Desítky až stovky miliard nových českých korun se aktuálně objevují na trhu a vysokým tempem navyšují devizové rezervy ČNB, které tvoří již přes 35 % HDP. U SNB tento podíl dosáhl 80 %, když se rozhodla k uvolnění fixu letos v lednu.
Vývoj devizových rezerv k HDP ve Švýcarsku:
ČNB má tedy ještě velký prostor k navýšení rezerv a neměli bychom čekat uvolnění kurzu v následujících měsících. Pokud má podobnou toleranci jako SNB, tak trh může zásobovat ještě 2000 mld. nových CZK. Jako tradery nás ale zajímá především způsob exitu z fixního režimu a následná reakce trhu.
U švýcarského franku byl skokový posun enormní – intradenní posílení převyšující 20 %, a to i přes doprovodné snížení úrokových sazeb na -0,75 % a relativní fundamentální nadhodnocení franku, který prudce posiloval i před zavedením minimálního měnového kurzu (viz graf) živený nejprve globální a následně i evropskou dluhovou krizí jako bezpečný přístav.
Parita eura se švýcarským frankem ale dlouho nevydržela a měnový pár EUR/CHF se postupně vrací se své intervenční hranici. To odpovídá našemu předpokladu, že po vychladnutí emocí si frank hledá svou rovnováhu na slabších úrovních.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (týdenní graf – W1):
Z tohoto pohledu je spekulace na posílení koruny jistější než v případě švýcarského franku. Zaprvé ČNB avizuje dopředu, že kurzový režim opustí. Dále ČNB odmítá záporné úrokové sazby, které by mohly odradit část trhu od držení korun. A ke všemu je koruna z více měřítek fundamentálně podhodnocená - rovnováhu proto najde až někde okolo 24 korun za euro.
Ze strany ČNB čekáme skokové upravení minimálního kurzového závazku do rozmezí 24,50 – 25,00, což by znamenalo 10procentní zisky z short pozice na EUR/CZK a udržení stability na měnovém kurzu. Díky silné české ekonomice by se totiž trh neměl bát zpětného oslabení koruny tak, jak k tomu aktuálně dochází v případě švýcarského franku.
Rizikem, které by za stávajících podmínek trh přesvědčilo k prodeji českých korun, vidíme především v málo pravděpodobném výrazném zhoršení politických rizik v rámci východní Evropy. Ekonomická rizika přicházející z Číny a ostatních rozvíjejících se zemí by naopak neměla tlačit EUR/CZK vzhůru, protože se svými nulovými úrokovými sazbami se česká koruna začíná částečně chovat jako bezpečný přístav.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Natixis, MT4, Bloomberg