O svou geopolitickou expertízu se v pořadu podělili redaktor ČT Andreas Papadopulosov, Karel Svoboda z Univerzity Karlovy a vojenský expert Jiří Vojáček. V ekonomické části zase sdíleli své názory ekonom Lukáš Kovanda a Martin Lindák, tvůrce populárního YouTube kanálu Ekonómia ľudskou rečou. Pořadem již tradičně provázel hlavní analytik XTB Jiří Tyleček.
V první polovině vysílání se odborníci podrobně zaměřili na válečné události posledního roku. Podle Jiřího Vojáčka vybudovala ukrajinská armáda během několika let od základů úspěšnou a efektivní armádu, která od počátku úspěšně čelí Rusům. Jiří také prozradil, proč podle něj museli Rusové během několika hodin změnit svůj plán A na plán B.
Díky redaktorovi ČT Andreasi Papadopoulosovi jsme zase mohli zjistit, jak to vypadá přímo v první linii bojů. Andreas totiž vysílal přímo z Ukrajiny. Podle něj je jednou z nejzajímavějších otázek, proč v poslední době nedošlo k masové migraci. Je to kvůli neschopnosti ruských vojáků nebo za tím stojí něco úplně jiného?
Podle Karla Svobody – kdyby válka skončila dnes, bylo by to vítězství Rusů, i když možná neznáme skutečný Putinův cíl. Funguje ještě iluze normálnosti? Proč je tak důležité udržet klid v ruských městech? Hovořilo se také o čínsko-ruských vztazích, jak může vojenská podpora Ruska ze strany Číny (dodávky zbraní) ovlivnit průběh války? Očekávají odborníci takovou podporu ze strany Číny? Proč Ukrajina tak vehementně požaduje bojové letouny a stíhačky?
V ekonomické polovině pořadu nás poté Lukáš Kovanda spolu s Martinem Lindákem seznámili se svými názory na dopady války na Českou republiku a Slovensko. Samozřejmě zmínili i ruskou ekonomiku a největší dopady sankcí.
Pokud chcete znát odpovědi na všechny tyto otázky, celý stream je dostupný ze záznamu přímo na YouTube kanálu XTB: https://www.youtube.com/watch?v=yh8OfiPBHrg