Tradiční bohatá společenství (Židé, Mormoni, zahraniční Číňané a další) se při svých investicích řídí pravidlem tří loukotí (imaginace kola rozděleného na tři části = tři investiční třídy a to papírová aktiva (peníze, akcie, dluhopisy, apd.), nemovitosti a drahé kovy.
Diverzifikace kapitálu je také dlouhodobě doporučována i při investicích či obchodování na finančních trzích. Lze konstatovat, že většina obchodníků a investorů má, někdy možná i nevědomky, alespoň částečně své finanční prostředky správně diverzifikované. Na brokerských účtech drží likvidní část investičního kapitálu, ve svých domech či bytech mají uloženu další, méně likvidnější část kapitálu.
Nedávná „štrapáce“ na švýcarském franku snad poučila již všechny, kdo se cítili na finančních trzích, se svými pravidly risk a money managementu bezpečně a neohroženě. A ejhle, poctivě zadávané Stop-Lossy najednou nedokázaly zabránit velkým ztrátám, některé obchodní účty nejenže byly zcela vymazány, ale někteří brokeři obchodníkům dokonce vyhrožují a požadují doplatit další peníze.
Jistě je rozumné zainvestovat část kapitálu raději do vlastního bydlení než riskovat úplně všechny finanční prostředky na účtu u jednoho či dvou brokerů. A také není od věci, kromě své vlastní nemovitostní investice diverzifikovat i do další historicky prověřené investiční třídy = do drahých kovů.
O obchodování akcií, komodit i forexu lze bez problému nalézt mnoho informaci, článků, doporučení, knih, vzdělávacích seminářů. Ovšem informací, návodů a doporučení k nějakému sofistikovanějšímu investování do fyzických drahých kovů je nesrovnatelně méně, resp. žádné, pokud pomineme marketinkové články obchodníků s drahými kovy.
Vzhledem ke svým několikaletým praktickým zkušenostem s investováním do fyzických drahých kovů (jako diverzifikaci k investování a tradingu na finančních trzích) si dovolím v několika článcích prezentovat dle mne zajímavé a užitečné informace i konkrétní doporučení pro případné zájemce o investice do této atraktivní investiční třídy.
Aktuálně máme docela příhodné prostředí pro takovéto investice - dobré ceny kovů, především stříbra, velmi drahé akcie, volatilita na měnách, geopolitické problémy, evropské a japonské QE. Pouze oslabující česká koruna nám nákupy trošinku prodražuje. Před dvěma měsíci byly ceny investičního zlata a stříbra cca o 20 % níže. Nicméně koruna bude zřejmě k dolaru dále oslabovat, takže první nákupy lze s klidem realizovat.
Stejně jako u obchodování s měnovými páry, akciemi či komoditami je důležité i při investování do fyzických drahých kovů mít obchodní plán. Měli bychom vědět, co kupovat, kdy, kde, jak a kolik kupovat, jak diverzifikovat i v rámci této třídy, kdy prodávat atd.
Pro následné zhodnocení je totiž velký rozdíl, zda nakoupíte obyčejné investiční zlaté a stříbrné mince či slitky nebo vybrané perspektivní investičně sběratelské mince, které se postupem času zhodnocují a vývoj na trhu drahých kovů je ovlivňuje jen omezeně.
Například stříbrný rakouský jednouncový Filharmonik či kanadský Maple Leaf se v roce 2010 obchodovaly kolem 20 eur a po 5 letech se obchodují také na 20 eurech. Naproti tomu např. stříbrná jednouncová australská Koala, která se 2010 roce prodávala také za 20 eur se nyní obchoduje kolem 35 EUR.
Právě tato skutečnost, kdy lze vhodným výběrem konkrétních artiklů získat významnou výhodu (omezené riziko propadu hodnoty, plná participace na případném růstu kovů, postupný růst hodnoty portfolia i při stagnaci cen kovů na trhu) je důvodem, proč při diverzifikační nespekulační investici upřednostnit fyzické provedení drahých kovů před papírovými kontrakty (ETF, futures, CFD apd.).
Josef Lukáč, Silversmartinvestment.com