Seřadit články podle
Seznam článků kategorie / Komodity
Další vývoj zlata po nejhorším měsíci za 4 roky
Cena zlata roste už třetí seanci v řadě a pokračuje tak v likvidaci mohutných ztrát, které nabralo během měsíce listopadu. Ten byl pro zlato nejhorší od listopadu roku 2016. Zlato ztratilo 5,16 %, ovšem od začátku prosince už dokázalo růst o 3.7 % a defacto se odrazilo od magické hranice 1800 dolarů. K růstu mu pomáhá slabší dolar a vyhlídky na fiskální stimul v USA. Jak dlouho může, ale růst vydržet?
Napsal Štěpán Hájek 03.12.2020 15:23 Počet zobrazení: 16262
Došel zlatu dech?
Cena zlata je aktuálně na nejnižších úrovních za poslední 4 měsíce a vzdaluje se dále od 1900 dolarové úrovně, kterou trh velmi dlouho bránil. Pokles rizik na finančních trzích a v ekonomice akceleruje propad zlata, které aktuálně nedokáže zachránit ani oslabující americký dolar. Má zlato ještě šanci vrátit se na úrovně z letošního léta?
Napsal Štěpán Hájek 24.11.2020 17:27 Počet zobrazení: 17402
Saudská Arábie a Rusko urgují producenty k dodržování těžebních limitů
Lídři dvou největších producentů ropného kartelu OPEC+ se shodli, že je zapotřebí vybalancovat trh, aby poptávka vyrovnala nabídku na trhu. Především je pozornost upřena k ostatním signatářům dohody, kteří v některých případech nedokázaly dostatečně snížit těžbu a ropa může vzhledem k rostoucím případům restrikcí zahltit zpomalující se poptávku. Klíčový pak bude začátek příštího roku, kdy OPEC plánuje produkční škrty povolit.
Napsal Štěpán Hájek 15.10.2020 18:42 Počet zobrazení: 17148
Budoucnost ropy mají ve svých rukou Spojené státy a potažmo Rusko
Několik turbulentních týdnů máme za sebou na trhu s ropou. Ropa WTI od konce dubna do včerejšího close ztratila přes 15 dolarů a opět se opakuje scénář z konce minulého roku, kdy se investoři obávali přebytku ropy a zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota kolem vývoje obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou by mohla poslat ropu až na 45 dolarů za barel. Za dva týdny proběhne ve Vídni klíčové setkání OPEC+, kde se bude jednat o produkční politice na dalších 6 měsíců.
Napsal Štěpán Hájek 13.06.2019 14:30 Počet zobrazení: 19088
Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
Napsal Štěpán Hájek 27.05.2019 15:37 Počet zobrazení: 20220
Rekordní růst palladia je u konce
Palladium včera ztrácelo již třetí den v řadě a zaznamenalo největší pokles za posledních devět let. Zahraniční média hovoří kvůli výraznému nárůstu ceny o splasknutí bubliny. Za propadem mohou být obavy ze zpomalení globálního růstu spolu s opakovaným varováním, že růst ceny kovu na rekordní maxima nedopovídá jeho hodnotě. Trh s palladiem je dlouhodobě v deficitu a poptávka výrazně převyšuje nabídku. Cena palladia za unci je i tak stále vyšší, jak cena zlata, a to za 1388 dolarů za unci.
Napsal Štěpán Hájek 29.03.2019 15:42 Počet zobrazení: 22746
Rostoucí americká produkce brzdí růst ceny ropy
Sankce, které zavedla administrativa Spojených států na dva klíčové vývozce ropy Venezuelu, a Irán způsobily v průběhu roku výkyvy na trhu s ropou, žádných výraznějších výpadků dodávek, ke kterým mohlo dojít, nicméně nedošlo. Jedním z důvodů je rostoucí americká ropná produkce, která by mohla koncem roku atakovat 13 mil. barelů za den. Začátkem nového roku přitom OPEC a jeho spojenci kvůli obavám z příliš velkého množství ropy na trhu opět utáhly kohoutky. Saudská Arábie dokonce čerpá méně ropy, než původně odsouhlasila.
Napsal Štěpán Hájek 13.03.2019 16:10 Počet zobrazení: 18134
Ropa má za sebou nejlepší leden v historii
Ropa WTI za první měsíc v roce 2019 rostla o více jak 18% a zaznamenala tak nejlepší měsíc leden v historii. Ropě se podařilo stabilizovat její cenu poté, co 3 měsíce po sobě ztrácela. Cenu ropy nyní podporuje v růstu několik fundamentů včetně produkčních škrtů ze strany OPEC+, slabého amerického dolaru a sankce na venezuelskou státní ropnou firmu. Ropě se zároveň podařilo svést se na znovuobnoveném apetitu po rizikových aktivech, kde od začátku roku rostou také akciové indexy.
