Nic proto nebrání dalšímu růstu úrokových sazeb ještě v letošním roce. V tomto týdnu jsme mohli slyšet hned dva jestřábí hlasy z Bankovní rady ČNB (Mojmír Hampl a Marek Mora), které zněly jednoznačně pro další utahování měnové politiky. Neustále snižující se nezaměstnanost tlačící mzdy vzhůru a s tím spojená spotřebitelská důvěra držící se na historicky nejvyšších úrovních jsou hlavními faktory (viz grafy).
Jako další střípek do mozaiky přehřívající se ekonomiky přitom od posledního zasedání Bankovní rady přibyl nebývale rychlý růst HDP, který podle prvního odhadu přidal mezičtvrtletně 2,3 % a meziročně 4,5 %. Tato čísla reviduje Český statistický úřad již zítra, a pokud potvrdí meziroční růst nad 4 procenty, můžeme se dočkat zvýšení úroků na 0,50 % už na zářijovém zasedání.
Vývoj spotřebitelské důvěry a míry nezaměstnanosti podle VŠPS v ČR:
Česká koruna tak má poměrně slušný prostor pro posílení a alespoň do kurzu 25,50 by neměly ČNB zisky domácí měny vadit. Rizikem pro prudké oslabení by neměla být ani splatnost velkého objemu zářijových pokladničních poukázek, které vlastní především zahraniční investoři a spekulanti. Výhled vyšších úrokových sazeb by totiž měl přesvědčit tyto peníze, aby v naší republice ještě zůstaly, nebo si případně našly jiné zájemce, kteří se chystají koupit korunu teprve teď, protože je stále na atraktivních úrovních.
Naopak silné výprodeje spolu s realizací stop-loss příkazů by mohl vyvolat reálný konflikt se ztrátami na životech na korejském poloostrově. Koruna je stále vnímána jako riziková měna, kterou tradeři prodávají, pokud jde ekonomicky či politicky do tuhého. Pravděpodobnost tohoto aktu umějí určit s nějakou přesností snad jen v Bílém domě. Každopádně jde o jedno z mála rizik, které jdou proti posílení české koruny během následujících měsíců.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, investing.com, tradingeconomics.com, ČSÚ