Tradičním a nejvýznamnějším domácím emitentem mincí a medailí z drahých kovů je Česká mincovna, která sídlí v Jablonci nad Nisou. Je nástupcem společnosti Bižuterie Jablonec nad Nisou. Mincovna razí jak oběžné mince, tak i mince a medaile z drahých kovů.
Ze stříbrných mincí České mincovny jsou mezi domácími sběrateli dlouhodobě oblíbené pamětní 200 koruny. Investičně zajímavé jsou i některé stříbrné pamětní medaile.
Z poslední doby to jsou například jednouncové medaile z nové řady Českoslovenští prezidenti. Zajímavý je jejich velmi nízký náklad a atraktivní balení. Série Prezidenti se razí i ve zlatě, s „dukátovými“ parametry.
Kromě pamětních mincí a medailí s motivy slavných historických osobností poslední roky mincovna emituje i pamětní medaile s motivy současných populárních osobností ( např. V.Havel, K.Gott, H.Vondráčková či D.Hašek) .
Ze zlatých investičně-sběratelských mincí z produkce České mincovny bych k případnému nákupu do kovového portfolia doporučil 1/4 oz mince ze starší tematické sady Kulturní památky technického dědictví ČR 2006-2010, které se ještě dají bez problému nakoupit.
Nádherné mince z této série jako Most ve Štádlci 2008 či Pivovar Plzeň 2008 se dají obstarat za ceny standardního investičního zlata a často i levněji! Nicméně mají významné výhody oproti standardním investičním mincím jako krásné motivy, silně limitované náklady, balení v ochranné kapsli a originální etuji České mincovny, s certifikátem.
V roce 2011 začala mincovna razit další, sběrateli poměrně oblíbenou, zlatou sérii Mosty České republiky. Náklady mincí jsou však mnohem vyšší než u předchozích sérií a také provedení 1/2 oz zlata znamená ceny nad 17.000 Kč za kus.
Již několik let Česká mincovna každým rokem razí i krásné menší investičně-sběratelské tematické sady čtyř Proof mincí (zlato 4 x 1/10 oz a stříbro 4x 1/2 oz). Vše v krásných dřevěných etujích, s certifikáty a velmi nízkými náklady. Zvolené téma bývá současně raženo ve zlatě i ve stříbře (např. Manželky Karla IV, Doba Rudolfa II, Národní parky ČR, Památná místa ČR apod...).
Investičně zajímavé jsou jednouncové zlaté mince s nominální hodnotou 10.000 Kč, které začala mincovna po dlouhé době opět razit. V roce 2012 to byla mince Zlatá bula sicilská a v roce 2013 Příchod věrozvěstů Konstantin a Metoděje. Tyto mince se při emisi prodávají za cenu blízkou standardním investičním jednouncovkám, ovšem nabízejí daleko lepší potenciál pro zhodnocení. Aktuálně se například zlatý Philharmoniker či Maple Leaf se obchodují kolem 31.000 Kč. Zlatá bula (provedení BK) se obchoduje nad 40.000 korunami!
Nabídku České mincovny je vhodné průběžně sledovat a vybrané sympatické a investičně perspektivní kousky lze klidně do investičního kovového portfolia přidat.
V roce 2011 vstoupila do byznysu ražby a prodeje mincí z drahých kovů Pražská mincovna a.s. Historii i nabídku této mincovny lze prohlédnout na www.prazskamincovna.cz
V produktech Pražské mincovny lze nalézt velmi pěkně zpracované zlaté a stříbrné medaile k až neuvěřitelně mnoha různým výročím a také různé dukátové ražby.
Nicméně z celé snahy tohoto producenta je až příliš cítit cílené marketingové směřování k produkci „vzhledově a tematicky“ atraktivních produktů s velmi nízkými náklady a tedy vysokou prodejní cenou.
Za standardní ceny bych z její nabídky nedoporučoval zařadit do portfolia nic, přemýšlet lze snad jen o investiční medaili 650. výročí zahájení výstavby Karlova mostu s parametry 1 oz a Ag 999/1.000 a cenou kolem 630 Kč.
Občas lze některé medaile z produkce Pražské mincovny (i z České mincovny) zakoupit ve výrazných slevách na slevových portálech (Slevomat.cz, Tip Seznamu.cz).
Josef Lukáč, Silversmartinvestment.com