Napsal Štěpán Hájek 01.02.2019 15:28 Počet zobrazení: 23046
OPECu možná klesne produkce více, než se očekávalo
Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd. Ropný kartel s jeho spojenci na prosincovém zasedání kartelu odsouhlasily od nového roku produkční škrty za účelem stabilizace ceny ropy.
Napsal Štěpán Hájek 18.01.2019 16:36 Počet zobrazení: 18080
Na summitu G20 bude jedno z témat padající cena ropy
V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.
Napsal Štěpán Hájek 29.11.2018 16:03 Počet zobrazení: 28975
Kde hledat klíč ke konci propadu ropy
Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podívá na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
Napsal Štěpán Hájek 20.11.2018 17:28 Počet zobrazení: 22677
OPEC možná znovu omezí těžbu
Ceny ropy jsou na několikaměsíčních minimech, ropa WTI se obchoduje dokonce za méně jak na začátku roku. Ropné zásoby po celém světě rostou a obavy z nedostatku ropy byly možná až trochu přehnané. Americká ropná produkce je na nových historických maximech, mezitím Spojené státy udělily několika zemím výjimku z nedávno zavedených sankcí na dovoz iránské ropy. Venezuelská produkce dále klesá, ale ani to nestačí, aby se cena ropy vzpamatovala a vrátila na vyšší úrovně. O víkendu se v Abu Dhabi setkají členové kartelu OPEC a pravděpodobně budou projednávat omezení ropné produkce.
Napsal Štěpán Hájek 08.11.2018 15:38 Počet zobrazení: 23485
Ropný trh zasáhnou od příštího týdne sankce na Irán
Předpovědi, že na trhu s ropou bude kvůli americkým sankcím na iránský obchod s ropou chybět více, jak 1 milion barelů denně se nakonec vůbec nemusí naplnit. Podle posledních dat nebude vše tak černé, protože iránské exporty jsou stále poměrně velké. Trumpovo administrativě se podařilo snížit iránské exporty ještě předtím, než vstoupí v platnost jejich sankce, výraznější pokles však nemusí ani dorazit, protože Čína a Indie hodlají v nákupech iránské ropy pokračovat.
Napsal Štěpán Hájek 01.11.2018 14:49 Počet zobrazení: 23493
Nabídka ropy je na historických maximech
Ropa se prozatím drží na zvýšených úrovních, ale má zaděláno na výraznější korekci. Lze tak usuzovat z měsíčního reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA), který poukázal na výrazný nárůst nabídky ropy na globálním trhu, která se dostala na rekordních 100 milionů barelů za den. Vyšší produkci zaznamenal především ropný kartel OPEC, kterému se podařilo více než vyrovnat sezonní propady od nečlenů kartelu. To vše uprostřed zhoršujícího se výhledu pro růst poptávky po ropě kvůli potencionálnímu zpomalení Indie a Číny.
Napsal Štěpán Hájek 13.09.2018 16:26 Počet zobrazení: 18888
Indie je příliš náchylná na vývoj cen ropy
Ropa se vrátila do růstového modu a v kombinaci s indickou měnou na historických minimech představuje hrozbu pro hospodářský růst v Indii. Ceny ropy v Indii tak letí raketově nahoru a importy ropy prohlubují deficit na běžném účtu, který měří tok zboží, služeb a investic dovnitř a ven ze země. Indie je jedním z největších importérů ropy na světě a do roku 2024 by mohla její poptávka přerůst tu čínskou. Rozšiřující se deficit bude mít za následek další oslabení měny a země se ocitne v začarovaném kruhu.
Napsal Štěpán Hájek 28.08.2018 16:13 Počet zobrazení: 20405
Je komoditní super-cyklus u konce?
Komodity se až na výjimky ocitly během prvních 6 ti měsíců pod prodejním tlakem, kterému bezesporu přispěla i rostoucí geopolitická rizika. Mezitím se však začíná mluvit o dalším fenoménu, který může způsobit další a mnohem výraznější výprodeje na komoditních trzích. Tím je konec komoditního super-cyklu, ten je úzce vzpjat s cyklem ekonomickým. Nicméně poptávka po komoditách na rozdíl od akcií prudce klesá, na čemž se podílí Čína i FED.
Napsal Štěpán Hájek 16.08.2018 16:33 Počet zobrazení: 19512
Poptávka po ropě může dále klesat
Poptávka od dvou největší asijských importéru, Číny a Indie roste výrazně pomaleji, než jaké bylo očekávání. To odhaluje slabší růst tamních ekonomik a narušuje jeden z hlavních pilířů držící ceny ropy vysoko uprostřed eskalující situace kolem obchodních válek. Obě země dohromady tvoří poptávku po 12% světové nabídky ropy a jejich růst byl motorem pro trh s ropou.
