Nejznámějšími klasickými investičními mincemi jsou jihoafrický Krugerrand, American Eagle, American Buffalo, kanadský Maple Leaf, vídeňský Philharmoniker, mexický Libertad.
Jsou to stejné mince, jako u investičního stříbra, s výjimkou jihoafrického Krugerrandu, který se ve stříbře nerazí. Také motivy a designy zlatých a stříbrných mincí stejného druhu jsou většinou shodné (výjimkou je americký Eagle, kde se design zlaté a stříbrné mince mírně liší – postava Liberty).
Zlaté investiční mince se vyrábějí, na rozdíl od stříbrných investičních mincí, v mnoha gramážích = 1/20 oz, 1/10 oz, 1/5 oz, 1/4 oz, 1/2 oz, 1 oz a dále i 2 oz či 5 oz.
U nejzajímavější kategorie, investičně-sběratelského zlata, máme o něco menší výběr než u stříbrných mincí. Investičně atraktivní a perspektivní jsou opět především mince z australské Lunar série a čínské Pandy.
Namísto oblíbených stříbrných motivů Kookaburr a Koal však Austrálie razí ve zlatě krásné mince Australian Kangaroo (dříve Nugget), které jsou mezi investory velmi oblíbené a kupované. Kangaroo mince mění každý rok design a jsou raženy v omezených nákladech.
Zatímco jednouncové zlaté mince jsou poměrně drahé (ceny kolem 32.000 Kč za jednu minci), nižší gramáže těchto mincí umožňují kompletovat ročníkové sbírky bez problémů (např. v 1/20, 1/10 či 1/4 oz provedeních). 1/10 Lunar II mince, Pandy či australské Kangaroo se obchodují aktuálně kolem 3.700 Kč.
Ze sběratelských zlatých mincí jsou dobrou volbou vybrané historické mince v dobrém stavu, jako rakouské 10 a 20 koruny Františka Josefa či francouzské, belgické, švýcarské zlaté 20 franky.
Tyto mince nesou zajímavou historickou hodnotu, často jsou sto a více let staré, nebude jich nikdy více (ale naopak, méně a méně). A přitom se stále ještě dají pořídit za ceny velmi blízké či rovné klasickému investičnímu zlatu.
Z investičně sběratelských zlatých mincí jsou velmi dobrou volbou do fyzických portfolií také české zlaté mince ze dřívějších sad DSA (Deset století architektury v ČR) a KPTD (Kulturní památky technického dědictví ČR) či mimořádné ražby zlatých jednouncových mincí s nominální hodnotou 10.000 Kč z posledních let (Zlatá bula sicilská a Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje) nakoupené za dobré ceny. V tomto roce Česká mincovna připravuje ražbu další takové zajímavé mince.
V kvalitní zlaté části investiční sbírky by neměla chybět snad nejznámější a nejuznávanější zlatá mince minulého století, legendární americký 20 dollar Double Eagle. Tato mince se razí od roku 1849 a do ukončení ražby v roce 1933 prošla několika redesigny. Tato mince obsahuje 30 gramů čistého zlata.
Pokud někdo tvrdí, že zlato není pojistkou proti inflaci a znehodnocování peněz, pak právě americký 20 dollar zcela jasně demonstruje pravý opak. Nominální hodnota zlatého 20 dollaru před sto lety odpovídala právě hodnotě obsaženého zlata.
Aktuálně má zlatý 20 dollar hodnotu 32.000 Kč. Hodnota papírových 20 dolarů zpřed 100 let je nyní cca 5 centů!
Co byste chtěli nyní vlastnit (zdědit) více? Několik desítek starých zlatých 20 dollarů či několik desítek starých papírových 20 dolarů?
Josef Lukáč, Silversmartinvestment.com