Znovu to dokazuje, jak je ECB mnohem méně flexibilní měnová instituce ve srovnání s a často její reakce změnou měnové politiky přichází pozdě. Jak v rámci finanční krize roku 2008, evropské dluhové krize 2011 nebo dezinflace v roce 2015 přišla ECB s pomocí ekonomice o 3-6 měsíců později než mohla. O to větší pak musela být palebná síla, aby dokázala zvrátit nastavený negativní trend.
Očekávaný vývoj nastavení depozitní úrokové sazby v eurozóně v červenci a v červnu dle průzkumu Bloomberg:
Doufejme, že nyní tomu bude jinak a prezidentka ECB Christine Lagardeová nepřichází s křížkem po funuse. Je pravda, že nyní jsou v eurozóně cítit nižší inflační tlaky než v USA a dopad ukrajinské války tvrdě dopadá na výhled evropské ekonomiky, větší opatrnost ve Frankfurtu je proto nejspíš na místě. Každopádně výsledkem zpoždění ECB je dvouprocentní rozdíl v sazbách mezi eurozónou a Spojenými státy a parita měnového páru EUR/USD, která značí z dlouhodobého hlediska velice levné euro.
Vývoj měnového páru EUR/USD (hodinový graf – H1):
Zatímco spread v nastavení úroků mezi oběma nejdůležitějšími světovými centrálními bankami se zřejmě bude kvůli větší agresivitě Fedu dále rozšiřovat, trend nastavení měnové politiky mezi Českem a eurozónou zřejmě půjde opačným trendem.
Očekávaná pauza ve zvedání úrokových sazeb po obměně rady České národní banky (ČNB) ve chvíli, kdy se v eurozóně začínají utahovat měnové šrouby, nevěští nic dobrého pro kurz koruny. Vývoj kurzu EUR/CZK v následujících týdnech poznamenají především následující 2 proměnné.
Zaprvé rozvaha ČNB zveřejněná 25.7. ve 13:00 ukáže, v jaké míře posílení české koruny v posledních dnech bylo taženo intervenčními nákupy korun. Jen za prvních 10 červencových dní, během kterých byly pouze 3 české pracovní dny, totiž musela na obranu své měny proti oslabení prodat ČNB téměř 8 miliard euro ze svých devizových rezerv, které se takto ztenčily o 5 %.
Struktura devizových rezerv (aktiv) ČNB a jejich pohyb za první červencovou dekádu (v mil. Kč):
Pokud by měla rozvaha ČNB ukázat další obdobné nebo ještě vyšší prodeje eur, tak je tento systém pana Michla boje proti inflaci devizovými rezervami neudržitelný. V případě, že chce ČNB držet kurz eura pod 24,75 a zároveň nezvyšovat úrokové sazby, tak výsledkem na konci léta pravděpodobně budou rozprodané devizové rezervy, obrovská ztráta z jejich prodeje ve stovkách miliard korun (eura se nakupovala za 27 korun), minimální dopad na inflaci, ztráta důvěryhodnosti naší centrální banky a samozřejmě následně také prudké oslabení koruny, kterou už nebude čím bránit. Prezident Zeman ale může mít doposud radost, že jím jmenovaná bankovní rada drží slib a na boj proti inflaci používá devizové rezervy místo úrokových sazeb.
Druhým důležitým milníkem bude první standardní měnově-politické zasedání ČNB pod vedením Aleše Michla 4.8. Nepůjde jen o samotné rozhodnutí o úrokových sazbách, ale především o přístupu celé bankovní rady k možnému zvyšování sazeb a tolerance odklonu od prognózy ČNB, která bude téměř jistě doporučovat úroky zvyšovat. Pokud koruna nedostane od své centrální banky dostatečnou podporu, je její oslabení nasnadě.
Spekulanti už mohou pomalu hromadit dlouhé pozice na EUR/CZK, byť úrokové swapy dlouhodobou držbu eura proti koruně prodražují. Jak totiž ukazuje aktuální vývoj v Maďarsku, proti oslabení forintu nemusí fungovat ani zvýšení úrokových sazeb o 3,35 % během 14 dní, pokud centrální banka ztratí kredibilitu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, Bloomberg, MT4