Zatímco měsíc červenec byl ve znamení růstu trhů a DAX dokonce dosáhl na nové all-time high, tak první polovina srpna nám ukazuje naprosto opačný obrázek. Během toho, co svět sledoval, jak se daří americké ekonomice vyrovnávat s růstem úrokových sazeb, na východě bujila hrozba pro globální ekonomiku. Konkrétně v Číně.
Fundamentální analýza
Tlak na čínskou ekonomiku sílí, a tak Peking snížil v úterý klíčové úrokové sazby, aby podpořil ekonomickou aktivitu. Ke snížení úrokových sazeb došlo podruhé za poslední tři měsíce.
V úterý také byly prezentovány maloobchodní tržby a růst průmyslové výroby a investic. Průmyslová produkce vzrostla o 3,7 % oproti předchozímu roku, což znamená zpomalení oproti červnovému tempu 4,4 %. Maloobchodní tržby vzrostly o 2,5 %, což je méně než červnový nárůst o 3,1 %, a to navzdory letní cestovní sezóně. Tím tyto informace navázaly na slabší čínské ekonomické údaje z minulého týdne a čínský drak začíná zneklidňovat světové trhy.
Všechny hlavní ukazatele ekonomické aktivity v Číně v červenci zaostaly za konsenzuálním očekáváním, přičemž většina z nich buď stagnovala, nebo se v meziměsíčním vyjádření sotva zvýšila.
Kromě toho jsou zde finanční problémy developerských společností, které budou mít dopad na trh s bydlením, a tak hrozí riziko, že ekonomika sklouzne do recese. Analytici se domnívají, že podpora ekonomiky je nutná a aktuální snížení sazeb pomůže ekonomice jen omezeně.
Podle některých ekonomů je zpomalení v Číně dáno přechodem k méně zadlužené, méně na nemovitosti zaměřené a více na spotřebu orientované ekonomice, jak například uvedl Robert Carnell, vedoucí výzkumu pro Asii a Tichomoří ve společnosti ING. Série slabších dat by pak nemusela být u konce.
Technická analýza
V minulém týdnu jsme naznačili možnost obchodu NZD/CHF ve směru long:
Graf č.1: NZD/CHF na H1 časovém rámci
Jak vidíme, tento obchod by skončil na stop losu. Ještě si připomeňme, jak vypadala situace na týdenním grafu:
Obrázek č.2: NZD/CHF na týdenním grafu
Je vidět, že někdy ani velice silný support, který ještě nebyl testován, jako je situace na tomto páru, nemusí stačit k tomu, aby se cena odrazila směrem nahoru. Tato situace nám připomíná, že trhy jsou komplexní a technická analýza sama o sobě není jediným faktorem, který na cenu instrumentu působí.
Mnohdy to jsou fundamentální důvody, které v dlouhodobém horizontu hýbou trhy a v tomto případě důvod pro oslabování NZD, a také AUD, je právě slabá čínská ekonomika, protože ekonomiky Nového Zélandu a Austrálie jsou na Číně silně závislé.
Graf č.3: Stříbro na denním grafu
Zpomalující Čína se projevuje také na poklesu cen některých komodit. Na grafu číslo 3 máme stříbro na denním časovém rámci. To od druhé poloviny července oslabuje a nyní se dostalo k hladině supportu v pásmu 22.1-22.3 USD za unci. To nabízí úvahy ke spekulacím ve směru long. Ovšem proti dlouhodobé spekulaci hovoří slabší data z Číny. Takže není vyloučený další pokles.
Spekulovat na proražení supportu je však nebezpečné a tradeři by se tomu měli vyhnout. Pro spekulace short je potřeba počkat na moment, až dojde k proražení supportu a teprve potom hledat vstupy pro spekulace short.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.