Pokles těžby v Íránu nakonec s vysokou pravděpodobností nebude tak výrazný, jak naznačovaly výroky Donalda Trumpa. 8 zemí včetně největších odběratelů Číny, Japonska, Indie a Jižní Koreje mají dostat výjimku a Spojeným státům bude stačit snížení dovozu. Na rozdíl od let 2012-14 se Evropská Unie nechce k sankcím přidat, takže můžeme čekat některé tankery íránské ropy i směrem do Evropy. Odhadujeme, že negativní dopad celého Trumpova dobrodružství bude maximálně 1 milion barelů denně (mbd), což představuje 1 % globálních dodávek.
Vývoj exportů ropy z Íránu (v barelech denně):
I pokles o 1 % dokáže na dnešním napjatém trhu prudce zahýbat cenami. Jenže poslední data svědčí spíš o opaku. Ostatní těžaři jak z kartelu OPEC, tak mimo něj prudce navyšují těžbu a více než kompenzují íránský výpadek. USA přidaly za poslední 3 měsíce 0,9 mbd a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku těží o 2,2 mbd více (viz graf), Rusko od červnové dohody se členy OPEC přidalo 0,6 mbd, stejně tak Saúdská Arábie a Libye.
Vývoj těžby ropy v USA (tis. barelů denně):
Zdá se tedy, že na Vánoce budeme moci tankovat zase levněji. V následujících týdnech bude vyvíjen tlak na „ropné“ měny jako norská koruna a ruský rubl, protože silný americký dolar a slabá poptávka po ropě budou držet tuto hlavní světovou komoditu při zemi.
Vývoj cen ropy WTI (denní graf – D1):
Zvlášť opatrně by potom měli tradeři postupovat při nákupu kanadského dolaru (short USD/CAD). Kanada totiž kromě klesajících cen trpí i nedostatkem dopravní kapacity ropy z ložisek v Albertě do rafinérií v mexickém zálivu nebo Britské Kolumbii. Pokud se v polovině října prodávala ropa WTI za 70 dolarů za barel, pak kanadský benchmark WCS se obchodoval za pouhých 20 dolarů, což je hluboce pod náklady a někteří těžaři, kteří nemají zarezervované potrubí, mohou zbankrotovat. Investoři se tak vůči Kanadě budou v nejbližší době spíše obracet zády.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, EIA, OPEC, MT4