Nezaplacený dluh a snížení ratingu na hodnotu Restricted Default
V pondělí 6. prosince uplynula dodatečná lhůta pro úhradu kuponů z dolarových dluhopisů ve výši přesahující 82 milionů dolarů a do dnešního dne nejsou zprávy o tom, že by Evergrande dluh uhradil. Za poslední týdny se tak stalo poprvé, že Evergrande neuhradil dlužné kupony ani na konci dodatečné 30 denní lhůty.
V reakci na to dnes ráno americká ratingová agentura Fitch Ratings snížila rating Evergrandu na hodnotu RD - Restricted default. Rating RD znamená, že daná společnost je v prodlení s platbami, ale zatím oficiálně nevstoupila do úpadku, likvidace, změny vlastnické struktury nebo jiné formy ukončení činnosti společnosti, a která také neukončila svůj provoz. Je důležité zmínit, že ačkoli rating RD je předposlední na ratingové stupnici Fitch Ratings a za ním následuje už jenom rating D, který znamená totální krach včetně ukončení provozu společnosti, stále se neočekává, že by Evergrande opravdu krachl. Od snížení ratingu se však čeká, že ještě zvýší tlak na restrukturalizaci.
Restrukturalizace a majitel Evergrandu pod tlakem
Zpráva o zahájení masivní restrukturalizace proběhla v médiích minulý týden. Uvádí se, že restrukturalizace bude probíhat za aktivní účasti čínské vlády, konkrétní obrysy restrukturalizace však ještě nejsou známé. Zároveň je vyvíjen tlak na majitele Evergrande, Hui Ka Yan, aby prodával svůj osobní majetek i hodnotnější aktiva Evergrandu, aby získali potřebnou hotovost. Několik aktiv Evergrandu bylo v posledních týdnech již prodáno, řada z nich hodně pod cenou. Hui Ka Yan údajně odmítl další aktiva Evergrandu prodávat a je ochoten je prodat pouze za adekvátní cenu. Zajímalo by mě, jestli má šanci uspět a takový postoj v Číně ustát.
Kaisa Group Holdings má také rating RD - Restricted Default
RD ratingu se však nedočkal jenom Evergrande - Fitch Ratings snížili rating na hodnotu Restricted default i další developerské společnosti v problémech – Kaisa Group Holdings, která aktuálně neuhradila jistinu z dluhopisů ve výši 400 milionů dolarů, splatnou v úterý.
V platebních problémech je mnoho dalších čínských developerů a je tak jenom otázka času, kdy se snížení ratingu na hodnotu Restricted Default dostanou další společnosti a jaké to bude mít dopady na trh.
Co bude dál?
Oči hodně lidí z finančního světa budou nyní upřeny na čínskou vládu a čínskou národní banku, které se už měsíce snaží krizi v čínském realitním sektoru ustát. Řada analytiků a pozorovatelů tvrdí, že bankrot Evergrandu nemá potenciál být čínským „Lehman Brothers moment“, k riziku se aktuálně vyjádřil i šéf Securities and Futures Commission v Hong Kongu, který prohlásil, že v dluhové krizi čínských developerů systémové riziko nevidí.
Další test Evergrande přijde na konci prosince, kdy by měl Evergrande uhradit přes 250 milionů dolarů za další úroky z dluhopisů. Je také otázka, jaké právní kroky podniknou vůči Evergrande zahraniční věřitelé, kteří se již sdružují ve velkých mezinárodních právních kancelářích a zda nevyvolají splatnost zbývajících pohledávek Evergrande, což by zcela jistě mělo potenciál přivodit úplný krach. Je ovšem otázka, zda by si tím věřitelé pomohli, mám za to, že rozhodně ne… Věřitelé, a asi nejen je, zřejmě čeká hra nervů.
Závěrem
Je jasné, že příběh čínského developerského sektoru bude mít ještě další zajímavá pokračování, tak uvidíme, co nám soudruzi na Vánoce nadělí.
Pevné nervy a úspěšné obchodování!
Marika Čupa