu změnila a je ještě mnohem silnější. Že se Anheuser-Busch InBev blýská na lepší časy, potvrdili nedávno analytici z JP Morgan, kteří změnili radikálně názor. Z doporučení prodat přesedlali koupit, přičemž cílová cena by měla být 70 eur za akcii.
Supply a demand zóny, jak je identifikovat?
V minulém článku jsme si ukázali strategii supply a demand zón. Dnes si povíme, jak tyto zóny identifikovat a kvalifikovat jako level. Supply a demand zóny najdeme na každém časovém rámci.
Rozkolísaný vývoj vrátil index S&P 500 o 2 % níže, rezistence potvrdila svou sílu
Po předchozím silném růstu byl uplynulý týden převážně ve znamení poklesů. Za pět obchodních seancí index S&P 500 odepsal 1,94 %.
Aktuální Price Action obchody na měnových párech EUR/USD, CHF/JPY a GBP/CAD
V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action na měnových párech pro nadcházející období. Sluší se zahájit nový rok královským měnovým párem (EUR/USD). Zde pravděpodobně v závěru roku došlo k dokončení dna. Na denním grafu měnového páru CHF/JPY cena právě překonala stávající maxima a týdenní graf GBP/CAD nabízí konfluenční obchodní příležitost.
Risk-on efekt pomáhá euru likvidovat ztráty na páru s dolarem
Včerejšek přinesl další klidnou seanci, když byly burzy v NY opět uzavřeny.
Libra pokračuje v růstu, euro zaostává. Dnes španělská a francouzská emise
Britská měna (GBP) se včera vyhoupla nad hranici 1,60 GBP/USD poté, co ji pomohly domácí data a zveřejnění zápisu z posledního zasedání Bank of England.
Panika klesá, zlato půjde dolů
Vzhledem k tomu, že cena zlata je obvykle kótovaná v amerických dolarech, byly největším tahounem růstu jeho ceny obavy z inflace v USA.
Obrat Libry, zlata a pokračovanie trendu EUR/NZD
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
Bernanke pomohl akciím do zelených čísel. Dolar slábne, zlato stoupá
Včerejší obchodování by bylo na nové fundamenty poměrně chudé, nebýt Bena Bernankeho a jeho překvapivého projevu, ve kterém pootevřel dvířka eventuelnímu uvolněni měnové politiky.
Jak začít obchodovat na burze
Příručka pro začátečníky v obchodování na burze. Zjistěte jak investovat s minimálním kapitálem.
Jak získat myšlení úspěšného tradera
I když mezi úspěšnými tradery existuje mnoho nuancí v přístupu, které se nedají nijak agregovat a jsou spíše individuální povahy, existuje i několik společných charakteristik úspěšných traderů a jejich přístupů, které mohou ať už začínající či pokročilí obchodníci zakomponovat do svého obchodního přístupu a své konkrétní obchodní strategie.
Šetření není sprosté slovo
Jsem z generace, která si ze základní školy pamatuje, mimo jiné, i tzv. energetické hlídky. Byla to taková zvláštní funkce, o kterou nikdo nestál, přičemž její náplní bylo dohlížet na úsporu energií.
Jak interpretovat tržní sentiment
Když se zamýšlíme nad tím, jak se trhy pohybují a proč, často se dostáváme k otázce, jaký vliv má na trhy samotný sentiment. Tržní sentiment je komplexní směsice emocí, očekávání a přesvědčení, která obchodníci vkládají do svých rozhodnutí. Tento sentiment ovlivňuje tržní chování více, než si mnozí obchodníci uvědomují, a je zásadní faktor, který může vyvolat jak růstové, tak poklesové pohyby na trzích.
Hedging v praxi aneb klidné spaní
Pokud bychom hedgování měli shrnout do páru klíčových slov, vyjádřil bych se jasně, snižování rizika. To je v podstatě myšlenka všech strategií zajištění (dále jen hedging). Jak rád říkám, Websterova definice hedgingu zní: pozice účastníka trhu neboli také obchodníka s cílem snížit jeho vystavení rizika cenovým pohybům a volatilitě celkově. Je dobré mít nějaké zkušenosti s korelací instrumentů na trhu, k tomuto tématu se budu brzy věnovat v dalších článcích. Tak to na úvod a pojďme do praxe.
Co se děje na trzích? Čeká nás finanční krize?
Rizika ve světové ekonomice se zvyšují, akcie se obchodují příliš vysoko, čínský růstový dluhově-investiční model už přestává fungovat a nad Evropou se zase stahují mračna. Tyto titulky se v ekonomickém zpravodajství objevují už několik let. Recese ale pořád nepřichází. Je tedy teď něco jinak, co by mohlo zastavit růst globální ekonomiky a způsobit finanční krizi?
Nutně potřebujeme brokera
Broker je nedílnou součástí obchodování na FOREXu. Bez něj bychom se prakticky vůbec nedostali k tomu, abychom se o cokoliv pokoušeli. No my tady teď potřebujeme brokera, který nám pomůže v jedné věci.