Čína silně profituje z pandemického nastavení globální ekonomiky. Nemožnost západního světa nakupovat široké spektrum služeb od koncertů po návštěvy restaurací v kombinaci s obrovskou podporou ekonomiky vede domácnosti ve Spojených státech i v Evropě k nákupu fyzického zboží. Čínské továrny tak mohou chrlit elektroniku i hračky na vývoz, udržet svůj průmysl v růstu a inkasovat desítky miliard dolarů navíc.
Vývoj čínské obchodní bilance, ve 100milionech USD měsíčně:
K tomu pro Čínu zlevnily dovozy. Ropa, zemní plyn i uhlí se obchodují mnohem níže než v roce 2019. Výsledkem je rekordní přebytek čínské obchodní bilance, který v listopadu překročil 75 mld. USD (viz graf). Ani výrazné omezení cestovního ruchu Pekingu nemusí vadit, protože do Číny příliš zahraničních turistů nikdy nezavítalo. Naopak Číňané utrácejí peníze doma a nikoliv v luxusních obchodech v Paříži, Římě nebo Praze.
Z této rovnice vyplývá mohutný příliv dolarů a eur do čínského finančního systému, který se čínská vláda bojí ve velkém objemu recyklovat do devizových rezerv, protože by mohla dostat od Spojených států nálepku měnového manipulátora a transfer zboží ze Šanghaje do Los Angeles by Američanů mohl přestat chutnat.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Číně:
Z pohledu investorů jsou zajímavé i úrokové sazby, které čínská centrální banka (PBoC) drží stále na atraktivních 3,85 %. Za poslední rok tak nedošlo k příliš velkému uvolnění měnové politiky ve srovnání s vyspělými zeměmi. Zájem o jüan je tak i mezi „hot money“. Není tedy divu, že kurz měnového páru USD/CNY postupně klesá a v trendu směrem k 6 jüanům za dolar by mohl zůstat i nadále.
Amerických dolarů v globálním finančním systému je totiž výrazný nadbytek. A další kolo fiskálního balíku v USA, který podpoří americkou ekonomiku dalšími 960 mld. USD za nově vydaný dluh, tento trend včetně vytíženosti čínských továren dále prohloubí.
Vývoj měnového páru USD/CNY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters, PBoC