První na ráně jsou v tomto ohledu společnosti i celá odvětví operující s vysokým rizikem i poměrem zadlužení. Developeři, technologické start-upy, real estate společnosti a s nimi i banky zaměřené převážně na tyto rizikové sektory mohou začít krachovat a vzít s sebou i některé své relativně zdravé konkurenty. První vlaštovkou byl v tomto ohledu krach Silicon Valley Bank letos na jaře. Odkud však přiletí další černá labuť* krotící optimismus, akciové trhy a s nimi i inflační tlaky nyní nevíme.
Porovnání vývoje indexu cen rezidenčních nemovitostí (červeně, levá osa) a úrokové sazby 30letých hypoték (modře, pravá osa) v USA):
Kupříkladu je zajímavé, jakou výdrž mají ceny nemovitostí v USA (viz graf). Americké domácnosti si na koupi domu či bytu aktuálně půjčují za 7,5 % oproti 3 % před dvěma lety. I přesto v letošním roce po krátkém poklesu reality znovu začaly zdražovat. Bublina se tedy prozatím nijak nepropíchla, udržet ji nafouknutou do takových rozměrů však dává trhu čím dál více práce a je zapotřebí i čím dál vyšší očekávání investorů směrem k budoucímu růstu nájmů. Stačí málo, aby se prodeje a s nimi i ceny propadly výrazně níže se všemi negativními dopady na ekonomiku, investice i bankovní úvěrová portfolia.
Podobně se můžeme dívat i na nacenění amerických blue-chips společností. Po korekci z posledních týdnů se index S&P 500 obchoduje za 17,7 násobek předpokládaných zisků na příštích 12 měsíců. Tento PE poměr lze přeložit také jako ziskový výnos 5,6 % (o cashflow / dividendách nemluvě). Výnos amerického 20letého dluhopisu dosahuje 5,1 % p.a.
Riziková prémie založená na aktuálních ziscích se tedy blíží nule. Investorům nezbývá než věřit, že zisky porostou o 8-10 % ročně po několik let, aby si dnešní ceny svou úroveň obhájily, natož pak aby přinesly nějaké kapitálové zhodnocení. Ve světle již vysoce našponovaných marží, nízkého potenciálu reálného růstu při rekordně nízké nezaměstnanosti a stále častějších stávkách zaměstnanců za vyšší platy je předpoklad dalšího svižného navyšování zisků amerických korporátů ne nemožný, ale relativně růžový scénář.
Vývoj výnosu amerického 20letého vládního bondu (v % p.a.):
Podobně můžeme nahlížet i na český realitní trh, kde si developeři i vlastníci nemovitostí napůjčovali obrovské částky za nízký úrok, které bude čím dál více třeba refinancovat. Ceny novostaveb v Praze i v Brně se (podobně jako v USA) až záhadně drží stabilní, prodeje však významně klesly. Při propadu tržeb o desítky procent své zaměstnance a rostoucí dluhovou službu bude pro vysoce zadlužené společnosti těžké uživit. Výprodeje teprve přijdou.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, yardeni.com, Bloomberg, tradingeconomics.com
* Můžeme samozřejmě polemizovat o tom, že taková událost jako je krach velkého developera ve světle rostoucích úroků není čistá černá labuť, protože o tomto riziku víme a můžeme ho nějak kvantifikovat. Hledat barvu ptáka přinášející paniku však není smyslem tohoto textu.