Předpokládejme velice pravděpodobný scénář, kdy pro následujících 12 měsíců koruna neprolomí intervenční hranici 27 korun za euro, přičemž neblaze vzpomínanému švýcarskému scénáři by muselo předcházet velké nafouknutí devizových rezerv, k čemuž v rámci ČNB prozatím nedošlo. Zároveň nicméně koruna dlouhodobě neoslabí nad 28 korun za euro díky své velice dobré fundamentální pozici.
Meziroční vývoj maloobchodních tržeb a průmyslové produkce v ČR:
České ekonomice se v poslední době skutečně daří – maloobchod i průmysl rostou o 6 % (viz grafy), stavebnictví se silně probouzí a běžný účet je v přebytku poprvé v rámci samostatné ČR. Pokud by obchodování koruny neovlivňovala ČNB svým závazkem držet ji slabou, měnový pár EUR/CZK bychom viděli zhruba v pásmu 23-24 korun za euro. Koruna si tak buduje velice dobrou pozici k budoucím ziskům. Ty jsou ale časově ještě daleko.
Proto prozatím předpokládejme, že jakékoliv výstřelky nad kurz 28 korun za euro budou následně stlačeny dolů, jak jsme se mohli přesvědčit v srpnu 2014 nebo při nesmyslném oslabení koruny letos v lednu, které v žádném případě neodpovídalo fundamentu, který aktuálně rozdává koruně velice dobré karty. Short měnového páru EUR/CZK v pásmu 27,90 – 28,20 je tedy dobrou příležitostí jak z krátkodobého hlediska, kdy by se měl obchodovat blíže intervenční hranici, tak z dlouhodobého, kdy počítáme s mnohem silnější korunou.
Při nynější velice nízké volatilitě lze navíc využít mírně vyšší páky než na ostatních měnových párech, kamenem úrazu se ale může pro tradery stát spread při obchodování EUR/CZK, proto je důležité se nejprve podívat, jaké náklady z otevření pozice plynou, a přichystat se na možnost, že pozice může být otevřená i delší dobu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com