Napsal Štěpán Hájek 15.08.2018 17:44 Počet zobrazení: 19150
Druhá polovina roku může být pro ropu ještě zajímavější
Během posledních několika týdnů se nám vrátila na finanční trhy geopolitická rizika a nervozita u investorů opět začala růst. Tak trochu svojí vlastní píseň si hrála kapela OPEC, které občas pomohly v růstu cen právě geopolitická rizika. Rizikem číslo jedna bylo bezesporu odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To by mohlo potencionálně znamenat pokles nabídky ropy až o 1mil. barelů denně. Dlouhodobější výpadky dodávek ropy z Venezuely a Libye nakonec donutily OPEC k tomu aby na červnovém zasedání přerušil produkční škrty a zvýšil produkci o 1mil. barelů denně. Původní plán zvýšení produkce o 1,5 mil. barelů nakonec neprošel i kvůli nevoli Iránu, který nakonec přistoupil k navýšení o 1 mil. barelů, což trh vnímá pozitivně, nicméně by mělo dojít spíše k postupné stagnaci růstu, ale ropa začala místo toho další býčí etapu.
Napsal Štěpán Hájek 28.06.2018 18:04 Počet zobrazení: 21676
Uvidíme cenu ropy opět na 100 dolarech za barel?
Ropa Brent se dostala během čtvrteční seance nad 80 dolarů za barel a její růst nemusí být u konce, právě naopak. Cena ropy může ještě růst a lze očekávat zdražení benzínu až o dalších 50 haléřů, ale také jsou zde faktory hovořící pro pokles ceny ropy.
Napsal Štěpán Hájek 18.05.2018 14:16 Počet zobrazení: 26080
Ropa je nejvýše od roku 2014
Zastupitelé ropného kartelu OPEC a Ruska se mají sejít tento týden v Saudské Arábii. Zatímco ve světe rostou geopolitická rizika ohrožující dodávky ropy, které tlačí výše cenu ropu, OPEC a Rusko chtějí pokračovat v produkčních škrtech.
Napsal Štěpán Hájek 19.04.2018 16:39 Počet zobrazení: 26426
Ropa opět trochu levnější
Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně. Již se zdálo, že ropa společně se zklidňujícím se akciovým trhem naváže na předchozí zisky a začne minimálně likvidovat ztráty ze začátku února. Nakonec opět koriguje své zisky a fundamenty z USA ji brzdí v dalším růstu.
Napsal Štěpán Hájek 21.02.2018 16:49 Počet zobrazení: 23108
Ropa Brent na nejvyšších úrovních od roku 2014
Ropa Brent dnes poprvé od prosince roku 2014 pokořila hranici 71 dolarů za barel. Americká ropa WTI se již včera podívala nad 66 dolarů za barel, dnes již testovala úroveň 66,40 dolarů za barel, také zde jde o 3 letá high. Růst ropy nastartoval již v pondělí IMF, který upravil svůj výhled pro ekonomický růst na 3,9% a to jak pro rok 2018, tak 2019. Jednalo se o nárůst o 0,2%, oproti říjnovým odhadům.
Napsal Štěpán Hájek 25.01.2018 14:33 Počet zobrazení: 26403
Záznamů na stránku
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Euro zamířilo zpět nad hranici 1,32 EURUSD
Finanční trhy zahájily nový týden v poklidné atmosféře bez výraznějších fundamentů.
Tato základní pomůcka může být klíčem k vašemu úspěchu v tradingu
Trading je fascinující svět plný příležitostí a za jistých okolností může přispět k dosažení finanční nezávislosti. Je však také vysoce rizikový a skutečností je, že většina retailových traderů ztrácí peníze. Proto by každý obchodník měl využívat tuto základní pomůcku.
Ako obchodovať Ropu? Alebo ako zaručene zhodnotiť svoju investíciu?
V tomto článku sa zameriame na obchodovanie, tak ako sa bežne neprezentuje. Finančným operáciám popísaným v tomto článku môžeme hovoriť špekulácie alebo investície. Popíšeme si, akým spôsobom môžme dosiahnúť vysoko pravdepodobné zhodnotenie nášho kapitálu s minimálnym rizikom stráty investície.
Praktická ukázka: Pád bank a moje strategie
Jak si vedla moje strategii v okamžiku, kdy se do trhu vrátila nervozita a s ní i volatilita? Myslím, že to zvládla docela dobře. Tím spíš, že jak všichni víme, tak vyšší volatilita je to, co nám dává větší šanci na dobrý výsledek.
Lehkost forexu – aneb zamyšlení
Popravdě, ani nevím, proč tohle píšu. Nejsem psavec a moc nepřispívám a nepletu se do diskusí.
