Do nového roku se vrhlo tuzemské hospodářství vskutku razantně a rychle roste téměř na všech frontách. Pro ilustraci - služby 4,6 %, průmysl 5,3 %, maloobchod 5,1 % - takové jsou očištěné meziroční změny hlavních komponentů naší ekonomiky. Pozadu zůstává pouze stavebnictví s poklesem o -2,1 %, i zde ale můžeme na základě vývoje stavebních povolení čekat slušný růst po zbytek roku.
Vývoj HDP v ČR ve stálých cenách roku 2009 (mld. CZK):
Záležet ještě bude na dosud neznámých proměnných, kterými jsou především změna zásob nebo vládní spotřeba. První čtvrtletí však vypadá růžově a mělo by nastartovat růst tuzemského hospodářství k velice slušným 3 % a zrychlit tak expanzi z loňských 2,3 %, které byly negativně poznamenány právě poklesem ve stavebnictví.
Takový růst ekonomiky ve spojení s nezaměstnaností atakující historická minima roku 2008 je samozřejmě hozená rukavice České národní bance (ČNB), která začíná opatrně mluvit o zvyšování úrokových sazeb.
Vývoj míry nezaměstnanosti podle MPSV v ČR (v %):
Můžeme proto čekat, že ČNB se dostane do podobné pozice se zvyšováním úroků jako americký Fed v letech 2014-16, který připomínal start-stop mód. Jakmile totiž začnou centrální bankéři z Příkopů nahlas mluvit o vyšších sazbách, koruna začne posilovat a utáhne měnové podmínky tak prudce, že úrokového „hiku“ nebude třeba.
Ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub se vyjádřil, že posílení české koruny o 1 % má na měnovou politiku stejný dopad jako zvýšení úroků o 0,25 %, což se dá vzhledem k obrovské otevřenosti naší ekonomiky zahraničnímu obchodu chápat a kurz tedy bude hlavní proměnnou v kalkulacích ČNB.
Závěrem tedy čekáme, že koruna si zisky nabrané v posledních týdnech udrží a měla by je i rozšířit, pokud úterní data o HDP vyloženě nezklamou. Další posun ke 26,00 korunám za euro však budou brzdit spekulanti vybíráním zisků, i samotná ČNB, které by se prudké posilování rychle přestalo líbit.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, ČSÚ, MPSV, xe.com