Koruna se obchoduje na zajímavých úrovních
Česká koruna vlivem nižších inflačních tlaků a z toho plynoucí stagnace úrokových sazeb smazala veškeré letošní zisky na páru s eurem. V rámci úterního svátečního obchodování se při nízké likviditě dokonce EUR/CZK podíval nad 25,80. Otázkou je, jestli si takto slabý kurz naše domácí měna bude držet i nadále, nebo znovu začne působit konvergenční trend a short EUR/CZK ještě nebude mrtvým obchodem.
Měnový pár EUR/CAD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár EUR/CAD a to formou analýz více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
Když ani 45% úroky nestačí
Po vítězství staronového prezidenta Erdogana v tureckých volbách loni v květnu došlo k otočení kormidla měnové politiky směrem ke standardnímu jestřábímu přístupu.
Býci zabrali. Vystoupají akcie na nové rekordy, nebo bude pokračovat konsolidace?
Americké akcie v uplynulém týdnu ožily a index S&P 500 uzavřel silnější o 1,16 %. K historickému maximu tak trhu chybí necelé procento.
Kvartální výsledky Big Tech: Co reportovala Tesla, Apple a další?
Výsledková sezóna sice ještě neskončila, ale nejzajímavější společnosti – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta a před nimi například také Tesla – oznámily své kvartální obchodní výsledky minulý týden. Pojďme se tedy nyní podívat, jak se dařilo těmto technologickým gigantům, jejichž výkonnost má zásadní vliv na vývoj akciových indexů a trhu jako celku.
Dočkáme se ceny za unci stříbra ve výši 8 dolarů?
Cena stříbra podobně jako cena zlata, ale i ostatních vzácných kovů platiny a paladia čelí prodejnímu tlaku, který zesílil koncem loňského roku. Situaci na poli komodit nejlépe vystihuje souhrnný index komodit, tzv. Thomson Reuters CRB index, který se propadl pod klíčovou dlouhodobou hodnotu podpory 200 bodů (minima z roku 2009 a 2003). Výsledkem prolomení této silné podpůrné úrovně jsou očekávání pokračování cenového poklesu komodit.
USD/CZK - opomenutý měnový pár na českém forexu
Že jste ještě neobchodovali USD/CZK? Přitom nejde o nic jiného, než kombinaci dvou v tuzemsku nejsledovanějších měnových párů EUR/USD a EUR/CZK. Volatilita kurzu USD/CZK je navíc umocněna tím, že americký dolar i česká koruna se vůči euru ve většině případů pohybují opačně.
Armagedon se (zatím) nekoná, čtvrtá ztráta indexu S&P 500 v řadě je nakonec kosmetická
Americký akciový index S&P 500 zaznamenal v týdnu výraznou volatilitu, nakonec ale odepsal pouze 0,04 %.
Praktické okénko – Ziskové obchody po pullbacku ve směru trendu
Obchodování ve směru trendu je nejziskovějším způsobem tradingu. Metoda vstupu po pullbacku může být v kombinaci s trendem zajímavou a profitabilní obchodní strategií.
Americké akcie posílily a index S&P 500 je nad 200denním průměrem
Čtyři ztrátové dny a jen jeden růstový. Taková je bilance indexu S&P 500 v týdnu na přelomu listopadu a prosince. I tak ale benchmark dokázal celkově vzrůst o 1,13 %. Stačil k tomu středeční vzestup o více než tři procenta po vyjádření Jeromea Powella v tom smyslu, že by si v prosinci centrální banka USA měla vystačit se zvýšením základní sazby jen o půl procentního bodu.
Vlastnit zlato fyzicky nebo elektronicky?
Žlutý kov se i přes zvýšené vnímání ekonomického i politického rizika i nadále drží v downtrendu. Za poslední 4 roky odepsal zhruba 40 % své USD hodnoty a kvůli silnému dolaru a výhledovému zvyšování úrokových sazeb v USA nemá příliš prostoru pro obrat.
Elliottovy vlny: Měnový pár GBP/USD, index NASDAQ a zemní plyn
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár GBP/USD, index NASDAQ a zemní plyn. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.
Obrat Libry, zlata a pokračovanie trendu EUR/NZD
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
Proč by obchodníci neměli ignorovat postupy centrálních bank
V dnešní době již neexistuje moderní stát, který by neměl centrální banku, jež se svými zásahy snaží zajistit měnovou stabilitu dané země tak, aby se v co největší míře zabránilo neočekávaným a velkým výkyvům cen. Nestabilní měna může mít negativní vliv nejen na import a export zboží, ale také na samotný trading, jelikož pokud není měna stabilní a její kurz se rychle mění sem a tam, pak je pro podniky i obchodníky velmi obtížné, správně stanovovat hodnotu, což se může velmi negativně promítnout v konečné obchodní a účetní bilanci. A právě proto centrální banky zveřejňují důležité informace, které mají podnikům i obchodníkům pomoci v jejich budoucím oceňování.